Tajny dziennik z II wojny i kryminał retro. Te książki warto przeczytać

Polska autorka powieści sensacyjno-przygodowo-kryminalnych, takich jak "Testament templariusza" czy "Złoto Wrocławia". Od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Jolanta Maria Kaleta w Wakacyjnej Liście Osobistej poleca książki warte przeczytania.

Każdy z nich jest do kupienia w formie ebooka w publio.pl z rabatem 50%.

Tylko 5 września ebook w cenie 13,95 zł - "Droga Tadeusza Mazowieckiego", Tomasz Mielcarek

Ebook jest dostępny tutaj >>

Bardzo dobrze udokumentowana biografia polityczna ostatniego premiera PRL-u i zarazem pierwszego premiera III Rzeczypospolitej. Kim był Tadeusz Mazowiecki w zasadzie nikomu nie trzeba przypominać. Ale nie każdy już potrafiłby określić za co ceniony jest były premier, a za które posunięcia był szczególnie krytykowany. Pewno każdy słyszał o „grubej kresce”, ale już nie każdy wie, skąd wzięła się ta „gruba kreska”, z którą zawsze były premier będzie kojarzony, i co tak naprawdę wówczas Tadeusz Mazowiecki miał na myśli.

Tylko 6 września ebook w cenie 14,96 zł - "Pogrom w przyszły wtorek", Marcin Wroński

Ebook jest dostępny tutaj >>

Wrońskiego chyba zachwalać nie potrzeba. Kolejny kryminał retro z lubelskim gliną, Zygmuntem Maciejewskim, komisarzem przedwojennej policji. Początki Polski powojennej nie były dla Zygi szczęśliwe. Spędził rok w więzieniu i jest rozpracowywany przez okrutnego ubeka. Wypuszczony na wolność w jednym celu – ma znaleźć odpowiedzialnych za śmierć drobnego żydowskiego geszefciarza. Nowa rzeczywistość jest dla komisarza szokiem. Bardzo dobry kryminał z historią pierwszych dni po wojnie w tle, oczywiście w Lublinie.

Tylko 7 września ebook w cenie 14,00 zł - "Gra na wielu bębenkach”, Olga Tokarczuk

Ebook jest dostępny tutaj >>

Kilka opowiadań, każde z ciekawą pointą, z pogranicza realizmu magicznego. Mnie rozbawiło do łez szczególnie jedno. Polska rzeczywistość pierwszego dnia stanu wojennego widziana oczyma obcokrajowca, który nagle został pozostawiony sam sobie.

Tylko 8 września ebook w cenie 24,50 zł - "Mój przyjaciel król”, Józef Hen

Ebook jest dostępny tutaj >>

Dla wielbicieli ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Bogata w fakty historyczne. Historię poznajemy oczyma Gaston Fabre, wnikliwego obserwatora i komentatora zdarzeń. Król ukazany jest jako człowiek nieomal bez wad. Delikatny i wrażliwy, otoczony niezbyt przyjaznymi mu osobami,  oczytany, władający obcymi językami, a jednocześnie ambitny i świadomy swej roli władca-patriota. Osiemnastowieczne dwory i panujące na nich obyczaje autor przedstawił w sposób rzetelny, poparty dokumentami, listami i pamiętnikami Stanisława Augusta.

Tylko 9 września ebook w cenie 13,00 zł - "Dziennik sprzeciwu”, Friedrich Keller

Ebook jest dostępny tutaj >>

Nie jest to powieść beletrystyczna, a mimo to trudno się oderwać. Ten tajny dziennik pisany był przez prowincjonalnego urzędnika sądowego w pierwszych latach II wojny i przedstawia bardzo sugestywnie ówczesną zakłamaną codzienność. Autor udowadnia, że Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę ze zbrodni dokonywanych przez hitlerowców. Jest jednocześnie przestrogą. Wart przeczytania właśnie teraz, w naszej rzeczywistości, kiedy odradzają się nacjonalizmy.

Tylko 10 września ebook w cenie 12,45 zł - "Miłość, sutanna i śmierć”, Józef Popławski

Ebook jest dostępny tutaj >>

Książka, którą czyta się z zapartym tchem. Ukazanie historii postaci inspirowanych wspomnieniami z zapisków rodzinnych stron, skłania do refleksji nad losem ludzi żyjących w okresie burzliwych przemian historycznych, wojny. Książka w dużej mierze oparta jest na faktach, ma bardzo ciekawą fabułę i ostry pazur literacki. Powieść, którą napisało życie.

Tylko 11 września ebook w cenie 14,00 zł - "Kresowa opowieść. Tom 1: Michał”, Edward Łysiak

Ebook jest dostępny tutaj >>

To jedyna powieść napisana przez pana Edwarda Łysiaka, składająca się z dwóch części – Julia i Michał. Napisana w oparciu o prawdziwe życiorysy, z potrzeby serca, choć nie przedstawia osobistych przeżyć autora. Aby napisać tę powieść poświęcił 10 lat życia, jeżdżąc na Ukrainę, rozmawiając z ludźmi, którzy przeżyli koszmar rzezi wołyńskiej. Pokazuje obydwie strony konfliktu i nic tam nie jest czarno-białe.

Wszystkie książki w promocji są dostępne tutaj >>

10 pytań do Jolanty Marii Kalety:

Podczas pisania lubię. pić kawę.

Na emeryturze. właśnie jestem i polecam.

Boję się. zaglądać do studni.

Poszłabym na obiad z. Normanem Daviesem.

Żałuję. że mało grzeszyłam.

Inspiruje mnie. dzika przyroda.

Gdybym nie pisała książek. to bym malowała.

Bajka z dzieciństwa. „Dzieci z Bullerbyn”.

Największe dziwactwo. moje? Jazda na traktorze.

Pierwsze zarobione pieniądze. po oddaniu białej myszki do sklepu zoologicznego. Starczyło na gałkę lodów.