Safari w Bostonie. Tess Gerritsen podniesie ci ciśnienie [RECENZJA]

Na półkach pojawiła się kolejna część przygód dwóch słynnych już bohaterek świata thrillerów. Rizzoli i Isles powracają w doskonałej formie, a Tess Gerritsen po raz kolejny udowadnia, że jest absolutną królową pośród autorek medycznych dreszczowców.

Nie ma co kryć, że do każdej kolejnej powieści o Rizzoli i Isles podchodzi się z dużą ostrożnością. W końcu to prawie niemożliwe, żeby rzeczy dobre były takie nieustannie! Tess Gerritsen zachwiała tą teorią już kilka razy. I robi to znowu, w szalenie przyjemny sposób.

Do książek o Rizzoli i Isles można wracać wielokrotnie - stworzone są do ponownego czytania, bo choć po pierwszym razie znamy już rozwiązanie każdej z tajemnic, z przyjemnością dajemy się pochłonąć po raz drugi. Tak będzie i z tą powieścią - przyjemny stosik na półce zachęca wręcz do weekendowego maratonu z książką, a po lekturze "Umrzeć po raz drugi" z pewnością nabierzemy apetytu na jakąś mroczną powtórkę. Co tym razem wymyśliła Tess?

Gra na dwa fronty

Gerritsen uwielbia pogrywać ze swoim czytelnikiem. Tym razem jej gierka polega na wprowadzeniu dwóch wątków, nieco odległych od siebie w czasie. I choć może powodować to pewne zamieszanie, szybko przechodzi się nad tym zaskakującym zabiegiem do porządku dziennego, zaczyna wiązać fakty i dawać zagadce całkowicie się pochłonąć.

Zabawa tym przyjemniejsza, że poruszamy się w dwóch światach - miejskiej dżungli, w której ukrywa się morderca i tajemniczych rejonach Botswany, gdzie wśród majestatycznych dzikich drapieżników krąży także ludzki predator.

Polowanie na myśliwego

Dzika Botswana. Grupa turystów wybiera się na safari, aby z bliska popatrzeć na dzikie zwierzęta. Poziom adrenaliny rośnie w momencie, gdy wszystko zaczyna iść zupełnie nie tak, jak powinno. Kolejni uczestnicy wyprawy giną w niejasnych okolicznościach, ale podejrzewać można, że jeden z nich wybrał się tu na wyjątkowo makabryczne polowanie...

Boston. Listonosz zauważa psa trzymającego w pysku ludzki palec. Okazuje się, że na spokojnym bostońskim przedmieściu doszło do zbrodni. Jej ofiarą jest znany preparator myśliwskich trofeów - Leon Gott. Jest spora szansa, że morderstwo ma związek z jego profesją - zwłoki Gotta poddane zostały takim zabiegom, jakie zazwyczaj on stosował na martwych istotach w swoim laboratorium. Co gorsza, ta zbrodnia dołącza do serii innych popełnianych w całym kraju. Rizzoli łączy wątki, a śledztwo prowadzi do wydarzeń, które rozegrały się kilka lat wcześniej w dzikiej Botswanie. Czy to przypadek, że na dramatycznym safari był także syn Gotta?

Dzikość serca

Adrenaliny w tej powieści niemało! Akcja serca gwałtownie przyspieszyć może z każdą kolejną stroną, bo Gerritsen umie podsycać ogień. Zwłaszcza afrykański wątek wywołuje dużo emocji. Wyjątkowo dobrze przedstawiony strach, panika i inne emocje bohaterów postawionych w obliczu nadchodzącej masakry wywołują mocne wrażenie. Czytelnik tkwi w śmiertelnej pułapce wraz z nimi. Atmosfera gęstnieje z każdą chwilą.

W Bostonie tylko pozornie będzie spokojniej. Rizzoli i Isles jak zwykle ścigać będą się z czasem, bo wszystko wskazuje na to, że poszukiwany drapieżnik jest nienasycony. Kolejne elementy zagadki kryminalnej podsycają ciekawość, działają na wyobraźnię, ale jak zwykle są tylko siecią, w którą wpada czytelnik. Rozwiązanie przyjdzie niespodziewanie i konia z rzędem temu, kto rozwikła tajemnicę zanim postanowi zrobić to autorka.

Gerritsen zdecydowanie nie traci formy. Ta powieść pokazuje, że jej wyobraźnia jest niewyczerpana, pomysłów jest wiele i na pewno znajdą swój finał w kolejnych historiach. Bohaterki nie zawodzą - wracamy do nich jak do starych przyjaciół, którzy zawsze spełniają pokładane w nich oczekiwania.

Zgrzytem może być tu jedynie finał powieści. Po akcji naszpikowanej adrenaliną robi się nagle spokojnie, kameralnie, przeciętnie. Ale może takiego właśnie wyciszenia potrzeba po kilku godzinach naprawdę wysokiego ciśnienia.

"Umrzeć po raz drugi"

 

Tess Gerritsen

 

Wyd. Albatros

 

Ebook dostępny na publio.pl >>