Wygrał niewyemitowane show Polsatu. Później zrobił furorę utworem "Moja panienka". Co u niego słychać?

Na swoim koncie ma współprace z wieloma cenionymi artystami, lecz to utwór "Moja panienka" stworzony we współpracy z Lerkiem jest największym szlagierem w jego karierze. Choć lata mijają, Nowator nie zwalnia tempa. Co u niego słychać?

Paweł Lipski, znany w branży pod pseudonimem Nowator, to raper, wokalista, autor tekstów i kompozytor z Opoczna, który działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. Wówczas jako 15-latek wydał pierwszą płytę zatytułowaną "Teoria Opoczyńskiego Rymowania", w skrócie "TeOeR". Był to jego pierwszy, lecz nie ostatni, tzw. nielegal, czyli album stworzony z sampli bez wiedzy i zgody właścicieli praw autorskich.

Zobacz wideo Bedoes 2115 i Dawid Kwiatkowski wydali kawałek, w którym wymienili się rolami. Czego się od siebie nauczyli?

Wygrał muzyczne show Polsatu. Program nigdy nie trafił do emisji

Kolejne lata były dla Nowatora czasem rozwoju, w którym bezskutecznie próbował zwrócić na siebie uwagę branży muzycznej. Udało mu się to dopiero w 2005 roku, gdy wygrał talent show "Hip hop start" Polsatu. Choć program ostatecznie nie trafił do emisji, to mimo tego mógł zrealizować nagrodę główną, jaką było wydanie debiutanckiego albumu. Tym samym kilka miesięcy później na rynku fonograficznym ukazała się jego pierwsza płyta "Alfabetyczny spis". Znalazły się na niej nie tylko solowe utwory, ale również kompilacje z innymi artystami, w tym m.in. z Ten Typ Mes czy Lerkiem, z którym później wydał hitowy utwór "Moja panienka".

W międzyczasie podejmował się współpracy z innymi wykonawcami. Wystąpił gościnnie na producenckim albumie Camey Squad "Rytm ulicy", a także trzeciej płycie zespołu Płomień 81 "Historie z sąsiedztwa". Serca słuchaczy podbił jednak ponadczasowym utworem "Moja panienka", który znalazł się na debiutanckiej płycie Lerka "Bo bez ciebie". Z kolei w 2007 roku wraz z Feniksem stworzył mixtape "Dozwolone od lat 18", a rok później wydał kolejne dwa solowe albumy: najpierw nielegal "Panie i ponownie", a następnie nakładem My Music "Welcome to Poland". 

 

To on śpiewał utwór "Moja panienka". Co słychać u Nowatora?

Choć nie można oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach Nowator nieco usunął się w cień, to nie przestał zajmować się muzyką. Wciąż tworzy nowe utwory i regularnie spotyka się z fanami podczas koncertów, co relacjonuje w publikowanych na profilu na Instagramie postach. Co roku występuje na żywo około stu razy i to nie tylko w kraju, ale również za granicą.

 

Na swoim koncie ma kilka prawdziwych hitów. m.in. "Z lewa do prawa", "Wrzucam na luz" czy "Ay Amor", które uzyskały status złotej płyty, a także "Jestem na tak" odznaczone potrójną platynową płytą. W czerwcu 2023 roku podbił serca słuchaczy piosenką w tanecznych klimatach "Ucieknijmy stąd", która już ma ponad 1,5 mln wyświetleń na platformie You Tube. Jest to zapowiedź nowego materiału 38-latka, który ma być połączeniem całej jego dotychczasowej spuścizny artystycznej.

Więcej o: