Eurowizja Junior ogłasza nową politykę. Wszystko po to, by lepiej chronić dzieci

Eurowizja Junior ustaliła nową politykę bezpieczeństwa. Wszystko po to, żeby młodzi uczestnicy konkursu byli jeszcze lepiej chronieni przed hejtem, wykorzystywaniem i przemocą. W Polsce za wdrożenie zasad odpowiada Marta Piekarska z TVP.

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w tym roku odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei w hali Palais Nikaia. W rywalizacji weźmie udział 16 państw w tym Polska. Po pięciu konkursach z wydarzenia wycofał się Kazachstan. W tym roku Polskę będzie reprezentowała Maja Krzyżewska z utworem "I Just Need a Friend".

Zobacz wideo Polska na Eurowizji. Przypominamy najciekawsze występy [Popkultura Extra]

Eurowizja Junior ogłasza nową politykę. Wszystko po to, by lepiej chronić dzieci

Od 2023 roku w ramach konkursu będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa, które mają za zadanie najskuteczniej ochronić młodych artystów. Europejska Unia Nadawców zaktualizowała dokument, gdzie znajdziemy bardzo szczegółowe opisy działań na rzecz bezpieczeństwa uczestników Eurowizji Junior. W Polsce jedną z osób odpowiedzialnych za przestrzeganie przepisów jest Marta Piekarska z TVP, szefowa grupy koordynującej wydarzenie.

"Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też bardzo duża odpowiedzialność. Moim największym zadaniem i celem jest to, aby wszystkie dzieci podczas całego tygodnia eurowizyjnego czuły się absolutnie wyjątkowo i komfortowo. Aby zabrały do swoich krajów najwspanialsze emocje" - opowiadała w rozmowie z portalem eurowizja.org, Marta Piekarska.

Nowe zasady bezpieczeństwa Eurowizji Junior

Nowa polityka EBU została zapowiedziana już latem przez Annę Marię Bordas, hiszpańską szefową delegacji. Zbiór zasad opiera się na regulaminie, który od lat stosuje BBC, nadawca uczestniczący w konkursie od 2022 roku. W październiku ujawniono dokument, w którym zostały opisane sposoby przeciwdziałania przemocy, wykorzystywaniu oraz hejtowi osób poniżej 18. roku życia.

Jak cytuje dokument eurowizja.org, jednym z celów ustalonych w nowym regulaminie jest "informować, że EBU, nadawca-gospodarz i uczestniczący nadawcy nie tolerują żadnej formy przemocy wobec dzieci, w tym groomingu, oglądania i posiadania oraz/lub rozpowszechniania zdjęć z przemocą wobec dzieci, molestowania lub prześladowania przez kogokolwiek zaangażowanego w dowolnym stopniu. Każda osoba z relacją umowy z Eurowizją Junior, EBU, nadawcą-gospodarzem i uczestniczącymi nadawcami lub akredytowany, w razie nakrycia, będzie zgłoszona do policji i/lub agencji ochrony dzieci oraz poddana procesowi dyscyplinarnemu, z możliwością usunięcia z wydarzenia i/lub obowiązków w ramach Eurowizji Junior".

Więcej o: