Henning Mankell nie żyje. Twórca postaci Kurta Wallandera miał 67 lat

Henning Mankell, znany szwedzki autor kryminałów, nie żyje - poinformowały zagraniczne media. W Polsce i na świecie zasłynął przede wszystkim jako twórca kryminalnej serii o komisarzu Kurcie Wallanderze.

Zaledwie rok temu Mankell ujawnił, że choruje na raka płuc. Dowiedział się o tym podczas wizyty u ortopedy - początkowo myślał, że wypadł mu dysk. Zaraz potem informacja o jego chorobie ukazała się na łamach gazety "Goeteborgs-Posten".

Mankell był jednym z najpopularniejszych w Europie szwedzkich pisarzy. Zasłynął głównie jako autor kryminałów i twórca postaci Kurta Wallandera. Na podstawie książek z detektywem w roli głównej powstał brytyjski serial "Wallander", którego zagrał Kenneth Branagh. Na premierę, po kilkuletniej przerwie, wciąż czekają trzy finałowe odcinki produkcji. W samej Szwecji powstały dwa seriale na podstawie powieści pisarza.

 

"Makbet" - jego ulubiony kryminał

Autor "Fałszywego tropu" i "Mordercy bez twarzy" był często wymieniany wśród tych, którzy odcisnęli piętno w świecie kryminałów. Sam podczas jednego ze spotkań z czytelnikami w Polsce powiedział, że dwa jego ulubione kryminały to... "Makbet" i "Jądro ciemności".

- Kiedy zaczynałem studiować w szkole policyjnej, ukazała się pierwsza przetłumaczona na norweski książka Henninga Mankella. Pomyślałem wtedy, że chcę być takim policjantem jak jej bohater Kurt Wallander - opowiadał w rozmowie z Katarzyną Bielas w "Wyborczej" Jorn Lier Horst, norweski pisarz i były policjant. - To zgorzkniały facet z problemami, ale mnie chodziło o coś innego - o to, żeby pracować przy dużych, ważnych sprawach, być policjantem zaangażowanym, który potrafi się poświęcić i którego praca może mieć znaczenie dla ludzi. W pewnym sensie Mankell i Wallander wyznaczyli ścieżkę mojej kariery.

"Rozpoczętą w 1991 roku serią powieści o Wallanderze Szwed udowodnił, że kryminały nie muszą być jedynie zwykłymi czytadłami - czytamy w serwisie KulturaOnline.pl . - Jego książki wyróżniały się doskonałym literackim stylem oraz bogatym tłem społecznym".

Mankell pisał nie tylko kryminały. Zajmował się również reżyserią, pisał sztuki teatralne i książki dla dzieci oraz młodzieży. Zmarł w wieku 67 lat.

Książki Henninga Mankella są dostępne w formie ebooków na publio.pl >>

Więcej o: