Amy Winehouse w Polsce! Będzie gwiazdą ARTPOP Festivalu w Bydgoszczy

Jedna z najbardziej charyzmatycznych wokalistek świata wystąpi 30 lipca w ramach ARTPOP Festival Złote Przeboje w Bydgoszczy. To będzie jej pierwsza wizyta w Polsce.

Amy Winehouse to bez wątpienia jedno z najbardziej pożądanych nazwisk przez organizatorów dużych letnich festiwali. - Amy przywraca muzyce pop jej buntowniczego ducha - mówi o niej producent Markn Ronson, jeden ze współautorów sukcesu jej krążka "Back To Black". I ma rację. W dobie lukrowanych popowych produktów wymyślanych w zaciszu gabinetów speców od marketingu wielkich wytwórni fonograficznych, kariera brytyjskiej wokalistki jest dziś zjawiskiem bardziej niż wyjątkowym.

Zadebiutowała w 2003 roku płytą "Frank". Większość materiału na krążku było inspirowanych starym jazzem, soulem i z miejsca zainteresował prasę muzyczną. Za ten krążek Amy otrzymała nominację do BRIT Awards w kategorii "Najlepsza solowa artystka", a także pretendowała (i to dwukrotnie) do prestiżowych Mercury Music Prize 2004.

 

Laureatka Grammy bez wizy

Ale prawdziwe sukcesy miały przyjść później. Winehouse ponownie przypomniała o sobie pod koniec 2006 roku, gdy ukazał się jej drugi i jak na razie ostatni w dyskografii krążek "Back to Black". Wydawnictwo z miejsca wskoczyło na najwyższe miejsca w notowaniach list sprzedaży. Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii do tej pory rozeszło się blisko trzy miliony egzemplarzy płyt. Niemal drugie tyle sprzedało się po drugiej stronie Atlantyku, gdzie "Back to Black" wskoczył na drugie miejsce amerykańskiej listy sprzedaży Billboard 200.

Spory w tym sukces producenta Marka Ronsona, uważanego za osobę odpowiedzialną za powrót muzyki soulowej i czarnych jazzowych brzmień do współczesnego popu. Największym przebojem płyty okazał się utwór "Rehab" (czyli "Odwyk"). Płyta po raz kolejny otrzymała nominację do BRIT Awards (najlepszy album i najlepsza solowa artystka), Winehouse zgarnęła też pięć statuetek Grammy. Paradoksalnie nie mogła odebrać nagrody osobiście. Regularna bohaterka magazynów muzycznych i serwisów plotkarskich od lat boryka się z uzależnieniem od narkotyków, przez co władze USA nie chciały jej wydać wizy. Piosenkarka zaśpiewała więc na gali za pośrednictwem przekazu satelitarnego.

 

W oczekiwaniu na Amy

Dzisiaj doniesienia na temat ewentualnej premiery jej kolejnego krążka to seria ciągłych spekulacji i mniej lub bardziej wiarygodnych prasowych doniesień. Data premiery jest ciągle przesuwana - ostatecznie mówi się o jesieni tego roku.

Sama zainteresowana zrobiła sobie też przerwę w koncertowaniu. Pierwszy występ po długiej przerwie dała podczas sylwestra w Moskwie dla jednego z rosyjskich miliarderów. O tym, jak bardzo oczekiwana jest jej nowa płyta, świadczy szereg albumów i składanek wyraźnie inspirowanych dokonaniami Winehouse - wśród nich "Songs from Amy's House", gdzie zaśpiewały m.in. Miss Li, Madity, Joss Stone, Christina Aguilera i Corinne Bailey Rae.

- Wybór Amy Winehouse jako gwiazdy, która będzie wizytówką tegorocznej edycji ARTPOP Festival od samego początku był dla nas oczywisty. Nikt tak jak ona nie oddaje istoty festiwalu, jak i nowej muzycznej jakości, którą chcemy wypromować - mówi Piotr Jaroszewski, dyrektor programowy radia Złote Przeboje.

ARTPOP Festival Złote Przeboje jest kontynuacją Smooth Festivalu. Jego wcześniejsze edycje miały miejsce na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Wraz z nową nazwą ma się zmienić miejsce i formuła festiwalu. W tym roku publiczność spotka się w parku w Myślęcinku. - ARTPOP Festival ma być wielkim świętem muzyki. Na malowniczo usytuowanej scenie, w sercu jednego z najpiękniejszych Parków Kultury i Wypoczynku - Myślęcinku, pojawią się największe indywidualności polskiego i światowego mainstreamu - zapowiada Ewelina Krysiak z agencji SNAP.

Bilety na ARTPOP Festival trafią do sprzedaży 26 kwietnia w cenie od 130 do 300 złotych. Wejściówki VIP-owskie będą kosztowały 700 zł.

Więcej o: