"21 opowiadań, żeby się nie bać". "NieObcy" od dziś w księgarniach

23 polskich autorów, takich jak Olga Tokarczuk, Joanna Bator czy Katarzyna Bonda, za darmo przekazało swoje opowiadania, by stworzyć niezwykłą książkę. Dochód ze sprzedaży zbioru "NieObcy" zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej.

10 grudnia do sklepów trafi książka "NieObcy", która opowiada o trudnych konfrontacjach z obcością. Zawarte w niej opowiadania, eseje i reportaże odwołują się wprost nie tylko do wydarzeń, które od kilku ostatnich miesięcy wstrząsają Europą, ale także do innych miejsc i epok - by każdy z czytelników był w stanie z szerszej perspektywy spojrzeć na problem związany z Innymi i z innością w nas samych, a przede wszystkim pozbyć się lęku.

Pomoc dla tych, którzy jej naprawdę potrzebują

- Obcych potrzebujemy nie mniej niż oni nas, nawet jeśli chwilowo wydaje się, że jest odwrotnie. Bo tylko konfrontując się z nimi, możemy tak naprawdę, do końca, bez złudzeń odkryć siebie samych. Kim jesteśmy i jacy chcemy być, co w nas jest istotą, a co przypadłością bez większego znaczenia - mówią Paweł Goźliński ("Książki. Magazyn do Czytania") i Jerzy Wójcik z "Gazety Wyborczej", którzy są pomysłodawcami projektu.

Dochód z książki trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji od lat zajmującej się pomaganiem w miejscach kryzysów humanitarnych na świecie, która obecnie pomaga m.in. ofiarom wojny w Syrii.

Wszyscy autorzy przekazali swoje teksty i prace za darmo. Oprócz laureatek Nagrody Literackiej Nike: Olgi Tokarczuk i Joanny Bator czy autorki powieści kryminalnych Katarzyny Bondy, swoje opowiadania podarowali m.in. Sylwia Chutnik, Paweł Huelle, Hanna Krall i Paweł Smoleński. Bez wynagrodzenia pracowali również wszyscy zaangażowani w projekt redaktorzy, korektorzy, graficy i drukarnia.

Od 10 grudnia br. książkę "NieObcy" będzie można kupić w wybranych księgarniach i sieciach księgarskich oraz na Kulturalnysklep.pl i sppah.org.pl. Już od 2 grudnia br. książka jest dostępna w formie e-booka na Publio.pl.

"NieObcy" - e-book w Publio.pl>>

- Chcemy, by każdy Polak mógł ją dostać lub by mógł podarować ją bliskim pod choinkę. By mógł przez moment pomyśleć i porozmawiać o NieObcym przy wigilijnym stole - mówią twórcy projektu.

Fragment opowiadania "Rubież" Olgi Tokarczuk:

Szła z kry na krę i o mały włos nie utonęła przy brzegu w lodowatej wodzie. Do tej pory nie wiem, dlaczego nie strzelano do niej z garnizonu. Może upili się tam, a może przestraszyli się tak dziwnej postaci. Kiedy do nas dotarła, była wycieńczona i brudna. Jako i dzieci. Sine z zimna i głodu, przestraszone stadko. Ci z garnizonu po czasie, widząc, co się stało, że jest u nas ktoś obcy, natychmiast przyszli tutaj, żeby ich im wydać i pozbawić życia - takie jest przecież prawo Rubieży: nikt z tamtego brzegu nie może się tutaj dostać.