50 książek, które będziecie czytali w święta! Polecamy książki pod choinkę

Książka to wciąż popularny prezent pod choinkę. Jak wybrać ciekawą wśród tylu propozycji? Polecamy najlepsze pozycje, dla dorosłych i dla dzieci.

Książki z listy są dostępne w formie ebooków w księgarni Publio.pl. Sprawdź >>

Sully - okładkaSully - okładka materiały prasowe

1. Jeffrey Zaslow, Chesley B. Sullenberger III, "Sully", Znak

15 stycznia 2009 roku w chwilę po starcie z nowojorskiego lotniska ważący 73 tony samolot Airbus A320 ze 155 osobami na pokładzie stracił moc w obu silnikach. Wydawało się, że musi runąć na miasto. Za sterami samolotu siedział jednak kapitan Chesley "Sully" Sullenberger, który podjął próbę awaryjnego lądowania na rzece Hudson. Prawdziwa historia stała się inspiracją dla autora książki i Clinta Eastwooda, który ją zekranizował, w roli "Sully'ego" obsadzając Toma Hanksa.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

2. Dorota Karaś, "Cybulski. Podwójne salto", Znak

Dorota Karaś przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego - publicznemu, związanemu z błyskotliwą karierą aktorską i tragiczną śmiercią, i prywatnemu - chłopaka z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Opisuje jego dzieciństwo. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów. Pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

3. Michalina Wisłocka, "Sztuka kochania", Agora

Michalina Wisłocka była pionierka zwalczania niepłodności oraz popularyzatorką antykoncepcji. "Sztuka kochania" to jej poradnik dla par. Po raz pierwszy wydany w 1976 roku, osiągnął rekordowe siedem milionów sprzedanych egzemplarzy i miał dziesiątki tysięcy pirackich dodruków. Równo czterdzieści lat po premierze kultowego poradnika ukazuje się jego nowa odsłona, ze wstępem prof. Zbigniewa Izdebskiego oraz nowym rozdziałem dotyczącym antykoncepcji.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

4. Karl Ove Knausgard, "Zima", Wydawnictwo Literackie

Cykl "Cztery pory roku" ukazuje nam nowe oblicze Karla Ovego Knausgarda, autora głośnego cyklu "Moja walka". Dotychczas ukazały się dwie pierwsze części "Jesień" i "Zima". Autor/narrator oczekuje czwartego dziecka, które ma się urodzić za sześć miesięcy. Zaczyna pisać do niego listy, w których opowie mu o świecie. "Pokazując Ci świat, moja maleńka, przekonuję się, że warto żyć" - pisze. Mądra, otwierająca na świat książka.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

5. Szczepan Twardoch, "Król", Wydawnictwo Literackie

Jakub Szapiro na ringu łamie przeciwnikom szczęki, a na ulicach ściąga haracze od handlarzy i zabija tych, którzy nie chcą płacić. Gdy trzeba, jest bezwzględny, choć zdecydowanie nie głupi. Często też pomaga potrzebującym. W międzywojennej Warszawie boją się go, ale i szanują równocześnie. Kobiety go kochają, mężczyźni i podziwiają, i nienawidzą. Nową książkę Twardocha czyta się świetnie, wciąga niczym powieść sensacyjna.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

6. Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy", Znak

Zbiór listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza to jedna z najbardziej uroczych i sympatycznych książek minionego roku. Spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, nigdy jednak nie zamieszkali razem. "Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" - mówiła Szymborska. Zapis ich wyjątkowej miłości znajdziemy w tych listach - zabawnych, lirycznych, miłosnych. Aż żal, że dziś tak rzadko się je już pisuje.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

7. Aleksandra Chrobak, "Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach", Znak Literanova

Autorka książki poznała Emiraty od podszewki. Ze swadą i humorem opisuje miejsce, "które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata", gdzie "najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów". Wyjaśnia, co zrobić, gdy gospodarz nie poczęstuje nas gahłą, jak rozróżnić typy zasłon na twarz, rozpoznać szejka po tablicach rejestracyjnych i spisać dobry kontrakt ślubny.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

8. Phil Knight, "Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE, Rebis

Nike to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight - człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

9. Katarzyna Kubisiowska, "Pilch w sensie ścisłym", Znak

Autorka, do niedawna jeszcze zaprzyjaźniona z Jerzym Pilchem, postanowiła napisać jego biografię. Dostała jego błogosławieństwo i zabrała się do roboty. A kiedy już skończyła, okazało się, że bohater książki nie chce z nią rozmawiać, a niektórzy krytycy kwestionują jej prawo do pisania biografii żyjącego pisarza albo mylą ją z monografią i zarzucają autorce, że nie opisała także twórczości Pilcha. Zarzut główny wydaje się być jednak taki oto, że Kubisiowska odarła Pilcha z magii. Czy naprawdę?

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

10. Anna Seniuk, Magdalena Małecka, "Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem", Znak

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek Anna Seniuk w ciekawej rozmowie z córką Magdaleną Małecką. Po raz pierwszy otwarcie opowiada o prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery. O tym, że z miłości porzuciła rolę, która trafia się aktorce raz na sto lat. Że o mały włos - aż trzy razy - nie straciła życia. Ale też o tym, jak wymyślała komisję egzaminacyjną krakowskiej szkoły teatralnej i jako pierwsza polska aktorka pokazała na dużym ekranie biust.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

11. Edward Rutherfurd, "Londyn", Czarna Owca

Świetny prezent dla podróżnika - takiego prawdziwego i tego internetowego. Wcześniej autor zaprosił nas do odwiedzenia Paryżu i Nowego Jorku, teraz z rozmachem opisuje ponad dwa tysiące lat historii angielskiej stolicy. Jesteśmy świadkami powstawania amfiteatru w Londynie, budynku Tower of London, Teatru Szekspirowskiego czy modnej dzielnicy West End. Dzieje miasta splatają się tu z historiami jego najsłynniejszych mieszkańców.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

12. Krzysztof Tomasik, "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka", Marginesy

Autor książek "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u", "Seksbomby PRL-u" i "Demony seksu" opisał tym razem jedną z ikon polskiej mody. Poprzez zdjęcia, anegdoty, wypowiedzi znajomych i samej bohaterki prezentuje niezwykłe życie twórczej kobiety, przedstawicielki elity artystycznej czasów PRL-u. Grażyna Hase nie tylko wspomina życie zawodowe, ale po raz pierwszy opowiada też o swoich związkach i małżeństwach.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

13. Deb Perelman, "Smitten Kitchen, czyli Nowy Jork na talerzu", Znak

Deb Perelman gotuje w swej maleńkiej nowojorskiej kuchni wszystko, na co przyjdzie jej ochota. Gdy zakładała blog kulinarny "Smitten Kitchen", nie sądziła, że jego prowadzenie stanie się zajęciem na cały etat, a jej przepisy będą inspirować miliony czytelników. Dzięki tej książce możemy zajrzeć do jej 4-metrowej kuchni i posmakować Nowego Jorku. A jest czego smakować, bo to przecież "miasto tysiąca zapachów, setek nacji i języków".

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

14. Anna Starmach, "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni", Znak

To świetny pomysł i dla rodziców i dla dzieci, bo przecież wspólnie gotując można się też wspaniale bawić. W książce znajdziemy propozycje na każdy posiłek dnia (na przykład na takie smakołyki jak: puszyste placuszki serowe z bananami, makaron z domowym pesto czy owoce pod kruszonką) wzbogacone o sprytne triki i ciekawostki. Dowiemy się m.in., jak z pomocą balonika zrobić miseczki z czekolady, jak sprawnie obrać mango, przygotować własny ketchup i szybko pokroić cebulę.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

15. Igor Brejdygant, "Paradoks", Marginesy

Powieściowa wersja serialu "Paradoks". Inspektor Marek Kaszowski zrobił kiedyś coś strasznego. Dziś jest nieufny, zamknięty w sobie, sfrustrowany. Ale to doskonały śledczy, który zawsze chce dopaść przestępców i chronić niewinnych ludzi. Do Wydziału Zabójstw trafia podkomisarz Joanna Majewska z Biura Służby Wewnętrznej, która przy okazji badania wybranych spraw i metod śledczych Kaszowskiego prowadzi śledztwo dotyczące inspektora.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

16. Leszek Gnoiński, "Republika. Nieustanne tango", Agora/Kayax

Monografia jednej z najważniejszych polskich grup lat 80. i 90. XX wieku. W kwietniu minęło 35 lat od ich pierwszego koncertu, a 22 grudnia minie 15 od przedwczesnej śmierci lidera zespołu Grzegorza Ciechowskiego. Dzieje Republiki - jednego z najbardziej ekscytujących zjawisk w dziejach polskiej popkultury - to nie tylko historia rozrywkowej muzyki. To historia młodości całego pokolenia Polaków ze wszystkim, co przyniosła im i czego nie dała Polska Ludowa.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

17. Jessie Burton, "Muza", Wydawnictwo Literackie

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej - lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być "śpioch", dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku, zaginione w trakcie wojny. Stenotypistka zatrudniona w galerii, Odelle Bastie, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

18. Eka Kurniawian, "Piękno to bolesna rana", Wydawnictwo Literackie

Miłość i nienawiść, magia, dramatyczne - choć czasem i humorystyczne - splecenie świata żywych i zmarłych, a także przeznaczenie, przed którym nie można uciec. No i wspaniała galeria bohaterów. Przede wszystkim Dewi Ayu. Jest legendą, najlepszą k***ą w mieście, z którą każdy mężczyzna chce się przespać. Rodzi cztery córki. Trzy są piękne, a jedna paskudna - potwornością wymodloną przez matkę, bo "nie ma gorszego przekleństwa od rodzenia ładnych kobiet w świecie mężczyzn zajadłych jak goniące się psy".

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

19. Joanna Bator, "Rok królika", Znak

Pierwsza powieść Joanny Bator po nagrodzonej Nike 2013 "Ciemno, prawie noc". Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok zmienia tożsamość i wygląd, porzuca dwóch kochanków i wyjeżdża z Warszawy do Ząbkowic Śląskich. Wynajmuje pokój w jedynym hotelu w mieście. Jego właścicielka prowadzi w nim spa "Pod Królikiem". Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

20. Filip Springer, "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast", Karakter

Filip Springer przejechał cały kraj - od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

21. Andrew Michael Hurley, "Pustki", W.A.B.

Niewielka grupka - kilkoro dorosłych, młody i niedoświadczony ksiądz oraz dwóch chłopców - udaje się w odizolowane od reszty świata miejsce, by przygotować się duchowo do Wielkanocy. Znaleźli się na odludziu, z dala od cywilizacji, niepokojeni dziwnymi zachowaniami garstki okolicznych mieszkańców. Niewielu trwa na tej jałowej ziemi, ale ci którzy pozostali w Mooorings, mają najwyraźniej bardzo ważne powody. Mroczna, niepokojąca książka.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

22. Lars Kepler, "Stalker", Czarne

Najpierw policja otrzymuje krótki film przedstawiający kobietę w oknie. Kilka dni później okazuje się, że została brutalnie zamordowana. Kolejną ofiarę znajduje mąż, który - będąc w szoku - sprząta miejsce zbrodni. Niewiele pamięta. Policyjny psychiatra postanawia wprowadzić go w stan hipnozy, nie jest jednak gotowy na to, czego się dowie i musi zacząć kłamać. Tymczasem główny bohater cyklu - komisarz Joona Linna nie może podjąć śledztwa, bo. zaginął ponad rok temu i został uznany za zmarłego.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

23. Michael Cunningham, "Dziki łabędź i inne baśnie", Rebis

Zbiór "baśni dla dorosłych" jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Dlaczego Piękna poprosiła ojca tylko o białą różę? W jaki sposób zostaje się czarownicą? Co się dzieje z królewiczem skazanym na życie z łabędzim skrzydłem zamiast ramienia? Kim są współczesny dzielny ołowiany żołnierzyk i baletnica? Co się stało z obciętymi włosami Roszpunki? I jaki los czeka bohaterów baśni, gdy wybrzmi "I żyli długo i szczęśliwie"?

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

24. Roger Hobbs, "Złodziejska gra", Rebis

Kontynuacja "Ghostmana". Na Morzu Południowochińskim piraci napadają na jacht przemytników. Chcą ukraść nieoszlifowane szafiry warte wiele milionów dolarów, ale na pokładzie jest jeszcze coś. To coś sprawi, że jeden z nich zabije przemytników i kolegów. Wkrótce sam zginie, a jego szefowa Angela wpadnie w ogromne tarapaty. Z nieznanych jej przyczyn ktoś bardzo potężny i bezwzględny zaczął na nią polować. Angela wzywa na pomoc dawnego ucznia i partnera, Jacka (Ghostmana).

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

25. Arnaldur Indridason, "Hipotermia", W.A.B.

W domu na odludziu wiesza się kobieta. Długo nie mogła dojść do siebie po śmierci matki i fascynowała się życiem po życiu, a jednak jej przyjaciółka nie wierzy w to samobójstwo i podsuwa komisarzowi Erlendurowi kolejne tropy. Historia zaczyna splatać się z nierozwiązanymi przed laty sprawami, a komisarz spokojnie i metodycznie brnie do celu. Przychyla się do tezy, że kobieta naprawdę się zabiła, ktoś ją jednak do tego mógł zachęcić, a może nawet jej pomóc.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

26. Alain Mabanckou, "Papryczka", Karakter

Jak zawsze błyskotliwy i dowcipny Mabanckou powraca do swych poprzednich powieści. Papryczka (z "Jutro skończę dwadzieścia lat") wychował się w sierocińcu w Pointe-Noire, by w końcu trafić pod opiekuńcze skrzydła Mamy fiat 500, prowadzącej słynny dom publiczny (z "Black Bazar"). Rzecz dzieje się w Kongo-Brazzaville w latach 60. i 70. XX w., a oczyma bohatera obserwujemy kraj odzyskujący niepodległość, socjalistyczną rewolucję, skorumpowanych polityków i losy mieszkańców biednych dzielnic.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

27. Nick Jans, "Wilk zwany Romeo", Marginesy

Propozycja dla miłośników zwierząt. Prawdziwa i poruszająca historia wyjątkowego wilka, który spędził siedem lat w pobliżu psów i ludzi na Alasce. Kiedy się pojawił, mieszkańcy Juneau zachowali ostrożność. Byli też zafascynowani. Nie samym wilkiem ale faktem, że zaczął się przyłączać do narciarzy, bawić się z ich psami albo po prostu w ciche popołudnia wylegiwać na słońcu na środku zamarzniętego jeziora.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

28. Michael Katz Krefeld, "Sekta", Wydawnictwo Literackie

Trzeci tom cyklu Michaela Katza Krefelda z Thomasem Ravnsholdtem (zwanym Ravnem, czyli Krukiem) w roli głównej. Ferdinand Mesmer, właściciel firmy zajmującej się strategiami zarządzania, wynajmuje go, aby odnalazł jego syna Jakoba, który dziesięć wcześniej zniknął bez śladu, Podobno miał depresję i mógł dołączyć do sekty. Ravn odkrywa, że Mesmer już szukał syna, a detektyw, który podjął się tego zadania, zaginął w tajemniczych okolicznościach.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

29. Henning Mankell, "Szwedzkie kalosze", W.A.B.

Kontynuacja "Włoskich butów". Emerytowany chirurg Frederick Welin budzi się w nocy, krztusząc się dymem. Jego dom stoi w płomieniach. Mężczyźnie udaje mu się owinąć kocem i wybiec z pożogi w dwóch. lewych kaloszach. Wkrótce wybucha kolejny pożar, a mieszkańcy wyspy, na której dochodzi do podpaleń, zaczynają opowiadać o tajemniczej, zakapturzonej postaci.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

30. Philip K. Dick, "Raport mniejszości", Rebis

Czwarty tom opowiadań zebranych Philipa K. Dicka, w którym znajdziemy m.in. tytułową nowelę, zekranizowaną w 2002 r. przez Stevena Spielberga. Dick to legenda literatury SF, pisarz niezwykle płodny i kreatywny, a przy tym człowiek o mocno skomplikowanym życiorysie, nadużywający alkoholu i narkotyków, mający też kłopoty psychiczne. Jego opowiadania to świetny pomysł na prezent zarówno dla wielbicieli pisarza, jak i tych, którym dopiero chcemy go polecić.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

31. Michael Herr, "Depesze", Karakter

Arcydzieło reportażu wojennego. Michael Herr przez dwa lata (1967-1969) pracował jako korespondent pisma "Esquire" w Wietnamie. Towarzyszył żołnierzom na froncie, był świadkiem ich wojennego delirium. Po powrocie napisał "Depesze", opowieść o obłędzie, szale zabijania, tłumionym narkotykami strachu, roztrzaskanej ludzkiej psychice. Niektóre postaci z książki stały się pierwowzorami bohaterów filmu Francisa Forda Coppoli "Czas Apokalipsy", którego Herr był współscenarzystą.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

32. Lars Berge, "Korponinja", W.A.B.

Jens Jansen ma dość swojej pracy, a tak naprawdę to trybu życia klasy średniej. Pewnego dnia postanawia zniknąć. W myśl zasady że "najciemniej jest pod latarnią", ukrywa się w biurze. Dla zmylenia tropów porzuca samochód, telefon wysyła do górskiego schroniska i zaszywa się w nieużywanym schowku. Wychodzi w nocy, gdy przestrzenie biurowe stoją przed nim otworem. W dzień odsypia i podsłuchuje rozmowy telefoniczne. Okazuje się, że nie on pierwszy postanowił tak zniknąć.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

33. Andrzej Stasiuk, "Osiołkiem", Czarne

Stasiuk podróżuje tym razem przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, przez miejsca nieoczywiste, których nie znajdziemy w turystycznych przewodnikach. Czego tam szuka? Przed czym albo do czego ucieka? Co go tak gna? To pytania najtrudniejsze i najprostsze zarazem. Dla mnie to podróże w poszukiwaniu tego, co naturalne, prawdziwe, pierwotne. Ale także w poszukiwaniu samego siebie, spełnienia, a czasem po prostu chwili spokoju. To także rozprawa z naszymi narodowymi mitami i kompleksami.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

34. Elżbieta Baniewicz, "Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego", Marginesy

Pełna zwrotów akcji opowieść o losach pisarza, którego stan wojenny zastał w Londynie. Postanowił nie wracać. Zamieszkał w Nowym Jorku. Uznany w Polsce autor za oceanem z początku klepał biedę i walczył z przeciwnościami losu. W kilka lat zdobył uznanie. Stał się jednym z najczęściej nagradzanych dramaturgów, tłumaczonym na kilkadziesiąt języków, o którego zabiegali najwięksi reżyserzy. Jak trzeba myśleć i pisać, by chciano cię czytać i słuchać nie tylko w ojczyźnie? - zastanawia się autorka.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

35. Gregory David Roberts, "Shantaram", Marginesy

Książka oparta na historii życia urodzonego w 1952 roku Australijczyka. Porzucony przez żonę, znalazł pocieszenie w heroinie. Zaczął napadać na banki. Schwytany, został skazany na 20 lat więzienia. W biały dzień uciekł z więzienia Pentridge Victoria's, stając się jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Australii. Przedostał się do Indii. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

36. Laline Paull, "Rój", Prószyński i S-ka

Flora 717 to robotnicą - ma przede wszystkim sprzątać i usługiwać. Ale ma też cechy dzięki którym może zostać mamką i karmić królewskie dzieci drogocennym nektarem. Jak zmieni to jej życie? Czy wpłynie też na zmianę stosunków panujących wewnątrz całego roju? Książka Laline Paull to tak naprawdę opowieść o opresyjnym społeczeństwie, o podporządkowaniu, posłuszeństwie, służbie, religii.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

37. Krzysztof Varga, "Langosz w jurcie", Czarne

Po raz trzeci postanowił zmierzyć się ze swoją podwójną, polsko-węgierską tożsamością Krzysztof Varga. Tym razem objeżdża Węgry dookoła, wzdłuż granic (zbaczając jednak nie raz i nie dwa z drogi) , poszukując - jak zawsze - miejsc i historii nieoczywistych. Dużo w tej książce, podobnie jak i dwóch poprzednich nostalgii, dużo też poczucia humoru, mnóstwo ciekawych historii i spostrzeżeń dotyczących zarówno Węgrów, jak i Polaków.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

38. Eduardo Mendoza, "Tajemnica zaginionej ślicznotki", Znak Literanova)

Kolejny tom przewrotnego i zabawnego cyklu o prowadzącym śledztwa kryminalne damskim fryzjerze. Kiedy popularna topmodelka Olga Baxter ginie w zagadkowych okolicznościach, to właśnie on zostaje wrobiony w jej zabójstwo. Teraz musi podjąć walkę z tajemniczym syndykatem rządzącym półświatkiem Hiszpanii. Z pomocą przyjdzie mu nowy pomocnik - uroczy transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

39. Aleksandra Marinina, "Jasna strona śmierci", W.A.B.

Kolejny tom cyklu kryminalnego z Anastazją Kamieńską w roli głównej. Dwie piękne dziewczyny zostały zamordowane, a kolejna popełniła samobójstwo w niejasnych okolicznościach. Wszystkie dobrze znały kobieciarza i imprezowicza Władimira Strelnikowa. Ma jednak bardzo mocne alibi. Na ciele jednej z ofiar znaleziono srebrnego kupidyna. Czy ten ślad zaprowadzi Nastię do mordercy?

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

40. Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, "Ilustrowany inwentarz ptaków", Zakamarki

Zanim wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane ptaki, a ich talent sprawiał, że "ożywały" na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe ptaki i studiując liczne fotografie. Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim, a do kolorowania użyła akwareli. Z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci sportretowała w tej książce 76 ptaków z różnych stron świata, które opisała Virginie Aladjidi.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

41. "Poczytaj mi mamo. Księga siódma", Nasza Księgarnia

Wydawane przed laty w formie niewielkich książeczek bajki od kilku lat są zbierane w tomach. W tym najnowszym znajdziemy historie napisane przez Ryszarda Marka Grońskiego, Jadwigę Jasny-Mazurek, Barbarę Lewandowską, Hannę Łochocką, Zdzisława Nowaka i Danutę Wawiłow. Oczywiście w oryginalnej szacie graficznej. To świetny prezent i dla dzieci i dla rodziców (nie tylko mam), no i okazja do spędzenia wspólnie niejednego wieczoru.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

42. Michał Rusinek, "Jak przekręcać i przeklinać", Znak Emotikon

Michał Rusinek namawia ich od kilku lat do zabawy słowami. Wydana przez Znak Emotikon książeczka "Jak przekręcać i przeklinać", to połączenie dwóch wcześniejszych - "Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci" oraz "Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci z 10 niepublikowanymi wierszykami" - uzupełnionych o 10 kolejnych rymowanek. Świetne zarówno do wspólnego czytania, jak i do twórczej zabawy według zaproponowanej przez autora formuły.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

43. Jan Brzechwa, "Wiersze", Nasza Księgarnia

Nasza Księgarnia przygotowała specjalną edycję "Dzieł wszystkim" Jana Brzechwy. Ukazały się już "Bajki" (w środku np.: "Szelmostwa lisa Witalisa", "Przygody rycerza Szaławiły", "Pan Drops i jego trupa" oraz "Pchła Szachrajka") oraz "Wiersze" (m.in.: "Na wyspach Bergamutach", "Na straganie", "Tydzień", "Tańcowała igła z nitką".). W kolejnych dwóch tomach znajdziemy cykl o panu Kleksie oraz utwory sceniczne. Całość wspaniale ilustrowana i niezwykle starannie wydana.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

44. Per Nilsson, Pija Lindenbaum, "Zakochałem się w Milenie", Zakamarki

Dawid zakochał się w Milenie. Ona jednak go nie widzi. Co powinien zrobić, żeby zwróciła na niego uwagę? Czy ma być zabawny, czy grać twardziela, a może zaimponować wiedzą? Każdego dnia wypróbowuje nowy sposób. Czy któryś z nich zadziała? Świetne opowiadanie o pierwszych krokach w relacjach damsko-męskich, z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

45. Alaina Ducasse'a, "Mikołajek i słodkie przekąski", Znak Emotikon

Świetna okazja do wspólnej zabawy w kuchni. Mikołajek i jego kumple zainspirowali najsłynniejszego francuskiego szefa kuchni, Alaina Ducasse'a do stworzenia trzydziestu wyjątkowych, łatwych do przygotowania przepisów. Dla małoletnich Master Chefów to prezent wręcz doskonały, w końcu nie każdy potrafi przyrządzić na przykład "Kanapkę Alcesta".

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

46. Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo. Inwazja", Znak Emotikon

Cykl "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki ma wielkie grono zagorzałych wielbicieli wśród małoletnich czytelników. Najnowszy tom nosi tytuł "Inwazja". Idalia, Alik, Kuki i inni muszą stawić czoła wielkim niebezpieczeństwom. Naprawdę wielkim! Na Ziemię przybywają Ogromni. Jak walczyć z olbrzymami? Jak ukryć przed ludźmi giganta większego niż dom? Co robić, by ogromne stworzenia zniknęły z ziemskiego świata?

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

47. Marten Sandén, Lina Bodén, "Święta dzieci z dachów", Zakamarki

Pełna tajemnic ilustrowana opowieść w 24 rozdziałach. Troje dzieci ucieka z domu dziecka, by odszukać ojca jednej z dziewczynek. Na dworcu w Sztokholmie spotykają bezdomnego, który zapomniał, kim jest. Dzieci dowiadują się, że dzięki nim ma szansę odzyskać pamięć, ale muszą do tego doprowadzić w ciągu dwudziestu czterech dni. Na szczęście do pomocy mają Miriam ze sklepu z antykami oraz dzieci z dachów.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

48. Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak, "Hej, Jędrek! Masz cykora?", Nasza Księgarnia

Jędrek to bohater stworzony przez duet komiksiarzy. Do księgarń trafił jesienią czwarty tom zabawnej serii "Dziennik cwaniaczka", będącej połączeniem powieści przygodowej i komiksu. Jędrek wyjeżdża z klasą na zieloną szkołę. Nie przypuszcza, że znajdą się tam także jego najwięksi wrogowie - szóstoklasiści, a także pewien prawdziwy kryminalista.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

49. Mo O'Hara, "Moja złota rybka zombie. Co by tu zrybić tym razem?", Wydawnictwo Literackie

"Rybka, słodka rybka" - powtarza młodsza siostrzyczka głównego bohatera cyklu "Moja złota rybka zombie". Czasem robi tak, bo jest zahipnotyzowana (przez rybkę), czasem bardziej z przyzwyczajenia. W najnowszej części przygód Frankie (bo takie nosi imię rybka) wraz ze swym właścicielem i jego klasą spędza noc w Muzeum Historycznym, w którym znajduje się prawdziwa mumia, do której nie można się zbliżać pod groźbą klątwy.

okładka książkiokładka książki materiały prasowe

50. Michał Gąsiorowski, "Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji", Nasza Księgarnia

Świetny prezent dla małoletnich wielbicieli motoryzacji. Dowiedzą się z niej między innymi, dlaczego Ford T to najważniejszy samochód XX wieku, jak na rozwój motoryzacji wpłynął Arnold Schwarzenegger oraz w jaki sposób Rolls z Royce'em stworzyli najbardziej luksusowe auto świata. Mnóstwo naprawdę ciekawych informacji podano tu w bardzo przystępnej i atrakcyjnej wizualnie formie.

Książki z listy są dostępne w formie ebooków w księgarni Publio.pl. Sprawdź >>

Więcej o: