Czubaj, Child, Szczygieł, czyli książki na lato polecają Małgorzata i Michał Kuźmińscy [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

Letnie przesilenie za nami i skoro słońce postanowiło wreszcie mocniej świecić, rozpoczęliśmy wielkie szykowanie do zbliżających się wyjazdów. Jeśli nadal zastanawiacie się, czy za siódmą górę i siódmą rzekę wziąć ze sobą krwawy kryminał, ciekawą biografię czy wciągający reportaż- nasi eksperci ułatwią Wam ten wybór. Każda z polecanych przez nich książek będzie do kupienia w wersji elektronicznej w publio.pl z rabatem 50%.

W trzecim tygodniu naszej letniej akcji swoją listą osobistą dzielą się z nami Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Małgorzata - z wykształcenia i zamiłowania antropolog kultury, Michał - dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger. Wspólnie napisali dwie sensacyjno-kryminalne powieści retro: "Sekret Kroke" i "Klątwa Konstantyna", a także cykl etnokryminałów. Powieść "Śleboda" skupiona była wokół morderstwa starego górala z Murzasichla, z kolei w "Pionku" (2016) mierzą się z mitem śląskiego wampira. Za "Sekret Kroke" nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Tylko 11 lipca e-book w cenie 14,96 zł - "Sklep potrzeb kulturalnych"

Wspaniała podróż przez Podhale - wzruszająca, ciepła i zabawna. Błyskotliwy dowcip, głębia antropologicznej refleksji, przymrużenie oka i sympatia, z jaką autor potraktował górali sprawiają, że nie można się od tej książki oderwać. Książka dla miłośników gór i nie tylko!

Tylko 12 lipca e-book w cenie 17,16 zł - "Broad Peak"

Pasja, która pozwala przekraczać siebie, góry, gdzie można być przez chwilę trochę bliżej nieba, ludzie, dla których nie ma rzeczy niemożliwych... i tragedia, którą żyła cała Polska. Autorzy potraktowali wyprawę na Broad Peak z niezwykłą rzetelnością i empatią, kreśląc obraz zniuansowany i nie czarno-biały. Książka dziennikarska, którą czyta się jak najlepiej trzymający w napięciu thriller.

Tylko 13 lipca e-book w cenie 14,00 zł - "Elegancki morderca"

Sprawa, która w latach pięćdziesiątych elektryzowała masy. Człowiek, który ze zbrodni uczynił sposób załatwiania interesów. I czasy, w których ludzkie życie było tanie, kwitł czarny rynek i ciemne interesy, chociaż oficjalna propaganda mówiła coś dokładnie przeciwnego. Świetna książka z gatunku true crime, napisana przez jednego z najlepszych dziennikarzy śledczych w Polsce.

Tylko 14 lipca e-book w cenie 14,96 zł - "Etnolog w Mieście Grzechu"

Kryminał zdobywa sobie w Polsce coraz mocniejszą pozycję, staje się popularny. Przez długi czas traktowany jako literatura gorszego sortu, dziś wchodzi na salony. Książka Mariusza Czubaja przybliża historię gatunku i pokazuje, jak kryminał może stać się wehikułem do poznawania i interpretowania świata. I jest bezcenna skarbnicą czytelniczych rekomendacji.

Tylko 15 lipca e-book w cenie 15,95 zł - "Pakt z diabłem"

Historia jednego z największych skandali korupcyjnych w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Bohaterowie książki to agent FBI, który zrekrutował do współpracy jednego z najgroźniejszych mafiosów Bostonu, i gangster, który odwrócił prowadzącego go agenta FBI. "Pakt z diabłem” to wstrząsająca opowieść o mechanizmach władzy, manipulacji, ale też o odwadze i wytrwałości w walce ze złem.

Tylko 16 lipca e-book w cenie 15,94 zł - "Francuski szef kuchni"

W czasach, gdy kulinarny autorytet jest takim samym produktem show-biznesu jak tzw. "osobowość telewizyjna” czy gwiazdka pop,  dobrze wrócić do Julii Child. Która - z aparycją surowej belferki - przypomina: zanim zabierzesz się za sushi czy sous vide, naucz się porządnie gotować bulion i przyrządzać pieczeń. Ważna lekcja, nie tylko w kuchni.

Tylko 10 lipca e-book w cenie 16,00 zł - "Zrób sobie raj"

Polakom się wiele wydaje. W szczególności się nam wydaje, że wiele wiemy. Na przykład, że wiele wiemy o Czechach. Dlatego należy czytać Szczygła, który prowadząc przez postacie, zjawiska, detale i paradoksy, pozwala choć trochę Czechów zrozumieć. I nie tylko: bo "Zrób sobie raj” to ten typ książki, który jest po trosze lustrem. Patrząc na Szczygłowych Czechów, patrzymy też w odbiciu na samych siebie. Zalecamy czytać podczas podróży po Czechach.

Książki polecone przez autorów są dostępne tutaj >>

Wakacyjna Lista OsobistaWakacyjna Lista Osobista mat. prasowe

Małgorzata i Michał Kuźmińscy uzupełnili też naszą krótką ankietę. Zobaczcie m.in. co robiliby, gdyby nie pisali książek, jak najlepiej wypoczywają i co sądzą o... telefonie i zaroście.

10 pytań do autorów

Najlepiej wypoczywam... mając tysiąc zaległych spraw do załatwienia (Małgorzata)

Gdybym nie pisał książek... pograłbym wreszcie w Cywilizację V i VI (Michał)

Umiejętność, którą chciałabym nabyć... z w każdych warunkach (Małgorzata)

Żałuję... że sprzedałem kiedyś swoją kolekcję komiksów. (Michał)

Bajka z dzieciństwa... bracia Grimm. (Małgorzata)

Śniadanie obowiązkowe... jajko na miękko. W sezonie pomidorowym - szakszuka. (Michał)

Poszedłbym na obiad z... deserem (Małgorzata)

Na moim nagrobku wyryłbym... "Tu leży człowiek, który za życia nie marnował czasu na myślenie o treści nagrobka". (Michał)

Telefon... jak mogę, to nie odbieram. (Małgorzata)

Zarost... dopuszczalna forma lenistwa. (Michał)