Wielka amerykańska tragedia w najbardziej amerykańskim gatunku. Komiksy o 9/11 [ZDJĘCIA]

Kilka "czarnych serii" od dwóch amerykańskich komiksowych gigantów: DC i Marvel, alternatywne wersje wydarzeń 9/11, plus niezliczona ilość kreskówek i plakatów - tak na wydarzenia sprzed 10 lat zareagowało najbardziej "amerykańskie" poletko współczesnej popkultury.

Słowa "Whoom!" , czy "Blam!" opisujące roztrzaskujące się żelastwo i kolorowi superbohaterowie w zestawieniu z największą tragedią w historii Stanów Zjednoczonych? To połączenie może wydawać się szokujące. Ale najbardziej amerykańska dziedzina popkultury - literatura komiksu, nie mogła pominąć wydarzenia, na które lawinowo reagowały inne dziedziny sztuki.

Więksi niż Superman

Wśród wysypu obrazkowych historii o 9/11 dużą popularnością cieszyły się dwie zbiorcze publikacje "9-11: September 11, 2001 (Artists Respond)" i "9-11: September 11, 2001 (The World's Finest Comic Book Writers & Artists Tell Stories to Remember)" wydane odpowiednio przez Dark Horse Comics/Chaos! Comics/Image comics i DC Comics.

Pierwszy, blisko 200-stronicowy tom, zawierał cały wachlarz komiksowych form, ale nie tylko. Były też wiersze autorstwa znanych rysowników, wizualizacje i eseje twórców komiksowych scenariuszy. Drugi tom zaskoczył okładką, na której Superman w pokornej pozie podziwia bohaterów akcji ratunkowej z 11 września .

Z superbohaterami i bez

Najlepsze recenzje dostały trzy tomy wydawnictwa Marvel : "Heroes", "The Amazing Spider-Man" i "A Moment of Silence". "The Amazing Spiderman (vol.2#36)", znany jako "Czarny numer" , był pierwszą komiksową odpowiedzią na wydarzenia 11 września. Opowieść Michaela Straczynskiego z rysunkami Johna Romita Jr podzieliła czytelników - większość zarzuciła im zbyt odważne przedstawienie krwawych scen tragedii.

Kolejny tom Marvela - "Heroes" - był skazany na sukces. Na 64 stronach komiksu spotykają się tu wszyscy superbohaterowie Ameryki: Spider-man, Kapitan Ameryka, czy Hulk, jak i ich najbardziej znani twórcy: Alan Moore, Kevin Smith, Neil Gaiman, Stan Lee, Jim Krueger, George Perez, Sam Kieth, Alan Davis, czy Frank Miller.

Dla kontrastu trzecie marvelowskie wydawnictwo o 9/11 - "A Moment of Silence" - zostało zupełnie pozbawione słów i postaci superbohaterów. Dzięki temu powstał jeden z najoryginalniejszych tomów w historii wydawnictwa.

Charytatywnie i alternatywnie

Oprócz serii dwóch głównych komiksowych graczy poczytne były też "9-11: Emergency Relief" z wydawnictwa Alternative Comics i "I Love New York" autorstwa znanego komiksiarza Joe Linsera. Dochód ze sprzedaży pierwszego został przeznaczony na rzecz amerykańskiego Czerwonego Krzyża, drugi, również wydany charytatywnie, był zapisem odczuć autora podczas tragicznego dnia.

Byli i tacy, którzy pokusili się o stworzenie alternatywnych wersji wydarzeń z 11 września 2001 roku . Brian K Vaughan w "Pilocie" z serii "Ex Machina", czy Garth Ennis w "The Boys" opisują historie w których do pędzących na wieże WTC samolotów strzela się na rozkaz prezydenta, albo dochodzi do ich zderzenia, ale z... Mostem Brooklyńskim .

Komiksowy raport

Wszystkich komiksowych wersji 9/11 wyliczyć nie sposób, ale warto przypomnieć też jedną z najgłośniejszych. Pięć lat temu duet znanych amerykańskich rysowników: Sid Jacobson i Ernie Colon postanowił obrazkowo przedstawić jeden z najważniejszych dokumentów dekady - raport komisji do spraw katastrofy 9/11 . Krok po kroku, szczegół po szczególe. 144-stronicowy "9/11 Commision Report" nie pominął żadnego detalu historii tragicznych lotów. Sprawdźcie sami - z okazji 10-lecia 9/11 magazyn Slate udostępnił on-line pierwszy rozdział komiksu .

Superkolaże superbohaterów

Jedną z ostatnich komiksowych, a raczej kolażowych prac na temat 9/11 jest projekt Bena Turnbulla , który z okazji 10-lecia wrześniowych wydarzeń postanowił w niecodzienny sposób upamiętnić bohaterów akcji ratunkowej. Turnbull stworzył serię wizerunków strażaków, policjantów i ratowników w formie kolaży z komiksów o najbardziej znanych supebohaterach: Batmanie, Supermanie i Spidermanie. Można je będzie zobaczyć na wystawie w londyńskiej galerii Eleven od 16 września .

Czarno na białym

Tomy komiksów z najbardziej znanych wydawnictw to tylko większe wyspy w morzu rysunków i krótkich historii obrazkowych, które pojawiły się m.in. w prasie amerykańskiej po zamachach 11 września. Wiele z nich zebrała Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych ( Library of Congress ) i umieściła na specjalnej wystawie. Część z nich zobaczycie w naszej galerii, więcej na stronie internetowej biblioteki .

Zobacz więcej komiksów o 11 września 2011 [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: