Bob Dylan! Literacka nagroda Nobla dla gwiazdy muzyki

Bob Dylan - amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla - zadecydowała Szwedzka Akademia.

Ma na koncie Grammy, Oscara i Nagrodę Pulitzera. Od lat był wymieniany też wśród kandydatów do literackiego Nobla, ale jednak jego zwycięstwo jest zaskakujące. Jak poinformowała Sara Danils, przedstawicielka Szwedzkiej Akademii, Dylan został doceniony za " stworzenie nowego sposobu poetyckiej ekspresji w tradycji amerykańskiej piosenki".

- Przez 54 lata nieustannie wynajdywał się na nowo. Już "Blonde on Blonde" [album z 1966 roku - red.] to wspaniały przykład jego talentu poetyckiego do tworzenia refrenów i genialnego myślenia - powiedziała Danils.

Dylan jest autorem piosenek, które są uznawane za kultowe - choćby "Blowin' in the Wind" i "Like a Rolling Stone".

 

Urodzony w 1941 roku artysta to także autor słynnych protest-songów, takich jak "The Times They Are a-Changin'" czy "Hurricane". Jest uznawany za jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej, śpiewa zarówno utwory zaliczane do tradycyjnego amerykańskiego folku, country bluesa czy country, jak i rock and rolla, po gospel i jazz.

Literacki Nobel jest przyznawany od 115 lat, a wśród 112 nagrodzonych znalazło się 14 kobiet - rok temu 8 mln koron szwedzkich (ok. 1.1. mln dolarów) dostała białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.

Polscy twórcy do tej pory byli wyróżnieni cztery razy. Nobla dostali Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej o życiu i początkach kariery Boba Dylana? Sprawdź tę książkę >>

Więcej o: