50 płyt, które będą prezentowymi hitami na święta [POLECAMY] >>
Ebookowe wersje książek z listy [SPRAWDŹ]>>
1. "13 pięter", Filip Springer, Czarne
Jedna z ważniejszych książek reporterskich ostatnich lat. Dotykająca fundamentalnego problemu życia społecznego w Polsce - głodu mieszkaniowego. Głodu, na zaspokojenie którego pozwoliliśmy bankom i prywatnym deweloperom. Kto przy tym stole nasycił się najbardziej? Niestety, nie są to zwykli, często zdesperowani i obciążeni wieloletnimi kredytami mieszkańcy. Springer ostrzega: ta kredytowa masa jest jak tykająca bomba, która kiedyś wybuchnie.
2. "Delta Dietla" , Marcin Świetlicki, EMG
"Jedenasta książka poetycka Marcina Świetlickiego. Jedenaście razy po pięć wierszy. Pięćdziesiąt pięć. Szaleństwo" - zapowiada wydawca. Ale spokojnie, nie o żarty tutaj chodzi, tylko kawał dobrej poezji. Przykład? Choćby taki: "Skarcony w telewizji/ przez Grażynę Torbicką,/ napiętnowany, przeklęty,/ wychodzę na ulicę./ I jakże teraz mi żyć/ z takim brzemieniem?". Stary dobry Świetlicki, raz drapieżny, kiedy indziej - i wtedy, kiedy trzeba - liryczny.
3. "Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat", Chris Taylor, Znak
To nie przypadek, że największe filmowe hity wchodzą do kin pod koniec roku, w samym środku świątecznej gorączki. W ich gronie nie mogło zabraknąć też "Gwiezdnych wojen", a wraz z nimi całej masy filmowych gadżetów, pamiątek, zabawek i rzecz jasna książek. Jeśli już musicie, to zwróćcie uwagę na tę pozycję - o tym, jak narodziła się filmowa legenda, co nazwa "Gwiezdne wojny" oznacza dla współczesnej popkultury i ile można na niej zarobić. Choć wy akurat na nią wydacie...
4. "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach", Maria Krupa-Wilczek, Znak
"Wojciech Kilar. Takie piękne życie", Gruszka-Zych Barbara, Wydawnictwo Niecałe
Niemal równocześnie do księgarń trafiły dwie biografie Wojciecha Kilara, więc i w tym wąskim zakresie macie w czym wybierać. Dwie książki i dwóch też Kilarów. Sam kompozytor mówił o sobie: Dr Jekyll i Mr Hyde. Rzecz o tym, jak jednego dnia potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z ogromną prędkością, zawinąć elegancki krawat, zatracić się w hulance, a potem żarliwie odmawiać różaniec.
5. "Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej", Grzegorz Sroczyński, Agora
Grzegorz Sroczyński, na co dzień dziennikarz "Gazety Wyborczej", wyrasta na jednego z głównych rodzimych pogromców liberalnych mitów. Znajdziecie tutaj 20 świetnych wywiadów, w tym chyba najgłośniejszy z prof. Marcinem Królem - "Byliśmy głupi". Drażliwe pytania i niegłupie odpowiedzi. Czyje? Andrzeja Ledera, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jerzego Hausnera, Sławomira Sierakowskiego czy Henryki Bochniarz.
6. "Tiger. Bez cenzury", Maciej Drzewicki, Grzegorz Kubicki, Agora
Kiedyś bokser, dzisiaj biznesmen i ulubieniec internetowych mediów, słynący ze swoich bezpardonowych opinii. Jest tu coś o sporcie, o życiu w Polsce i Niemczech, kobietach, ale też, jak to zgrabnie ujmuje sam Dariusz "Tiger" Michalczewski, "baletach, imprezach i życiu celebryty".
7. "NieObcy", różni autorzy, Agora
Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Paweł Huelle, Hanna Krall, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz, Dionisios Sturis... W sumie 23 polskich autorów. O czym? O NICH. O TYCH, którzy wywołali jedną z najgorętszych europejskich dyskusji politycznych . Kim są ci oni? Nie, to żadni imigranci. To ludzie tacy, jak my - pełni wątpliwości, obaw, lęków, marzeń i potrzeby miłości. Wszyscy autorzy przekazali swoje teksty i prace za darmo. Jeśli kupisz i przeczytasz, pomożesz ofiarom kryzysu zbrojnego w Syrii: dochód ze sprzedaży tej książki przeznaczony zostanie na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej.
8. "Tatuaż z tryzubem", Ziemowit Szczerek, Czarne
Ukraina. Słowo, które w ostatnich miesiącach zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Jednak w tym szumie medialnym lubią ginąć istotne fakty. Szczerek, autor głośnych książek "Przyjdzie Mordor i nas zje" oraz "Rzeczpospolita zwycięska", deklaruje: - To nie jest kolejna książka o Majdanie i upadku Janukowycza. Owszem, Majdan też się pojawia, ale to książka przede wszystkim o Ukrainie jako takiej. O jej specyfice, o tym, co jest w niej fascynującego, co zabawnego, a co przerażającego. Warto wiedzieć więcej.
9. "Lolo", Marta Szreder, Znak
Jeśli widzieliście "Czerwonego pająka" Marcina Koszałki, to teraz powinniście przeczytać tę książkę. Szczególnie, że to ona stanowiła bazę dla pomysłów reżysera. Rzecz inspirowana historią Karola Kota, jednego z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców. I tym, co fani kryminałów kochają najbardziej: złem, które jest na wyciągnięcie ręki. Przy okazji będziecie mogli zanurzyć się w ulicznym klimacie Krakowa lat 60.
10. "Co nas nie zabije", David Lagercrantz, Czarna Owca
Skok na kasę? Ten autor już nie potrzebuje żadnej kasy. Jest nim szwedzki dziennikarz David Lagercrantz, twórca głośnej biografii "Ja, Ibra". - Nawet jeśli moja książka nikomu się nie spodoba, ja już się cieszę z tego, że skłoniłem czytelników do ponownego sięgnięcia po Larssona. Nigdy dość powtarzania jego przesłania - przekonywał Lagercrantz w rozmowie z Wojciechem Orlińskim w "Wyborczej". A to przesłanie przecież bardzo istotne: lewicowy - brr, straszne słowo! - gniew Larssona na nietolerancję i niesprawiedliwość społeczną.
Ebookowe wersje książek z listy są dostępne tutaj [SPRAWDŹ]>>
11. "Wilki", Adam Wajrak, Agora
Marzenie każdego mieszczucha: zaszyć się gdzieś w głuszy, obserwować dziką przyrodę i dzielić się tym na łamach bloga albo przynajmniej jednego z najbardziej poczytnych dzienników w kraju. To marzenie spełnił Adam Wajrak. I daje temu wyraz w swojej najnowszej książce. O czym? O życiowej fascynacji, wręcz obsesji: życiu wilków z Puszczy Białowieskiej. Wilków i pewnej kundelki Antonii...
12. "Złe psy", Patryk Vega, Otwarte
Twórca "PitBulla", "Służb specjalnych" i "Hansa Klossa" znów o kulisach pracy polskich policjantów. Jeśli widzieliście "Infiltrację", to już wiecie czego mniej więcej się spodziewać: opowieści o tej cienkiej granicy, po przekroczeniu której już nie wiadomo, czy jeszcze chodzi o ochronę prawa czy jego łamanie. Opowieści o policjantach, którzy nie poradzili sobie z presją oraz stresem związanym z ich pracą i przeszli na ciemną stronę mocy. Kawałek męskiej literatury.
13. "Uległość", Michel Houellebecq, W.A.B.
Krzysztof Varga nazwał go kiedyś "wybitnym analitykiem naszej współczesności". Francuski pisarz po raz kolejny z niezwykłą precyzją rozkłada rzeczywistość na cząstki elementarne i wytyka grzechy zachodniej, sytej Europie. Ponury zbieg okoliczności: "Uległość" opowiadająca o zwycięstwie Bractwa Muzułmańskiego we francuskich wyborach ukazała się w dzień zamachu na redakcję "Charlie Hebdo"
14. "Stryjeńska. Diabli nadali", Angelika Kuźniak, Czarne
Mówili o niej: malarka na śmierć i życie, która wiedziała, co oznacza sławę i co oznacza prawdziwą nędzę. Zofia Stryjeńska, obok Tamary Łempicka, to najbardziej znana reprezentantka polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Swoje życie dzieliła między Warszawę, Kraków, Zakopane i Paryż. Angelika Kuźniak pyta o to, kim była, czego się bała, gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty, a przede wszystkim: o czym milczała?
15. "Bazar złych snów", Stephen King, Prószyński Media
Tęsknicie za starymi dobrymi opowiadaniami? Co więcej: opowiadaniami samego mistrza literatury grozy ? Stęsknił się za nimi najwyraźniej sam King, spinając w całość i wypuszczając w świat swoje pomysły sprzed lat pod wspólnym tytułem "Bazar złych snów". Fanów autora "Lśnienia" czy "Miasteczka Salem" dłużej przekonywać nie trzeba.
16. "Księgi Jakubowe", Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
Książka jeszcze z końcówki zeszłego roku, ale w tym roku nagrodzona Nike. Warto o tym pamiętać, bo części polskiej publiczności nazwisko autorki kojarzy się dziś pewnie z modnym słowem na "h", które trawi polski internet. Tymczasem o literaturę przede wszystkim tutaj chodzi. "Księgi Jakubowe" to dzieło monumentalne: tysiąc stron i kilkadziesiąt postaci zanurzonych w polskiej historii. Opowieść o przeszłości i tym, jak ta przeszłość determinuje teraźniejszość.
17. "Stuhrmówka, czyli wewnętrzny gen wolności", Maciej Stuhr, Beata Nowicka, Znak
Wydaje się wam, że o Macieju Stuhrze wiecie już wszystko? Mylicie się. Tak przekonuje Beata Nowicka, autorka wywiadu rzeki z aktorem. Znajdziecie tutaj sporo historii, sporo anegdot i zabawnych opowieści zza kulis - teatralnych, filmowych, z życia wziętych. Na przykład o Jandzie i o tym, jak aktorka (nie) radziła sobie ze stresem przed emisją "Boskiej!" w Teatrze TV... Ale to już musicie przeczytać sami.
18. "Ja kontra bas", Jerzy Stuhr, Wydawnictwo Literackie
A skoro syn, to i ojciec. Albo odwrotnie: gdzie ojciec, tam jest też syn... Stuhrowie ostatnio wiele rzeczy robią razem: kręcą filmy, występują w mediach, a nawet książki piszą równocześnie. Stuhr senior tym razem opowiada o sztuce - życia i tej z desek teatru. Tytuł nawiązuje do monodramu "Kontrabasista" Patricka Süskinda, który Stuhr wykonał już ok. 700 razy. Jest w tym trochę przekory samego aktora, bo "Kontrabasista" to w końcu opowieść o "muzyku z ostatniego rzędu orkiestry". Ale najwyraźniej Panu Jerzemu rzędy się po prostu pomyliły.
19."Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi", David Foster Wallace, W.A.B.
Ważny reprezentant amerykańskiej literatury postmodernistycznej, często porównywany do Pynchona. "Wywiady z paskudnymi ludźmi" to zbiór krótkich form pisarskich. Rzućcie okiem na te tytuły: "Radykalnie zwięzła historia życia postindustrialnego", "Diabeł ma co robić", "Na łożu śmierci, trzymając cię za rękę, ojciec wziętego dramaturga z off-broadwayowskiej grupy nowi młodzi prosi o łaskę" i wreszcie "Samobójstwo jako forma prezentu". Wallace ten ponury prezent ma już, niestety, za sobą - przez lata cierpiał na depresję. W 2008 r. popełnił samobójstwo.
20. "Eseje wybrane", Woolf Virginia, Karakter
Wybór tekstów Virginii Woolf, słowami wydawcy, "uwikłanej w świat". To znaczy zaangażowanej społecznie, podróżującej, zwiedzającej, bacznie obserwującej rzeczywistość i otoczenie. "Eseje Virginii Woolf zachwycają swoją różnorodnością i głębią spostrzeżeń - czytam w zapowiedzi - Lekkie i zabawne, czasem złośliwe i bezwzględne lub mroczne i bolesne - za każdym razem jest to literatura najwyższych lotów". Ale to już akurat wszyscy chyba wiedzą.
21. "Najgorszy człowiek na świecie", Małgorzata Halber, Znak
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie dyskutował w tym roku o książce Halber albo przynajmniej problemie, który autorka w niej porusza. "Najgorszy człowiek na świecie" to mocno autobiograficzna opowieść o dziennikarce telewizyjnej, która uświadamia sobie swój problem alkoholowy i postanawia się z nim zmierzyć. Ale wcześniej musi się zmierzyć sama ze sobą poznać. A ci, którzy mają za sobą jakiś epizod psychoterapeutyczny, wiedzą, że to bywa i trudne, i bolesne.
22. "Moja walka. Tom 3", Karl Ove Knausgard, Wydawnictwo Literackie
Jedna z literackich sensacji ostatnich miesięcy. W Norwegii bestseller - ponoć co dziesiąty Norweg ma ją na swojej półce. Autobiograficzna powieść Knausgarda ukazała się w sześciu tomach, a to znaczy, że polski wydawca jest już na półmetku. Alkoholizm, małżeństwo, despotyczny ojciec, śmierć - dla Knausgard nie ma tematów tabu. Co teraz? Teraz autor zabiera nas na wycieczkę w sam środek swojego trudnego dzieciństwa.
23. "Ewa jutra", Villiers de I'Isle-Adam, PIW
Powieść uważana za arcydzieło okresu symbolizmu. Ukazała się w 1886 roku - znawcy literatury mówią o niej jako o pierwszej powieści science fiction. Tym razem wydana została w nowym przekładzie Ryszarda Engelkinga. Wcześniej - w 1922 roku - ukazała się w Polsce pod tytułem "Ewa przyszłości". Znajdziecie tutaj m.in. nawiązania do "Fausta" czy Mary Shelley, a więc wątek zbuntowanego naukowca i powielany tyle razy przez współczesną popkulturę motyw sztucznego człowieka. PIW sprawę przedstawia krótko: "humanista pragnący ukształtować sobie obraz końca XIX wieku musi włączyć do swoich lektur powieść Villiersa".
24. "Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata", Max Cegielski, Mikołaj Długosz, Karakter, Narodowe Centrum Kultury
Maks Cegielski, dziennikarz, dzisiaj znany przede wszystkim za sprawą programu "Hala Odlotów" w TVP Kultura, wspólnie z fotografem Mikołajem Długoszem ruszyli śladem Bronisława Grąbczewskiego, słynnego polskiego podróżnika i odkrywcy na usługach Imperium Rosyjskiego. Grąbczewski był jednym z uczestników tzw. Wielkiej gry, brytyjsko-rosyjskiej rywalizacji o dominację w Azji Środkowej w XIX wieku. Autorzy pytają: kim był Grąbczewski? Szpiegiem czy, jak sam się przedstawiał, badaczem i odkrywcą? Groźnym Rosjaninem, jak postrzegali go Anglicy, czy polskim naukowcem, za jakiego uznano go tuż przed śmiercią w Warszawie?
25. "Wspomnienia", Nadieżda Mandelsztam, Agora
W obiegowej opinii jeden z najważniejszych obrazów epoki i arcydzieło sztuki pamiętnikarskiej. W pierwszej kolejności zaś niezwykła opowieść o próbie ocalenia twórczości Osipa Mandelsztama przed zapomnieniem - żeby przetrwały jego niepublikowane wiersze, Nadieżda nauczyła się ich na pamięć. Historia wielkiej miłości i wielkich zawirowań dziejowych; historia, która zaczęła się od wiersza o Stalinie i jego "palcach tłustych jak czerwie".
26. "Jeden z nas. Opowieść o Norwegii", Asne Seierstad, W.A.B.
Norweska dziennikarka i pisarka, znana z relacjonowania wydarzeń m.in. w Kosowie, Afganistanie, Iraku i Czeczenii, tym razem o krwawym zamachu Andersa Breivika z 22 lipca 2011 roku - o genezie tej niewyobrażalnie okrutnej zbrodni, a także o Norwegii w ogóle. Według zapowiedzi wydawcy: "Jeden z nas" to historia o sprawcy masakry na wyspie Utoya i jego ofiarach - wśród nich dwie siostry, które nie mogły doczekać się wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, a także grupka chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów.
27. "Kapitał w XXI wieku", Thomas Piketty, Krytyka Polityczna
Zapomnijcie na chwilę o politycznych sporach w kraju nad Wisłą i przeczytajcie książkę, o której dyskutował i wciąż dyskutuje cały świat. Thomas Piketty uchodzi dzisiaj za jednego z najważniejszych współczesnych ekonomistów, a jego "Kapitał w XXI wieku" stał się biblią dla tych, którzy wypowiedzieli walkę społecznym nierównościom. Kto jej nie przeczytał, ten o nie powinien zabierać głosu w wsporach ekonomicznych - tak przynajmniej twierdzi prof. Jerzy Hausner.
28. "Utwory zebrane. Tom 12. Proza stojąca, proza lecąca", Miron Białoszewski, PIW
Wydarzenie literackie. Znajdziecie tutaj ponad 120 utworów Mirona Białoszewskiego - takich, z którymi czytelnik miał do czynienia po raz pierwszy i takich, które drukowane już były (za życia i po śmierci pisarza), ale dotąd pozostawały w rozproszeniu. Notatki, miniopowiadania, uwagi i obrazki kreślone w przelocie, dzienniko-prozy, a także komentarze pisarza do własnej i cudzej twórczości. Ważna rzecz.
29. "Kołonotatnik z Bohaterem", Małgorzata Halber, Znak
I jeszcze raz Halber, bo autorka "Najgorszego człowieka na świecie" okazuje się być nie tylko dziennikarką muzyczną z literacką ambicją , ale też twórczynią internetowego komiksu o Bohaterze, ni to ziemniaku, ni to mrówkojadzie. Jego historie powstają gdzieś na świstkach, rachunkach i papierkach po czekoladzie, zaś autorka tłumaczy: to obrazki o tym, jak się czujesz w środku, ale nikomu przecież o tym nie powiesz. Fani w internecie Bohatera już znają, teraz możecie poznać go ze swoją rodziną albo przyjaciółmi w realu.
30. "Kobro. Skok w przestrzeń", Małgorzata Czyńska, Czarne
- Moja rzeźba nie jest tym, czego by chcieli w swych salonach zbankrutowani i spatynowani fabrykanci - mówiła Katarzyna Kobro. "Skok w przestrzeń" to nie tylko historia polskiej sztuki, to też opis jednego z najtragiczniejszych polskich życiorysów: wojennej zawieruchy, życia w cieniu Władysława Strzemińskiego, ciężkiej choroby. Czyńska przypomina w nim o pogrzebie Kobro na prawosławnym cmentarzu na Dołach: przyszła na niego tylko córka artystki i jeszcze kilka osób. Strzemińskiego wśród nich jednak nie było.
Ebookowe wersje książek z listy są dostępne tutaj [SPRAWDŹ]>>
31. "100 wierszy polskich stosownej długości", różni autorzy, Biuro Literackie
O Biurze Literackim ostatnio głośno ze zgoła innych powodów, ale warto pamiętać, że to temu wydawnictwu zawdzięczamy szeroko zakrojoną promocję współczesnej polskiej poezji, a także tę świetną antologię. Złożyło się na nią 100 wierszy 44 autorów. Kogo tu nie ma: Adam Zagajewski, Krytsyna Miłobędzka, Bohdan Zadura, Jacek Podsiadło, Marcin Świetlicki, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk czy Darek Foks. Jest co czytać.
32. "Święto nieistotności", Milan Kundera, W.A.B.
Najnowsza powieść autora "Nieznośnej lekkości bytu". Coś dla fanów pisarza, ale pewnie nie tylko. "Niech nas nie zwiedzie lekki, żartobliwy ton książki. W istocie autor ma nam do przekazania parę bardzo istotnych przemyśleń egzystencjalnych" - pisał Zdzisław Pietrasik na łamach "Polityki". Czyli zaśmiejecie się, a potem, być może, uronicie łzę.
33. "Wyspa łza", Joanna Bator, Adam Golec, Znak
Literacka podróż na Sri Lankę tropem zaginionej Amerykanki Sandry Valentine i przyczynek do rozważań o życiu, pisaniu, dzieciństwie, potrzebie bliskości. Różne recenzje miała ta książka, ale nazwisko autorki zobowiązuje. Jeśli nie podejdzie wam tekst, zawsze możecie zawiesić oko na zdjęciach świetnego fotoreportera Adama Golca.
34. "Umarli mają głos. Prawdziwe historie", Marek Krajewski, Jerzy Kawecki, Znak
Krótko i na temat: 12 wstrząsających zbrodni, 12 historii mrożących krew w żyłach, 1 stół sekcyjny. Marek Krajewski i Jerzy Kawecki biorą pod lupę polskich morderców. Pierwszy jest twórcą słynnych kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, drugi znanym medykiem sądowym. Opowieść o współczesnej Polsce śladem zbrodni? Mają panowie fantazję.
35. "W sieci", Thomas Pynchon, Albatros
Czego nie napisać o Pynchonie, będzie to wytarty frazes. Ale co zrobić, przypominać trzeba: najbardziej tajemniczy pisarz świata, Banksy literatury (a raczej powinno być: Pynchon street artu), człowiek, który skutecznie wymyka się mediom i nie dzieli swoim wizerunkiem. Taki jest Pynchon. A jaka jest jego najnowsza powieść? Recenzent "Polityki", Piotr Kofta, nazwał ją "nietypowym czarnym kryminałem osnutym wokół następstw pierwszego krachu na rynku dotcomów oraz zamachów z 11 września 2001 r.". Nie mamy powodów, żeby mu nie wierzyć.
36. Trylogia kryminalna: "Uwikłanie" / "Ziarno prawdy" / "Gniew", Zygmunt Miłoszewski, W.A.B.
Oj, coś czuję, że polscy twórcy kryminałów jeszcze długo nie będą mogli znaleźć sprzymierzeńca w Świętym Mikołaju. Pewnie targa ich książki i klnie, na czym świat stoi. Co zrobić, polscy czytelnicy je pokochali. Pokochają pewnie też taki prezent: trzy tomy od czołowego rozgrywającego w polskiej drużynie autorów kryminałów - Zygmunta Miłoszewskiego, tegorocznego laureata Paszportu "Polityki".
37. "1945. Wojna i pokój", Magdalena Grzebałkowska, Agora
Zeszły rok należał do Magdaleny Grzebałkowskiej i jej doskonałej książki o Beksińskich. W tym ukazało się kolejne dzieło dziennikarki - seria reportaży, która powstała z opowieści żyjących świadków czasów zawieruchy wojennej. Znajdziecie tu coś o szabrownikach, dzieciach z żydowskiego sierocińca, zbieraniu okruchów dawnego życia wśród gruzów zrujnowanej Warszawy. Grzebałkowska przy okazji apeluje: jeśli macie jeszcze dziadków, którzy pamiętają tamte czasy, łapcie za telefony/dyktafony/długopisy i posłuchajcie, co mają do opowiedzenia!
38. "Dziady", Paweł Goźliński, Czarne, Agora
Jeśli za pisanie kryminałów bierze się dyżurny promotor czytelnictwa w Polsce i szef "Książek. Magazynu do czytania", to wiedzcie, że coś się dzieje. Co mianowicie? Zdaniem Olgi Tokarczuk, zresztą też bohaterki tej książki, jeden z bardziej pokręconych polskich kryminałów. Streszczać nie ma sensu, bo faktycznie fabuła jest tutaj wielopoziomowa, ale, co ważne, to też kawałek o duszy polskiej.
39. "Krime story", Gutkowski Marcin, GM LABEL
Jeśli za pisaniem kryminałów biorą się raperzy, zwłaszcza niejaki Kali przez lata związany z kultowym (to słowo nie jest tutaj żadnym nadużyciem) składem hiphopowym Firma, to wiedzcie, że coś się dzieje podwójnie. Kali, czyli Marcin Gutkowski, zadebiutował właśnie w świecie prozy. Czego tu nie ma: zawiła intryga, brudne ulice "śląskiego miasta grzechu", a w tle, cytuję wydawcę, "wnikliwy socjologiczno-obyczajowy raport ze środowiska egzystencji młodych ludzi w Polsce". No i pada też najważniejsze, nieśmiertelne pytanie: o cienką granicę między dobrem a złem...
40. "Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk", Dominik Szczepański, Agora
Już sam tytuł jest dla mnie wystarczającą rekomendacją. Tak samo autor. I jego bohater: Aleksander Doba, polski podróżnik, który zasłynął tym, że samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a przy okazji udowodnił, że prawdziwe - cokolwiek to znaczy - życie może zacząć się wtedy, kiedy inni już powoli składają się w grobie. Jak to mówi Doba: " Zawsze trzeba zaczynać od marzeń. Potem plany. No i trzeba sprzątać śmieci z rzeki, bo ja potem kajakiem nie mogę się przebić".
41. "Artur Rojek. Inaczej", Aleksandra Klich, Agora
Jeśli naczytaliście się już wywiadów rzek z muzykami, ale cały czas mieliście poczucie, że kogoś tutaj brakuje, to ta książka powinna was wyleczyć z tego chronicznego poczucia braku. Tym kimś jest Artur Rojek, "chłopak ze śląskiego familoka, który musiał siebie porzucić, żeby w końcu siebie odnaleźć". Przepytała go Aleksandra Klich, znakomita dziennikarka ze Śląska i autorka książki o innym znanym Ślązaku: Kazimierzu Kutzu.
42. "Po mnie choćby >>Potop<<", Jacek Szczerba, Jerzy Hoffman, Agora
Efekt wielogodzinnych rozmów Jacka Szczerby i Jerzego Hoffmana. Panowie nie owijają w bawełnę i rozmawiają ze sobą jak mężczyzna z mężczyzną. A jest o czym rozmawiać, bo przecież "Prawo i pięść", ekranizacja Sienkiewiczowskiej trylogii, zesłanie na Syberię, kino w czasach PRL-u i rzecz jasna przekleństwa, bo, jak wspomina, Szczerba: nikt nie opowiada z taką swadą i nikt nie przeklina w sposób tak naturalny, jak Jerzy Hoffman.
43. "Dziecięca choroba liberalizmu", Rafał Woś, Studio EMKA
Kolejne wydawnictwo z końcówki zeszłego roku, o którym nieco głośniej zrobiło się w tym roku. Rafał Woś, autor "Dziecięcej choroby liberalizmu" i dziennikarz związany z "Dziennikiem Gazetą Prawną", na naszych łamach mówił: - Trzeba potraktować podatki nie tylko jako sposób napełniania budżetu, ale jako drogę do wyrównania nierówności społecznych. I o tym właśnie jest ta książka. A także o tym, jak daliśmy się wmanewrować w liberalną narrację przez ekonomistów i dlaczego tak trudno nam się z niej wyswobodzić, choć Zachód już dawno ma to za sobą.
44. "Idę tam gdzie idę. Autobiografia", Staszewski Kazik, Księżyk Rafał, Kosmos Kosmos
Autorzy i wydawcy pokochali książkowe wywiady. Na tę formę zdecydowali się też Kazik i Księżyk. Kim są obaj panowie, tłumaczyć nie trzeba. Jeśli spodziewacie się bezceremonialnego, zaangażowanego artysty, który nie owija w bawełnę i wciąż pamięta złote czasy warszawskiej załogi punkowej, to... dobrze się spodziewacie. Ale jeśli myślicie, że wiecie już o Kaziku wszystko, to źle myślicie. Jest też inny Kazik - cierpliwy, życzliwy, zamartwiający się o swoich współpracowników i rodzinę. Kazik prywatnie; Kazik - jak to mówi Księżyk - trochę misio, a trochę taki wojownik.
45. "Australijczyk", Marek Niedźwiecki, Wielka Litera
Święta bez książki Marka Niedźwieckiego (albo o Marku Niedźwieckim) to święta stracone. Tym razem o jego ukochanej Australii, do której jeździ regularnie i którą fotografuje od lat. Właśnie, fotografie - w "Australijczyku" znajdziecie ich sporo z obszernymi opisami i okolicznościami ich powstawania. A tych, wiadomo, było sporo. Rzecz już chyba tylko dla prawdziwych fanów radiowca i/lub Australii.
46. "Marsjanin", Andy Weir, Akurat
Barack Obama uznał "Marsjanina" za swój ulubiony film mijającego roku. Słusznie? Nieważne, po książkę fani gatunku i tak pewnie sięgną. Historia niejakiego Marka Watneya, który stał się jednym z pierwszych ludzi, którzy postawili stopę na Marsie, a teraz - po przejściu burzy piaskowej - może się stać pierwszym, który tam zginie. Na podstawie książki Andy'ego Weira - pisarza i programisty - Ridley Scott nakręcił swój film.
47. "Cynkowi chłopcy", Swietłana Aleksijewicz , Wydawnictwo Czarne
Najnowsze polskie wydanie "Cynkowych chłopców", jednej z najważniejszych książek tegorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz. To przez nią Aleksijewicz została oskarżona o znieważenie honoru i godności radzieckich żołnierzy walczących w Afganistanie. Pozycja obowiązkowa, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z dorobkiem białoruskiej pisarki.
48. "Listy", Kurt Vonnegut, Albatros
Listy do przyjaciół, rodziny, krytyków, fanów i antyfanów. Wszystkie z osobistej kolekcji Kurta Vonneguta. Kto już czytał, ten wie, że można potraktować je na wiele sposobów: albo jako zbiór interesujących faktów z życia pisarza, albo jako pakiet esejów, bo tematów poruszanych przez autora "Rzeźni numer pięć" czy "Śniadania mistrzów" jest sporo.
49. "Nie taka dziewczyna", Lena Dunham, Czarne
Znacie tę panią, nawet jeśli tego nie wiecie. Lena Dunham znana jest głównie jako aktorka i reżyserka głośnego serialu "Dziewczyny". Tym razem występuje w roli autorki "osobistych esejów". O czym? Wiadomo, że o miłości. Ale też o wchodzeniu w dorosłość, samotności, poszukiwaniu siebie, własnej ścieżki i poczucia wartości. Czyli o wszystkim tym, co składa się, słowami autorki, na ten czasami szczery do bólu "raport z wojny zwanej dojrzewaniem".
50. "Listy do żony", Stanisław Ignacy Witkiewicz, PIW
Korespondencja Witkacego z żoną - Jadwigą z Ungurów. Zebrało się tego - uwaga - 1278 listów, kartek, widokówek i telegramów; pisanych i wysyłanych na przestrzeni ponad 15 lat. Nie to tutaj jest jednak najważniejsze, a to, jak Witkacy odsłania się w tej korespondencji - jest totalnie szczery, bezpośredni do bólu, zwierza się żonie jakby klękał w konfesjonale. Cała korespondencja została zebrana w czterech tomach. Wszystkie listy zostały opatrzone szczegółowymi przypisami, wszystkie tomy są bogato ilustrowane. Niezwykłe świadectwo trudnej miłości i intymny autoportret artysty.
Ebookowe wersje książek z listy są dostępne tutaj [SPRAWDŹ]>>