Szukasz mądrej książki dla mądrych dzieci? Rafał Kosik rusza z odsieczą

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie tylko dzieci ucieszą się z tej uroczej książki. Może stać się ona także przyjemnym wypełniaczem czasu dla wielu dorosłych. Rafał Kosik nie wierzy bowiem w półśrodki. Seria o Kubie i Amelii ma sprawiać przyjemność czytelnikowi, niezależnie od jego wieku. Tak też będzie w przypadku najnowszej powieści z serii.

Pierwsza książka z serii o Kubie i Amelii dzieliła się na dwa tomiki - jeden pisany z perspektywy młodego bohatera, drugi ukazywał spojrzenie na świat naszej bohaterki. Był to zabieg ciekawy, zgrabny i wielce interesujący. Wielkim plusem była też podwójna dawka dziecięcej literatury w doskonałym wydaniu. Dziś, otrzymując kolejną część serii, musimy zadowolić się jedną książką. I choć to pewien zawód, sama lektura zdecydowanie rozczarowania nie przynosi.

"Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła" i inne książki Rafała Kosika są dostępne na Publio.pl >>

Nowa szkoła, nowe kłopoty

Kuba i Amelia idą do nowej szkoły. Towarzyszą im oczywiście młodsi bohaterowie - szalona Mi i Albert, zdecydowane przeciwieństwo rozhulanej sześciolatki. Jak powszechnie wiadomo, nowa szkoła to miejsce, do którego maszeruje się z duszą na ramieniu. Bo choć wiadomo, że przyjaciele pomogą w potrzebie, mierzyć trzeba się z nowymi wyzwaniami, a być może i nowymi wrogami. Co gorsza, nawet przyjaźń może zostać wystawiona na próbę.

Tak też dzieje się w przypadku Amelii i Kuby. Nie tylko spotykają nowego wroga, w postaci nieprzychylnie nastawionej do uczniów dyrektorki szkoły, ale i zmuszeni będą stawić czoła komuś, kto postanowi stanąć pomiędzy nimi. Kuba pozna gorzki smak zazdrości, a Amelia nauczy się, że pierwsze uczucie to wielce skomplikowana sprawa.

Także młodsze rodzeństwo Amelii i Kuby zmierzy się z wyzwaniami. Niekonwencjonalny sposób bycia Alberta natychmiast sprowadzi na niego kłopoty, a Mi dowie się, że niektórych spraw nie da się załatwić bez gruntownego przemyślenia planu. Rodzice znowu będą mieli pełne ręce roboty, ale po raz kolejny udowodnią, że są dobre sposoby na pokazywanie dzieciom funkcjonowania świata bez szczególnych strat moralnych.

 

Świat w pigułce

Ponad rok temu, recenzując pierwszą część serii, pisaliśmy o tym, że Rafał Kosik wkłada masę wysiłku w zachęcenie młodego czytelnika do poznawania świata. Nic się nie zmieniło, a wręcz przeciwnie - to wszystko dojrzało. W nowej książce znajdziemy moc trudnych słów, które natychmiast są wyjaśniane. Sztuką jest tłumaczenie trudnych pojęć - Kosik jednak znowu poradził sobie z zadaniem znakomicie, umiejętnie wplatając w fabułę zdarzenia, nadające słowom odpowiedni kontekst.

Jak w poprzednim tomie, bohaterowie zmierzą się ze światem. I choć pozornie jest to świat dziecięcych problemów, tak naprawdę przybliża dzieciakom problemy, z którymi mierzą się przez całe życie także dorośli. Zderzenie normalności z odmiennością (a może to właśnie ci "dziwni" okażą się najbardziej "normalni"?), odróżnianie kłamstwa od prawdy i stosowanie się do absurdalnych zasad - to wszystko przecież dzieje się w obu światach. Warto to wytłumaczyć, a już na pewno trzeba o tym wyraźnie mówić. Opowieść Kosika dyskretnie i z wyczuciem wprowadza do dziecięcego świata elementy, o których trudno czasem rozmawiać. Rodzice powinni być naprawdę zachwyceni. Tym bardziej, że i dla nich ukryto to kilka niezłych dowcipów. Serio!

 

Do podczytywania ukradkiem

Choć można pokusić się o opinię, że dorośli dla własnej przyjemności chętniej sięgną po drugą serię Rafała Kosika (Felix, Net i Nika), to czytanie o przygodach Amelii i Kuby na pewno ich nie rozczaruje. Ba, zaryzykować można stwierdzenie, że pociecha szukać będzie nagle zagubionej książeczki i znajdzie ją gdzieś koło łóżka rodziców... Bo przyjemnością jest obcowanie z książką mądrą, zabawną, sympatyczną i uroczą. Bo frajdą jest powrót do szkoły i przypomnienie sobie o problemach, z jakimi zmagają się mali ludzie. I choć zdawanie sobie sprawy z tego, że młodsi nie zawsze mają w życiu łatwiej, nie jest może marzeniem rodzica, to z pewnością pomoże mu lepiej zrozumieć humorki młodego ucznia. A już na pewno pomóc mu się z nimi uporać.

Czytajcie, bo warto!

"Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła"

 

Rafał Kosik

 

Powergraph

 

Ebook dostępny na publio.pl >>