"Holenderski Stephen King"? A może pożegnanie autora Monka? Tuzin gorących kryminałów - w sam raz na tę wiosnę za oknem [POLECAMY]

Po tygodniu "upałów" przyszło załamanie pogody. A teraz znowu słońce, znowu przypomina o sobie wiosna. No to co? Może przegląd najgorętszych kryminalnych nowości ostatnich tygodni?

"Detektyw Monk wyrównuje rachunki" , Lee Goldberg, Rebis

Ta wiadomość mnie zelektryzowała. "Ostatni tom serii o detektywie Monku" - przeczytałem w e-mailu rozesłanym przez wydawnictwo Rebis i zamarłem. To już nie będzie kolejnych opowieści o genialnym detektywie, który zmaga się nie tyle z przestępcami (tych rozszyfrowuje bez trudu), co raczej z własnymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi? Adrian Monk całkowicie wyzdrowieje, rozwiąże tajemnicę zamachu, w którym zginęła jego żona, wróci do pracy w policji, przestępczość w San Francisco spadnie do zera, a jego życie stanie się tak przewidywalne i oczywiste, że już nie będzie o czym pisać?

Na szczęście Lee Goldberg, który napisał 15 książek o Monku (jest też scenarzystą filmu, od którego się zaczęło), wyjaśnia, że seria może być kontynuowana, ale już bez jego udziału. A tymczasem... Monk ma nową asystentkę, a jego życie osobiste układa się wspaniale. Prowadzi śledztwo w sprawie serii przypadkowych, zdawałoby się, śmierci, ale szybko stwierdza, że to morderstwa. Kiedy jednak człowiek, którego podejrzewa o dokonanie tych zabójstw, sam ginie z rąk mordercy, Monk po raz pierwszy zmuszony jest przyjąć do wiadomości, że nie ma racji. Czyżby stabilizacja i poczucie szczęścia pozbawiły go zdolności detektywistycznych? Na dodatek kapitan Stottlemeyer zostaje oskarżony o współudział w ucieczce niebezpiecznego przestępcy...

"Sprawa Münstera" , Hakan Nesser, Czarna Owca

Szósty tom cyklu Hakana Nessera z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej, który właśnie rozpoczął urlop. Inspektor Münster próbuje więc samodzielnie rozwiązać zagadkę brutalnego zabójstwa pewnego emeryta, który wieczorem świętował wraz z trójką kolegów wspólną wygraną w lotto, a rano już nie żył. Gdy jednak znika kolejny zwycięzca loterii, inspektor postanawia wezwać komisarza na pomoc. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy na jaw wychodzą rodzinne sekrety zamordowanego... A morderca może zamachnąć się też na... Münstera.

"Ten, kto zabije smoka" , Leif GW Persson, Czarna Owca

Leifowi GW Perssonowi sławę przyniosła trylogia policyjna osnuta wokół prawdziwego zabójstwa - 28 lutego 1986 r. - premiera Szwecji Olofa Palmego. Bohaterowie tego cyklu (a w każdym razie ich różne "inkarnacje") powracają także w jego późniejszych książkach. W powieści "Ten, kto zabije smoka" (Czarna Owca) ponownie spotykamy inspektora Everta Backströma, znanego nam już z "Lindy". Cyniczny, małostkowy, pełen uprzedzeń... - koledzy za nim nie przepadają. A jeszcze lekarz nakazał mu drastyczną zmianą stylu życia... Sprawa, którą prowadzi, wydaje się być łatwa i rutynowa: zabójstwo pod wpływem alkoholu. Ale tylko wydaje...

"Mrok", John Lutz, Prószyński i S-ka

"Mrok" to trzecia - po "Seryjnym" i "Pulsie" - książka Johna Lutza w kieszonkowej dotychczas serii kryminalnej wydawnictwa Prószyński i S-ka. Wspomniałem o tej kieszonkowości poręcznej, bo mi jej żal, ponieważ ta książka dotarła do mnie już w wersji pełnowymiarowej. Szkoda. Kto czytał poprzednie książki Lutza - wie, czego się spodziewać. Po Nowym Jorku grasuje Nocny Łowca. Schwytanie tego seryjnego mordercy to dla detektywa Franka Quinna ostatnia szansa, by odbudować życie, które legło w gruzach wskutek misternie skonstruowanej intrygi. Emocje i misterna konstrukcja - jak zwykle - gwarantowane.

"Ostatni dyżur" , Karin Wahlberg, Świat Ksiązki

Z kryminałami Karin Wahlberg, ukazującymi się nakładem Świata Książki, mam pewien kłopot: niby są ciekawe i nawet zręcznie napisane, męczące jest jednak zbyt głębokie wchodzenie przez autorkę w problemy opisywanego środowiska, w tym przypadku medycznego. Wiem, wiem, że jest lekarką, a realia obyczajowe odgrywają ważną rolę w większości współczesnych kryminałów, w tym przypadku mnie to jednak irytuje. Z powieścią "Ostatni dyżur" mam jeszcze jeden problem: otóż otwiera ona cykl o komisarzu Claesie Claessonie, którego cztery części już znamy. Dlaczego więc ukazuje się dopiero teraz? Zapewne ktoś wydał ją wcześniej i Świat Książki nie chciał zaczynać od powtórki - mimo wszystko takie sytuacje nie są dla czytelników serii kryminalnych zbyt przyjemne.

Ale do rzeczy. W prowincjonalnym szpitalu zostają znalezione zwłoki młodej lekarki. Maria Kaahn miała opinię łamiącej męskie serca manipulatorki, a na dodatek była w ciąży. Komisarz Claesson zagłębia się w tajemnice szpitala i nie domyśla się, że los "szykuje mu niespodziankę w postaci romantycznej przygody". A my już wiemy, że to jego przyszła żona - Veronika.

"Człowiek mroku" , Unni Lindell, Czarna Owca

Akcja "Człowieka mroku" Unni Lindell (Czarna Owca) rozpoczyna się w kilka miesięcy po znanej już polskim czytelnikom "Miodowej pułapce". Wątek kryminalny splata się z konfliktami między konserwatywnym i sztywnym bohaterem wcześniejszych kryminałów autorki - Cato Isaksenem, a nową pracownicą grupy śledczej, impulsywną, empatyczną Marian Dahle. Z balkonu mieszkania na szóstym piętrze wypada kobieta w średnim wieku. Ktoś widział cień mężczyzny w czapce za jej plecami. Zaraz potem znika bez śladu Lili Rudek, zatrudniona na lato do sprzątania na kempingu pod Moss. Dziewczynę nękało nocami przeczucie, że jest śledzona. Czy to przypadek, że właściciel kempingu mieszka w tym samym bloku co zabita kobieta?

"Sezon łowiecki", Andrea Camillieri, Noir sur Blanc

Andrea Camillieri jest znany polskim czytelnikom przede wszystkim jako autor serii kryminałów z komisarzem Montalbano w roli głównej. "Sezon łowiecki" (Noir sur Blanc) do niej nie należy. To kryminał historyczny, którego akcja rozgrywa się w XIX wieku w małym sycylijskim miasteczku. Mieszka tam paru upadłych arystokratów, tajemniczy aptekarz, zapalczywy ksiądz, wielbicielka bielizny z flandryjskiej koronki, ponury zarządca folwarku i jego piękna żona. Pewnego dnia miasteczku pojawia się tajemniczy przybysz w kraciastym garniturze. Niby obcy, a jednak rozpoznaje go stary markiz...

"Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju" , Georges Flipo, Noir sur Blanc

Nakładem Noir sur Blanc ukazał się też kryminał Georges Flipo "Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju" z Viviane Lancier z paryskiej policji (znamy ją już z powieści "Pani komisarz nie znosi poezji") w roli głównej. W wakacyjnym Rajskim Klubie na Rodos zostaje zamordowany szef wioski, znany jako King. Śledztwo ma zostać przeprowadzone dyskretnie, a Viviane musi udać się na grecką wyspę jako... scenarzystka gromadząca materiały do filmu. Tymczasem w klubie giną dwie kolejne osoby. Pani komisarz i jej udający animatora sportu asystent, naciskani przez paryską centralę, dwoją się i troją, by jak najszybciej zakończyć dochodzenie...

"Kości zdrady" , Jefferson Bass, Wydawnictwo Dolnośląskie

Opowieść o śledztwie prowadzonym przez antropologa sądowego Billa Brocktona. W hotelowym basenie znaleziono ciało Leonarda Novaka - wybitnego fizyka, który podczas II wojny światowej konstruował reaktor plutonowy. Brockton odkrywa, że śmierć naukowca nie była przypadkowa, a rozwiązanie zagadki sięga początków Oak Ridge - Atomowego Miasta, które powstało w latach 40. XX wieku. Przy pomocy enigmatycznej bibliotekarki i 90-letniej żony Novaka Brockton zgłębia kulisy rządowego projektu sprzed ponad 60 lat.

"Zasługa nocy", Mateusza M. Lemberga, Prószyński i S-ka

Ta historia ma kilkoro głównych bohaterów. Witczak to komisarz stołecznej policji: detektyw, jazzman i samotnik, Tymański - policjant, wdowiec, Cynowska - dziewczyna, która do policji przyszła z fundacji Itaka, prokurator Malicka - ambitna profesjonalistka, pełna ciepła mimo nieudanego związku z oficerem służb wewnętrznych... Razem muszą zmierzyć się z serią tajemniczych zbrodni.

"Wysłanniczka" , Stephen Miller, Muza

Tym razem nie tyle kryminał, co raczej thriller. Daria jest fanatyczną terrorystką i nosicielką śmiercionośnego wirusa ospy, a przy tym młodą, zagubioną kobietą. Zostaje wysłana do Nowego Jorku jako rzekoma dziennikarka, by roznosić wirus i zabijać. Jest "strzałą", która ma ugodzić "znienawidzonego zachodniego szatana".

"Granice zła. Płomień strachu", Jack Lance, Świat Książki

I żeby się utrzymać w klimacie z pogranicza kryminału i thrillera, na koniec Świat Książki i "Granice zła. Płomień strachu" Jacka Lance'a, nazywanego ponoć "holenderskim Stephenem Kingiem". Jason Evans wiedzie zwyczajne życie. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia otrzymuje anonimowy list z polaroidowym zdjęciem cmentarza i słowami "Jesteś martwy" na odwrocie. Potem dostaje drugą wiadomość: "Myślisz, że żyjesz, ale ciebie nie ma" i kolejną - z datą własnej śmierci. Przeszukując stary cmentarz ze zdjęcia natrafia na sięgającą głęboko w przeszłość tajemnicę...

Więcej o: