Chociaż reportaże to jego pasja (ma swoim koncie nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki), Dionisios Sturis poleca nie tylko książki z tego gatunku. Każdy z tych tytułów jest do kupienia w formie ebooka w publio.pl z rabatem 50%.
Każdą książkę Martina Pollacka należy brać w ciemno. Nie potrzebują rekomendacji. "Cesarz Ameryki" to fascynujący reportaż historyczny o emigracji sprzed ponad stu lat - o galicyjskiej biedocie, Polakach, Ukraińcach, Rusinach, Żydach, którzy liczyli, że za Oceanem, w USA czy Brazylii znajdą ziemię obiecaną, że załapią się na amerykańskie bogactwa i będą stąpać po ulicach ze złota. Po dotarciu do celu (szczęśliwcy, którzy nie umarli w czasie rejsu) przybysze szybko orientowali się, że czeka ich piekło - praca ponad siły, niewolnicza wręcz harówa i życie w warunkach być może jeszcze gorszych niż te, które znali z własnych domów. Książka przejmująca, świetnie napisana i zadziwiająco współczesna.
Zbiór opowiadań, które układają się w powieść o życiu tytułowej Olive - nauczycielki z amerykańskiej prowincji. Olive ma dom nad wodą, zadbany ogród, ma męża, syna, głęboką depresję, samobójcze tradycje w rodzinie i charakter, którym można by obdzielić kilka postaci. Zaskakuje, budzi irytację, ale lubimy ją i cenimy, bo jest do bólu prawdziwa. Warto przeczytać książkę, nim obejrzy się równie genialną adaptację serialową.
Ebook jest dostępny w Publio.pl >>
Przeszłości nie zmienimy, z teraźniejszością, jak widać, też jest ciężko, ale przyszłość możemy, powinniśmy, musimy... Rezygnacja z opacznie pojmowanego konserwatyzmu i odejście od zapatrzenia w "Zachód" to dobry kierunek dla Polski, której już dawno nikt tak świetnie nie opisał. Rzetelna, a więc bolesna diagnoza współczesności. Lektura obowiązkowa.
Ebook jest dostępny w Publio.pl >>
Długa lektura na długie letnie wieczory. Ciekawa, angażująca, dobrze napisana, dobrze skonstruowana i dobrze przetłumaczona klasyczna amerykańska saga familijna. A także miniportret Stanów Zjednoczonych. Może nie arcydzieło, jak twierdzi Barack Obama, ale porządna powieść. O małżeństwie, któremu brakuje miłości, o wieloletniej przyjaźni, która nie powinna była przetrwać, o buntujących się dzieciach, o polityce, która wymusza na nas trudne decyzje, wreszcie o pustce w życiu, z którą nie wiadomo, co począć. Da się ją zapełnić?
Ebook jest dostępny w Publio.pl >>
Bez wątpienia jeden z najlepszych reportaży ostatnich lat. Niby o Breiviku, ale to nie on jest głównym bohaterem książki. Asne Seierstad nie daje mu tej satysfakcji - opisuje zbrodniarza, jednego z wielu. Prawdziwymi bohaterami są ofiary tragicznych wydarzeń z Oslo i wyspy Utoya, a także sama Norwegia.
Ebook jest dostępny w Publio.pl >>
W tej książce są zdania, które zachwycają i przerażają jednocześnie. Nie jest łatwo czytać o pedofilu, który porywa małego Robbiego. Czasami wręcz czytanie trzeba przerwać, by odetchnąć. Czy Robbie podzieli los wcześniejszych "synów" Tatula, których ten pozbywał się, gdy zaczynali tracić chłopięcy urok? Czy Robbie zdąży? Niesamowita historia, niesamowita! Do tego przetłumaczona po mistrzowsku.
Ebook jest dostępny w Publio.pl >>
To książka o doświadczeniu śmierci. I o żałobie, która na pewien czas zawładnęła życiem osieroconej córki - pisarki. Mało jest tak subtelnych opowieści o odchodzeniu i o tym, co pozostaje, gdy nagle znika ukochana osoba, ojciec. Ten, który od zawsze był. Z zawodu zegarmistrz - powinien był oswoić czas, dogadać się z nim na lepsze warunki rozstania ze światem, na późniejszy termin. Napisana bez patosu, nie po to, by służyć autoterapii. Jest w niej i rozpacz, i żal do świata, ale nie ma ekshibicjonizmu. To książka, która pomaga.
Dionisios Sturis to dziennikarz Radia TOK FM zajmujący się tematyką zagraniczną. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy. Jest autorem reportaży „Grecja. Gorzkie pomarańcze” (nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) i „Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania”). Poprosiliśmy go o wypełnienie krótkiej ankiety. Zobaczcie, jak wypoczywa, co najczęściej wyciąga z lodówki i co sprawia mu największą przyjemność.
Podczas pisania... lubię robić sobie częste przerwy na sprzątanie, gotowanie i bieganie
Poszedłbym na obiad... z Olgą Tokarczuk i Alice Munro
Najlepiej wypoczywam... gdy widzę i słyszę wodę
Smak... orzechowy
Lody... orzechowe
Bajka z dzieciństwa... skrzaty, Gumisie, Smerfy
Ekranizacja książki... droga do Avonlea
Gatunek literacki... królową jest jednak powieść
Z lodówki najczęściej wyciągam... mleko do kawy
Jeśli sport, to... BIEGANIE!
Podróże... lubię wracać do miejsc, które znam i lubię – na greckie wyspy, na Wyspę Man, do Szkocji
Miejsce w Polsce... plaże wzdłuż Helu, zimą
Przyjemność... dobra kawa, dobre ciasto z owocami, dobra książka, 19 kilometr, gdy do przebiegnięcia jest 20
Pierwsze zarobione pieniądze... miałem 9 lat i zbierałem kolby kukurydzy, które pominął kombajn
Pierwsza praca... przy patroszeniu małż w przetwórni owoców morza w Port Erin na Wyspie Man