Uwaga, fani "Władcy Pierścieni" - pierwsza powieść Tolkiena trafi do sklepów!

"The Story of Kullervo" to pierwsza, nieukończona, powieść J.R.R. Tolkiena. Książka autora "Władcy Pierścieni" trafi do księgarń w sierpniu.

Tolkien zaczął pisać "The Story of Kullervo" w 1914 roku, gdy miał 22 lata i był studentem w Oxfordzie. Zainspirowała go fińska legenda "Kalevala". Jak przyznał później, chociaż nigdy nie dokończył tej powieści, był to ważny krok w kierunku Śródziemia. Książka w sierpniu trafi na brytyjski rynek , w październiku będzie można ją kupić w amerykańskich księgarniach.

"Jedyny tragiczny bohater w fińskiej mitologii", jak opisywany jest główny bohater "Kelevali", to Kullervo. Jego losy są rzeczywiście pogmatwane - nieświadomie uwodzi własną siostrę (podobny wątek znajdziemy później w "Silmarillionie"), przez pewien czas jest niewolnikiem, próbuje mścić się na odpowiedzialnych za śmierć członków jego plemienia, a w końcu popełnia samobójstwo.

W "The Story of Kullervo" Kullervo jest wychowywany przez czarnoksiężnika Untamo, który zabił jego ojca i porwał matkę, a jego samego próbuje trzykrotnie zabić...

Niedokończony manuskrypt Tolkiena był wcześniej publikowany w piśmie "Tolkien Studies" w 2010 roku. "The Story of Kullervo", która teraz trafi do sklepów, będzie zawierała m.in. notatki Tolkiena.

Historia inspirowana "Kalevala" nie jest pierwszą publikacją nieznanych wcześniej szerzej dzieła autora "Władcy Pierścieni". W ostatnich latach ukazały się nieukończona powieść "Dzieci Hurina", "Legenda o Sigurdzie i Gudrun" z dwoma poematami i komentarzami syna Tolkiena, tłumaczenie staroangielskiego pomeatu "Beowulf" i nieukończony poemat "Upadek Króla Artura".

Więcej o: