"W sferze płci nic nie jest wyłącznie czarne albo białe" - "Hotel Angleterre", czyli szwedzka opowieść o miłości

Zaskakująca historia miłosnego trójkąta osadzona w Szwecji lat 40. Państwie, które niewiele ma wspólnego z tym znanym ze skandynawskich kryminałów.

Książka w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Trzecia Rzesza zajmuje Polskę, ZSRR atakuje Finlandię. Szwecja za wszelką cenę stara się zachować neutralność, choć z obawy przed inwazją obcych państw mobilizacja zostaje rozpoczęta. Mobilizacja, do której kraj jest zupełnie nieprzygotowany... W tej scenerii rozgrywa się dramat trojga głównych bohaterów „Hotelu Angleterre”: Georga i Kerstin Lindkvistów i Violi Ahrle.

Georg, młody robotnik z Malmö, nie widzi świata poza swoją świeżo poślubioną żoną. Cztery miesiące w wojsku, z dala od ukochanej, wydają mu się niemal wiecznością. Tęsknota do żony dorównuje lękowi przed służbą w armii, z którą do tej pory nie miał nic wspólnego. Szansy na łatwiejsze przetrwanie w garnizonie upatruje więc w zaprzyjaźnieniu się z bardziej doświadczonymi rekrutami.

Nie do końca mu się to udaje... Zostaje bowiem skoszarowany w jednym namiocie z Johnem i Erikiem, którzy mają już za sobą wojskową służbę, oraz Axelem i Haraldem, którzy szybko okazują się najgorszymi żołnierzami w obozie. Wysłani na północ Szwecji mężczyźni mają bronić granicy przed spodziewaną radziecką agresją. Jednak to nie z Armią Czerwoną przyjdzie im się zmierzyć.

Strach i zimno, od którego spowalniają myśli

Obóz w Svärtnaset okazuje się piekłem na ziemi. Ponad trzydzieści stopni mrozu, brak ciepłej odzieży i odpowiednich butów oraz dowództwo niezrównoważonego, bezwzględnego kapitana Cedreniusa zamieniają służbę w drogę przez mękę.

Odmrożenia, śmiertelne ofiary zimna i morderczych marszów potęgują strach i wywołują nienawiść szeregowych żołnierzy do dowództwa. Napięcie w obozie w Svärtnaset rośnie. W końcu dochodzi do buntu... Georg, jako jeden z podżegaczy, zostaje internowany w obozie pracy.

Okładka książki 'Hotel Angleterre'Okładka książki 'Hotel Angleterre' materiały promocyjne

Związek dwóch kobiet? Dziwaczny pomysł

Tęsknota i rozpacz Kerstin na wieść o internowaniu męża z czasem bledną. Ich miejsce zajmuje zniechęcenie. Reglamentacja, strach przed bombardowaniem, mieszkanie kątem u rodziców zmieniają beztroską kobietę w zamkniętą w sobie samotniczkę. Wtedy w jej życie wkracza Viola...

Zamożna panna z dobrego, profesorskiego domu początkowo budzi nieufność Kerstin pochodzącej z robotniczej rodziny. Entuzjazm Violi i jej polityczne zaangażowanie wydają się Kerstin podejrzane. A jednak ulega fascynacji nową sąsiadką. Fascynacji, która niespodziewanie przeradza się w zakazany romans. Czy pracownicę fabryki i starannie wykształconą Violę może połączyć miłość?

Miłość, zazdrość i zemsta

Kerstin szybko zdaje sobie sprawę, że jej ukochana prowadzi podwójne życie. Telefony zza granicy, dziwne zapiski, wizyty tajemniczego Hassego, które Viola próbuje przed nią ukryć. Chorobliwie zazdrosna Kerstin podejrzewa zdradę. Śledzi kochankę, metodycznie przeszukuje jej mieszkanie... I z zaskoczeniem odkrywa sekret Violi. Ujawnienie go wydaje się doskonałą zemstą za słabnące uczucia przyjaciółki...

Tymczasem zaczynają krążyć plotki o zamykaniu obozów pracy. Do złości na niepokorną kochankę dochodzi lęk przed powrotem męża. Czy po blisko czterech latach rozłąki małżeństwo Kerstin i Georga nie stało się fikcją, podtrzymywaną jedynie przez coraz rzadsze listy?

Prawda nikogo nie wyzwoli

„Hotel Angleterre” to opowieść o poszukiwaniu bliskości z drugim człowiekiem, potrzebie bezpieczeństwa, miłości nadającej sens życiu i poczuciu winy, które nie pozwala wyzwolić się z przeszłości. Marie Bennett niepostrzeżenie wciąga nas w życie zwykłych ludzi pogmatwane przez wielką historię.

Pokazuje, do czego jesteśmy zdolni, by zdobyć przyjaźń, miłość czy choćby odrobinę akceptacji ze strony innych. Jak ulegamy namiętności, zazdrości, strachowi, szukamy zemsty, żałując potem swoich wyborów. Nie potrafimy odciąć się od wspomnień, by rozpocząć życie na nowo.

Na ile możemy zrozumieć innego człowieka? Jak opowiedzieć komuś o swoich traumatycznych przeżyciach? Dlaczego wciąż udajemy kogoś innego, nawet przed najbliższymi? To tylko część pytań, z którymi zostajemy po przeczytaniu „Hotelu Angleterre”.

Niewątpliwie największym atutem książki są świetnie nakreślone postaci i ich psychologiczny realizm, przemiany i wzajemne zależności. Ciekawie zarysowane zostało również tło powieści. Z elementów rozsianych między wierszami oryginalnej fabuły łatwo poskładać trochę zapomniany fragment szwedzkiej historii.

Wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi

Dzisiejsza Szwecja to wzór państwa socjalnego, jednego z najbardziej tolerancyjnych w Europie. Marie Bennett opowiada zaś o kraju, w którym związki zawodowe robotników dopiero zyskują na znaczeniu; w którym pod wpływem ruchów faszystowskich i strachu przed Trzecią Rzeszą trwa nagonka na wrogów politycznych: podejrzani o komunizm są izolowani od reszty społeczeństwa, zamyka się lewicowe gazety.

Bezprawne przetrzymywanie w areszcie, wymuszanie zeznań przez policję nie są niczym niecodziennym. Sprawiedliwość i reglamentowane towary są dla tych, którzy mają pieniądze lub wpływowych przyjaciół. Niewyobrażalne wydaje się, że związki homoseksualne zostaną kiedyś społecznie zaakceptowane. Osoby o odmiennej orientacji żyją w ukryciu, wybierając niechciane małżeństwa lub samotność.

Na ostatnim planie powieści toczy się zaś wojna. Transporty z niemieckimi żołnierzami przejeżdżają przez kraj do Norwegii. Duńscy Żydzi przez cieśninę Sund uciekają na teren Szwecji. W Katyniu zostają odkryte masowe groby polskich oficerów. Wiadomości przedostające się przez granicę są tak szokujące, że nie wszyscy Szwedzi w nie wierzą.

Książka w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl