Andrzej Duda zdradził, jaka jest narodowa lektura 2017. 18 tys. osób wybrało tę książkę

Tytuł na Narodowe Czytanie 2017 został wybrany w internetowym głosowaniu. Zaproponowane były cztery książki, ale faworytem okazało się "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Wybór ten ogłosił prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą na gali Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego - Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literaturyprzekonywał Prezydent RP, prezentując zwycięski tytuł.

W głosowaniu internauci mogli zdecydować się także na trzy inne książki: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego oraz „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano 38 tysięcy głosów, z czego 18 tys. na "Wesele".

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Pałacu PrezydenckimMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

W ramach gali wręczono także Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”. Otrzymał ją Wojciech Wencel, poeta, felietonista i krytyk z Gdańska - Rzadko się zdarza, by poezja wywoływała dzisiaj dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość jest tak interesująca, i tak niezwykle ważna dla polszczyzny, a często także dla wychowania młodego pokolenia - uzasadniał wybór prezydent.

A teraz zobacz: "Ciemniejsza strona Greya" i oscarowi faworyci. To najmocniejsze premiery kinowe lutego