Powiedzieć, że jest specem od historii najnowszej, to mało. Nie dość, że jako absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego ma ją w małym palcu, to jeszcze żonglowanie pomysłami i faktami historycznymi sprawia mu niebywałą lekkość. W książkach, które poleca w Wakacyjnej Liście Osobistej, mimo że kompletnie różnych, widać wspólny mianownik. Każda z nich jest do kupienia w formie ebooka w księgarni publio.pl z rabatem 50%.
W ten niewielkiej objętościowo powieści jest wszystko: odległa, pozornie martwa planeta, potężny krążownik gwiezdny, który zaginął bez śladu i równie mocarny statek - tytułowy "Niezwyciężony" - wysłany z misją wyjaśnienia zagadki. Jest i zagadka, tak niezwykła, złowroga i groźna, że na nic się zdają potężna technika i świetne wyszkolenie załogi "Niezwyciężonego". Pomimo upływu ponad pięćdziesięciu lat od napisania owej powieści, dziś robi równie silne wrażenie, co kiedyś. I przestrzega przed nadmiernie antropocentrycznym spojrzeniem na Wszechświat.
Pierwsza część tak zwanej trylogii husyckiej. Przyznam, ze nie należę do fanów Wiedźmina, jednak Sapkowski w „Narrenturm” pokazuje nam zupełnie inny świat. Przenosimy się do XVI wieku, na pogranicze polsko - śląsko - czeskie i obserwujemy perypetie niejakiego Reynevana na tle wybuchającego coraz większym płomieniem konfliktu religijnego związanego z ruchem tzw. husytów. Może główny bohater nie należy do najbardziej wyrazistych herosów w dziejach literatury, moim zdaniem nieco brakuje mu ikry, jednak z nawiązką rekompensuje ten brak cała galeria fantastycznych postaci drugoplanowych. Nieco magii (w końcu to Sapkowski), kapitalnie oddane historyczne tło, klimat późnego średniowiecza, sporo humoru i pędząca do przodu akcja. I lekki, bardzo błyskotliwy język. Polecam.
Ebook jest dostępny tutaj >>
Podróż znanego historyka śladami II Korpusu generała Andersa. Davies wraz z towarzyszącym mu fotografem przebyli osobiście cały szlak jednostki, od południowej Rosji, poprzez Bliski Wschód, aż do Włoch. Dokładna, niemal fotograficznie wierna geneza powstania korpusu, losy pojedynczych ludzi i całych jednostek, tragedie rozdzielonych rodzin, zapierające dech w piersiach opisy walk. I tragiczny, gorzki koniec, gorycz zawiedzionych nadziei żołnierzy, którym, w ogromnej większości, pomimo poniesionych ofiar i daniny krwi, nie dane było wrócić do domu. Do tego masa interesujących zdjęć. Świetnie napisana rzecz. Polecam.
Król horroru w szczytowej formie. Powstała w 1983 roku powieść opowiada o ojcu, który stracił małego syna w wypadku samochodowym. Rozpacz zamienia się w nadzieję, gdy pojawia się możliwość (za pomocą ingerencji sił nadprzyrodzonych, jak to u Kinga) ożywienia dziecka, poprzez pochowanie go na tytułowym cmętarzu zwieżąt. Dziecko wraca do domu, rzeczywiście ożywione... ale nie do końca. To dopiero początek dramatycznych zdarzeń. Dla mnie ta powieść to (między innymi) wnikliwe studium rodzicielskiej miłości, pełnej dramatycznych wyborów, mogącej doprowadzić do szaleństwa. I naprawdę demoniczny nastrój. Polecam.
Autorka "Legionu" zaskakuje, pokazując, że dobrze się czuje również na obcym, skandynawskim podwórku. Akcja opowieści, prowadzonej w pierwszej osobie, osadzona jest w X wieku w północnej Norwegii. Sigrun, żona dzielnego jarla Regina, musi dojrzeć do zarządzania rozległym władztwem męża podczas jego licznych wypraw wojennych, często podejmowanych przeciw własnemu królowi. Bardzo interesująco oddane tło historyczne, kobiecy, acz bardzo twardy punkt widzenia, plastycznie nakreślone postacie, dobrze skonstruowana fabuła. I bardzo dobre pióro. Polecam.
Ach, jak to jest napisane! Bardzo interesująca konstrukcja pierwszoosobowej narracji i kapitalny, błyskotliwy język. Akcja dzieje się jesienią 1939 roku głównie (choć nie tylko) w Warszawie, z trudem dochodzącej do siebie po klęsce wrześniowej. Bohater, Konstanty Willeman, ma kłopoty z nadużywaniem morfiny i kobietami. Choć walczył w szeregach Wojska Polskiego nie wie, czy jest Polakiem czy Niemcem. Zgłasza się do nowych władz i nie ma żadnych kłopotów, by otrzymać niemieckie dokumenty. Zaczyna konspirować. Zaczyna walczyć z nałogiem. Cynicznym okiem patrzy na rzeczywistość. Nie istnieją dla niego świętości, patriotyzm jest podejrzany. To właściwie antybohater, którego trudno polubić. Bywa dowcipny, ma w sobie dużo wdzięku a jednocześnie odpycha nihilizmem. Oryginalne spojrzenie na polski etos bohaterstwa i rolę kobiet w rodzimej historii. Polecam.
Jedno z najbardziej wnikliwych studiów komunizmu dokonanych przez autora superbestselleru "Zły". Gorzko - śmieszne opisy codziennej mordęgi życia w na poły zrujnowanej stolicy AD 54, zabawne perypetie romansu z 17-letnią Bogną, kochanką - utrapieniem, filozoficzne rozmowy ze Stefanem Kisielewskim, szczegółowe spojrzenie na upadek Tygodnika Powszechnego, jedynej wtedy niezależnie myślącej gazety. Obrazowe tło obyczajowe i społeczne. I świetny, plastyczny, bogaty język. Polecam.
Wszystkie książki w promocji są dostępne tutaj >>
Podczas pisania lubię... słuchać muzyki
Na emeryturze... zostanę filmowcem
Umiejętność, którą chciałbym nabyć... boks tajski
Boję się... starości
Poszedłbym na obiad... ze Stephenem Kingiem
Chciałbym... zwiedzić Lizbonę
Żałuję... straconych lat młodych
Za szóstkę w lotto... pojadę do Stanów i Australii
Najlepiej wypoczywam... na tarasie własnego domu
Gdybym nie pisał książek... pisałbym scenariusze
Chcesz sprawdzić książki Marcina Ciszewskiego? Zobacz tutaj >>