Andrzej Krzysztof Waśkiewicz nie żyje. Poeta i krytyk miał 71 lat

Wielka strata dla trójmiejskiego środowiska literackiego - odszedł poeta, krytyk literacki, redaktor czasopisma ?Autograf?.

W nocy z wtorku na środę, 10/11 lipca zmarł w Gdańsku Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, jedna z najważniejszych postaci trójmiejskiego życia literackiego. Waśkiewicz był poetą, krytykiem literackim i edytorem. Od wielu lat redagował trójmiejski dwumiesięcznik literacki "Autograf".

Urodził się w 1941 roku w Warszawie, studia polonistyczne kończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale potem związał się z Gdańskiem. Jako poeta debiutował jeszcze w latach 60-tych. W jego dorobku znaleźć można kilkadziesiąt tomów poezji - za całokształt swej twórczości otrzymał w 2007 roku nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza. Był równie aktywny jako redaktor - przygotował niezliczoną ilość publikacji różnego rodzaju: antologii, zbiorów i czasopism poetyckich. Dla wielu młodych, zwłaszcza trójmiejskich, poetów był surowym, ale rzetelnym pierwszym krytykiem ich twórczości.

śniłem że śnię było coraz ciemniej śniłem że śnię było coraz ciemniej noc przepływała przeze mnie śniłem nie sen już: jawę jakby między nami rozległ się świat lub krew na krawędzi głosu (jak we śnie zagubiony oddech) a na odległość szeptu (jakby to miasto było między nami) śniłem to - dziecko we śnie porzucone pod okiem gwiazdy rosło jawne światło głos się obnażał i pomiędzy nami trwało to miasto z realnego snu miasto o bramach otwartych i otwartych oczach spod skóry snu patrzy krew i trwa szept krwi zbiegnij zbiegnij w sen jak w krew rozlaną (oto nóż cię wyśnił oto opuścił cię ogród oto ty odszedłeś z ogrodu miasta) na odległość szeptu ostra i bezlitosna gwiazda którą śniłeś