Jakie książki przeczytałaby Katarzyna Bonda, królowa polskiego kryminału?

To jedna z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów. Katarzyna Bonda zdradza nam, czego się boi i na co wydała pierwsze zarobione pieniądze. A przede wszystkim, poleca książki idealne na lato.

Wszystkie powieści Katarzyny Bondy zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”). Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz” otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a „Okularnik” – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. 28 września ukażą się "Lampiony", trzecia część tetralogii "Cztery żywioły". W Wakacyjnej Liście Osobistej poleca książki warte przeczytania, a każda z nich jest do kupienia w formie ebooka w księgarni publio.pl z rabatem 50%.

Tylko 1 sierpnia e-book w cenie 13,95 zł - "Galveston"

Ebook jest dostępny tutaj >>

Nie jest to oczywiście kryminał w klasycznym wydaniu ani też opowieść drogi, choć tak wydaje się na pierwszy rzut oka. Zwróćcie uwagę na przepiękny, wręcz poetycki język, którym opowiada autor w gruncie rzeczy prostą, by nie powiedzieć banalną, historię (ale jak to robi!!!), a także na specyficzną percepcję świata, unikalne poglądy i mrok, które w serialu występują głównie za sprawą magnetycznego Rusta.

Dla wiernych fanów "Detektywa" są niespodzianki - autor ukrył kilka odniesień, które nie wydają mi się zupełnie przypadkowe (figurki z pociętych puszek, duszny klimat Luizjany, gang motocyklowy gotujący metę itp.), a zaryzykuję stwierdzenie, że są niejako osobistą obserwacją Pizzolatta (w trakcie lektury zastanawiałam się jak bardzo), gdyż książka powstała zanim napisał "Detektywa" na zlecenie telewizji.

Tylko 2 sierpnia e-book w cenie 24,00 zł - "Małe życie"

Ebook jest dostępny tutaj >>

To rzecz zaiste intelektualna, doskonała do gimnastyki umysłowej, nieoczywista moralnie. A jednak elegancka, niełatwa i niekoniecznie przez temat, lecz sposób odsłaniania kolejnych danych. Wymagająca. Nie spodoba się raczej miłośnikom szybkiego montażu ani minimalistom. Jest tu zaduma, dystans w opowieści, piękna fraza, ale i napięcie. Bardzo subtelnie budowane, koronkowa robota. Iskrzące dialogi, niezwykła konstrukcja.

Rzecz dla biesiadników literackich (lecz nie wygłodniałych obżartuchów), którzy lubią opowieść smakować powoli, stopniowo zanurzać się w fabule, by wreszcie zatopić się w historii, a nie przemknąć nad nią chybcikiem. Momentami wzruszająca, mądra, zmuszająca do refleksji, czasem trzeba wręcz odłożyć i zaczekać, aż dane się ułożą w brzuchu, ponieważ przez delikatność użytych przez autorkę środków, człowiek doznaje większego szoku, niżby dostał obuchem po głowie.

Tylko 3 sierpnia e-book w cenie 14,99 zł - "Tabloid"

Ebook jest dostępny tutaj >>

Niewiarygodna opowieść! Mistrzowsko napisana. Tempo thrillera. Z kryminalnym nerwem, wnikliwością reporterska i umiłowaniem detalu, niczym najwyższej klasy literatura piękna. Niejeden wielki pisarz nie odważyłby się tak popuścić wodzy fantazji w obawie przed zarzutem nieprawdopodobieństwa. Bo rzecz to zaiste niebywała! Otworzyłam, by zerknąć i wpadłam w wir tej niesamowitej historii. Skończyłam o czwartej nad ranem i zdrętwiała, zmarznięta od siedzenia bez ruchu trwałam długą chwilę, żałując, że to koniec.

Tylko 4 sierpnia e-book w cenie 19,95 zł - "Półbrat"

Ebook jest dostępny tutaj >>

Genialna od pierwszego słowa! Mistrzowska konstrukcja - do ostatniego zdania! Wspaniała czytelnicza uczta! A przy tym urzekające czytadło! Oprotestuję każdą negatywną recenzję tej książki. Będę jej bronić jak lwica. Ustawiam na mojej krótkiej półeczce z obowiązkowymi i nikomu nie pożyczam. Jeśli nie znacie - KONIECZNIE nadrobić!

Tylko 5 sierpnia e-book w cenie 15,50 zł - "Dziecięce koszmary"

Ebook jest dostępny tutaj >>

Podoba mi się, że każda powieść Lisy jest inaczej zakomponowana, podnosi inny ciężar tematu społecznego, jest po prostu mądra, wnikliwa i detaliczna - co jest typowe dla kobiet piszących kryminały, lecz jednocześnie oszczędna w zapisie, powiedziałabym nawet sucha, brutalna i bez emocji (ale to tylko na pierwszy rzut oka). Chciałabym poznać autorkę osobiście, gdyż liczę, że to po prostu mocna, fajna babka, ponieważ - zapamiętajcie me słowa - autor skrywa się gdzieś tam w tle, między wierszami, a u Lisy jest siła, pewność i nie ma "miękkiej gry", choć ze zdjęcia na czwartej stronie okładki spoziera na nas anioł.

Tylko 6 sierpnia e-book w cenie 14,91 zł - "Droga przez kłamstwa"

Ebook jest dostępny tutaj >>

Główną bohaterką jest Vera Stanhope – błyskotliwa pani detektyw, która nie przebiera w słowach, niespecjalnie przejmuje się swoim wyglądem i doskonale rozwiązuje skomplikowane sprawy. Tym razem prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa nastolatki. Mocna, bardzo klimatyczna rzecz.

Tylko 7 sierpnia e-book w cenie 15,94 zł - "Niewidzialny"

Ebook jest dostępny tutaj >>

To rzecz smakowita. Intryga zapętlona, szkatułkowa, niczym ruska matrioszka, lecz klarowna - zbudowana jak algorytm. Jedno zdarzenie wynika z drugiego, otwiera nową babę, zaś wewnątrz niej są kolejne niespodzianki. Retrospekcje nie dla sztuki, ale użytkowe (co lubię) – wzmagają grozę. Napięcie na pełnej amplitudzie. Postaci soczyste i świeże, co rzadkie dziś w amerykańskich kryminałach/thrillerach. Zaczyna się wielkim bum, a potem jest tylko lepiej. Aż zagryzałam zęby z ciekawości, by dowiedzieć się, co autorka wymyśliła dalej.

Wszystkie ebooki polecane przez Katarzynę Bondę są dostępne tutaj >>

Byliśmy ciekawi, jakie książki poleci do przeczytania Katarzyna Bonda, ale nie mniej interesowało nas to, jak uzupełni naszą krótką ankietę. Wyniki możecie sprawdzić poniżej.

20 pytań do Katarzyny Bondy:

1. Podczas pisania lubię... palić.
2. Umiejętność, którą chciałabym nabyć... znać 47 języków.
3. Powinnam częściej... spać.
4. Ostatnio... spędziłam tydzień z serialem „Gra o tron”.
5. Boję się... że stracę wzrok.
6. Poszłabym na obiad z... Donną Tartt.
7. Żałuję... że uwierzyłam w siebie dopiero po trzydziestce.
8. Śpię... w starych koszulach moich byłych.
9. Umrę... pisząc.
10. Inspirują mnie... ludzie.
11. Najbardziej kocham... moją córkę.
12. Gdybym nie pisała książek... nie ma takiej opcji.
13. Smak... wytrawny.
14. Lody... nie jadam lodów.
15. Bohater dzieciństwa... Gargamel.
16. Ekranizacja książki... będzie!
17. Czytam... wszystko poza naklejkami na ketchupie.
18. Z lodówki najczęściej wyciągam... ryby w puszkach.
19. Śniadanie... musi być ogromne!
20. Pierwsze zarobione pieniądze wydałam... na perfumy Cerruti 1881.