Masz 30 sekund, by zdecydować, kogo zabije psychopata. Gorzki kryminał

Korzystając z internetu, stale decydujemy - o tym, jaki artykuł przeczytać, jaki komentarz napisać, co kupić. Co mogłoby się stać, gdyby zamiast tego mielibyśmy decydować o czyimś życiu lub śmierci? W "Behawioryście", najnowszym kryminale Remigiusza Mroza, autor szuka odpowiedzi na to pytanie.

"Behawiorysta" w formie ebooka jest dostępny w Publio.pl >>

Życie mieszkańców Opola zmienia się, gdy pewnego dnia zamachowiec psychopata zajmuje jedno z przedszkoli i grozi zabiciem wychowawców i dzieci. Służby angażują w sprawę Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, 45-letniego specjalistę od kinezyki. Gerard ma opinię kontrowersyjnego typa, który do perfekcji opanował znajomość ludzkich zachowań pozawerbalnych. Nieraz udowodnił, że na podstawie postawy ciała, ruchów głowy czy najmniejszych grymasów potrafi stworzyć profil zabójcy. Od służby odsunięto go w wyniku tajemniczej „sprawy z dziewczyną” i od tej pory życie Endlinga zamieniło się w upiorną, pozbawioną sensu wegetację. Żona i syn nie potrafią się z nim dogadać, a adrenalinę, która napędzała go do działania, zastąpił alkohol.

Koncert krwi

Dlaczego prokuratura prosi o pomoc człowieka, którego chwilę wcześniej dyscyplinarnie zwolniła i wyrzuciła z hukiem za drzwi? Tragedia w przedszkolu wcale nie odbywa się za zamkniętymi drzwiami - odbywa się oczach wszystkich. Psychopata na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.koncertkrwi.pl udostępnia transmisję live z przedszkola. Nie tylko chce pokazać, jak morduje niewinnych ludzi. Chce włączyć w swoją grę społeczeństwo.

Wśród płaczu dzieci wciąga w kadr kamery dwie osoby. Małą dziewczynkę Lenę - śmiertelnie chorą kilkulatkę, której jedyną szansą na przeżycie jest eksperymentalne leczenie w Niemczech, i najstarszą z grupy opiekunek Annę, jedyną żywicielkę rodziny. Przeżyć może tyko jedna z nich. To ludzie mają zdecydować, która. Głosowanie trwa 30 sekund.

Strona z każdą chwilą odnotowuje coraz większy ruch, media biją na alarm i nagłaśniają sprawę, robiąc jej przy okazji darmową reklamę, a ludzie, cóż, dają się wciągnąć w grę, w której stawką jest ludzkie życie. Kompozytor, bo tak nazywany jest psychopata, posuwa się do kolejnych, coraz bardziej brutalnych zabójstw. Rejestruje każdy krzyk, każdy oddany strzał. Dobiera ofiary, by dylemat „kto powinien przeżyć, a kto zginąć” był niemal niemożliwy do rozstrzygnięcia. A ludzie patrzą. Zasłaniając ręką oczy, przez rozsunięte palce obserwują coś, czego woleliby nigdy w życiu nie widzieć - a przed obserwowaniem czego nie są w stanie się powstrzymać.

Zabójca wydaje się być perfekcyjnie przygotowany do każdej zbrodni i tylko analizy Edlinga mogą sprawić, że śledztwo posunie się do przodu. Gdy Gerard wpada na jego trop, w życiu jego i jego bliskich wszystko się zmienia...

Krwawe igrzyska

Od tysięcy lat ludzie lgną do nieszczęść. W starożytności z fascynacją oglądali walki gladiatorów, w średniowieczu masowo uczestniczyli w publicznych egzekucjach. W nowożytnym świecie zamiast igrzysk przyglądają się sportom walki, a zamiast brutalnym procesom – publicznym rozprawom sądowym. Godzinami wyszukują w internecie nagrań z czarnych skrzynek czy amatorskich filmików nagrywanych przez islamskich bojowników, które w najdrobniejszym szczególe pokazują bestialskie zabójstwa.

W obliczu tych faktów „Behawiorysta” Remigiusza Mroza, laureata Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku, stanowi ciekawą, a zarazem wyjątkowo gorzką opowieść na temat współczesności. Wszystko to, z czego jesteśmy dumni - postęp technologiczny i potęga demokracji - jest tutaj siłą, która zostaje obrócona przeciwko nam. Która może nas zniszczyć. Tysiące drobnych wyborów, których dokonujemy każdego dnia, korzystając z możliwości wywalczonej dla nas przez poprzednie pokolenia, nagle ograniczają się do podstawowego: pozostać biernym i przyglądać się, jak giną ludzie, czy działać i wziąć odpowiedzialność.

Oczywiście niektórym może wydawać się, że historia Remigiusza Mroza narysowana jest grubą kreską. Ale czy w internecie, którego zalet nie trzeba wymieniać, sytuacje podobne do tych opisanych w książce nie występują? Czy na internetowych stronach, o których wielu z nas szczęśliwie nie ma pojęcia, już teraz nie realizuje się fabuła podobna do tej opisanej w książce?

 "Behawiorysta" w formie ebooka jest dostępny w Publio.pl >>

Więcej o: