Stuhr, Włodek, Janko? Polecamy książki na lato [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

W dzisiejszej Wakacyjnej Liście Osobistej książki poleca poetka i felietonistka Ewa Lipska, laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. Każda z siedmiu polecanych przez nią książek będzie do kupienia w księgarni Publio.pl, w tygodniu od 3 sierpnia do 9 sierpnia, w szaleńczo niskiej cenie 10,90 zł. Sprawdźmy, jakie tytuły poleca na lato..

Tylko 3 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Wystarczy przejść przez rzekę"

Ludwika Włodek otwiera przed nami świat niemalże nieznany, egzotyczny i niepowtarzalny. Relacjonując swoją podróż, przeprowadzając rozmowy i dzieląc się wykonanymi fotografiami, pozwala czytelnikom holistycznie spojrzeć na współczesną Azję Środkową. To cenna lekcja odkrywania tego, co nowe; dostrzegania w odmienności skrawków swojskości, a to przydatne umiejętności - w czasie wakacyjnych podróży i nie tylko.

 

Tylko 4 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Dziennik 1946-1949, 1966-1971"

Świat podnoszący się z wojennego gruzowiska, wielka podróż przez życie i literacki geniusz - tak najtrafniej można podsumować to, co czytelnik znajdzie na stronach "Dziennika". Rzecz zdecydowanie warta uwagi. Ponad 600 stron z Maxem Frischem, po których i tak chce się więcej.

 

Tylko 5 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Mała Zagłada"

Kiedy połączyć językowy warsztat poetki, spojrzenie dokumentalistki i emocje ocalonego dziecka musi powstać książka niezwykła, precyzyjnie nazywająca rzeczy po imieniu, pod wnikliwą analizą kipiącą emocjami. Taka właśnie jest "Mała Zagłada". Rzecz, którą trzeba przeczytać, by zrozumieć, że wielkie tragedie zostawiają kilkupokoleniowe blizny, a wojna zmienia jedynie adresy, stale hulając po świecie. Fascynująca i momentami przerażająca lektura.

Tylko 6 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Tak sobie myślę..."

Tak sobie myślę, że Jerzy Stuhr musiał mieć nie lada odwagę, by prowadzić dziennik z czasu choroby. Walcząc z nowotworem na jednym froncie, na drugim konfrontować się ze swoimi lękami, wspomnieniami i marzeniami. I nie tracąc przy tym ducha! Dlaczego warto przeczytać? By uzmysłowić sobie, że nawet wybitny artysta to po prostu człowiek, a największą sztuką jest cieszyć się życiem, nawet wtedy, gdy jest to najtrudniejsze.

 

Tylko 7 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Sens życia i sens wszechświata"

Teolodzy i naukowcy są zgodni co do jednego: w skali wszechświata człowiek prezentuje się dość wątło. Pytanie o ścisły związek ludzi ze wszechświatem stawia również Michał Heller w książce "Sens życia i sens wszechświata". To rzadki przykład tego typu książki, która przypadnie do gustu zarówno uduchowionym jak i agnostykom, każdemu, kto choć raz zadał sobie pytanie "jak to wszystko działa?".

 

Tylko 8 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Klangor"

Wisława Szymborska pisała niegdyś, że "niektórzy lubią poezję". I miała tu stuprocentową rację! A "Klangor" to najlepszy dowód na to, że nie bez powodu. Są to wiersze osobiste i z pewnością nie dla wszystkich. Nie wątpię jednak, że ci "niektórzy" nie będą rozczarowani. Nie bez powodu tomik został nominowany w tegorocznej edycji NIKE.

 

Tylko 9 sierpnia e-book w cenie 10,90 zł - "Piąta Aleja, piąta rano"

Moda na retro nie przemija, ale jest jak najbardziej uzasadniona. "Piata aleja, piąta rano" udowadnia, że nieprzypadkowy to stan rzeczy. Czytanie historii powstawania kultowego "Śniadania u Tiffany'ego" to jak przeglądanie albumu z zapomnianymi fotografiami - starsi będą wspominać, młodsi odkrywać, a wszyscy bez wątpienia dadzą się uwieść klimatowi złotego Hollywood. No bo jak tu nie kochać Audrey?