Inspiracją dla "Ucznia architekta" była szesnastowieczna rycina przedstawiająca chłopca z białym słoniem na dworze Sulejmana Wielkiego i... postój w ulicznym korku.
Zakorkowana ulica i przypływ inspiracji
- Pomysł na tę powieść zrodził się pewnego słonecznego popołudnia w Stambule, gdy siedziałam w taksówce, która utknęła w korku. Wyglądałam przez okno ze zmartwioną miną spóźniona na spotkanie, gdy mój wzrok prześlizgnął się z ulicy na meczet nad morzem. Był to Molla Czelebi, jedna z mniej znanych architektonicznych perełek Sinana - mówi Elif Shafak.
Meczet Sulejmana Mat. prasowe
Sinan w czasie swojego życia zaprojektował czterysta siedemdziesiąt sześć budowli, w tym blisko sto meczetów, trzydzieści sześć pałaców i dworów, czterdzieści osiem łaźni, trzy szpitale i osiem mostów, z których najdłuższy, 635-metrowy wciąż znajduje się w Stambule, w dzielnicy Büyükçekmece.
Budowa jednego meczetu trwała od siedmiu do dziewięciu lat
Gdy pisze się o artyście, który żył tak dawno temu i stworzył tak wiele jak Sinan, największym wyzwaniem jest rekonstrukcja chronologii. Zbudowanie jednego meczetu trwało od siedmiu do dziewięciu lat, a Sinan wzniósł ponad trzysta sześćdziesiąt pięć budowli rożnej wielkości. Jego konstrukcje stały się fabularnym punktem wyjścia do na wpół baśniowej opowieści, którą czytelnicy już porównują do popularnego "Życia Pi" Yanna Martela.
- Moja powieść jest wytworem wyobraźni. Jednakowoż prowadziły mnie i inspirowały wydarzenia historyczne i prawdziwe postaci. Czerpałam pełnymi garściami z wielu anglojęzycznych i tureckojęzycznych źródeł. „Niechaj świat płynie jak woda” – mawiał Sinan. Mam tylko nadzieję, że ta opowieść też będzie płynąć jak woda w sercach czytelników - mówi Shafak.
Meczet Sulejmana Mat. prasowe
W "Uczniu architekta" dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego.
Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.
"Uczeń architekta" w księgarniach od 11 maja.
Sprawdź też inną książkę autorki, "Honor". Ebook dostępny jest tutaj >>
Uczeń architekta Znak, mat. prasowe