Radiohead znów za darmo, ale z cudzymi piosenkami. 20 coverów w sieci

Thom Yorke i spółka nie od dziś udowadniają, że wiedzą, jak wykorzystać internet do świetnej promocji. Na popularnym blogu Stereogum ukazały się przeróbki piosenek innych artystów w ich wykonaniu.

Jeden z największych przebojów Oasis "Wonderwall" zaśpiewany z emfazą płaczliwym głosem Yorke'a, parszywej jakości "Down by the River" Neila Younga czy bujający w rytmie country "Rhinestone Cowboy" Glena Campbella? Oto inne oblicze Radiohead. Nie do wszystkich przerabianych przez zespół kawałków należy podchodzić z nabożną czcią. To bardziej zabawa formą niż jawna deklaracja zespołu na temat swoich inspiracji.

W zestawie znalazło się równo 20 piosenek z różnych okresów twórczości Radiohead. Z jednej strony jest tam utwór "Unravel" Björk, "The Rip" Portishead czy dwa kawałki Joy Division ("Love Will Tear Us Apart" i "Ceremony"), z drugiej sporo zupełnie nietypowych dla nich kompozycji, jak chociażby "Wish You Were Here" Pink Floyd.

Najwięcej tutaj jednak utworów Neila Younga, po którego Radiogłowi sięgnęli aż pięć razy. To podobno jeden z idoli z czasów młodości Yorke'a, gdy wokale obu panów zaczęły być do siebie porównywane. Po wysłuchaniu płyty "After the Goldrush" lider Radiohead został wiernym fanem kanadyjskiego muzyka.

Za przygotowanie zestawu coverów Radiohead odpowiada multimedialny blog Stereogum.com. Wcześniej na jego stronach ukazał się zbiór piosenek z płyty "OK Computer", które w hołdzie dla grupy wykonali m.in. Vampire Weekend, Doveman i Cold War Kids. Obie płyty można pobrać za darmo tutaj >>

 
Więcej o: