Jo Nesbo wraca z kolejną powieścią o Harrym Hole'u. Warta jest wszystkich nieprzespanych nocy

Fani Jo Nesbo mogą się cieszyć. Jedenasty kryminał z serii o Harrym Hole'u trafił na półki księgarń. Nasz ulubiony detektyw znów pogrąży się w strefie mroku. Czy pochłonie go ona całkowicie? Przekonajmy się.

"Pragnienie" i inne książki Jo Nesbo są dostępne w formie ebooków w Publio.pl

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy Harry Hole powróci. Jo Nesbo był dosyć oszczędny w słowach, gdy w wywiadach pytano go o dalsze losy detektywa. Z jednej strony, życiorys Harry'ego Hole’a miał być zaplanowany na długo, z drugiej - autor mógł próbować delikatnie się go pozbyć, by móc zakończyć ponurą serię.

"Ciągle mnie interesuje"

Dobrym momentem byłaby powieść „Upiory”, której zakończenie pozostawiało czytelnika w niepewności co do dalszych losów Harry'ego. Ale już w powieści „Policja” mieliśmy go z powrotem: rozedrganego alkoholika, pomiędzy momentami trzeźwości a piciem dla zabicia przegranej, niezorganizowanego i niesubordynowanego, ale mimo to niezłomnego i hołdującego swoim żelaznym zasadom. Zawsze zdeterminowanego i dążącego do wykrycia prawdy.

Łatwiej powiedzieć, trudno zrobić. W najnowszych wywiadach Nesbo przyznaje: Harry Hole ciągle mnie interesuje – chyba właśnie dlatego, że tak dobrze go znam.

- To tak jak ze starymi przyjaźniami – nigdy się nie nudzą, a z czasem tylko one człowieka obchodzą - mówi pisarz. - Oczywiście, ważne jest stopniowe odkrywanie cech charakteru drugiej strony, porównywanie ich z własnymi, ale przede wszystkim poznawanie, zamiast zaspokajać ciekawość, jeszcze bardziej ją podsyca: co jest za tym pokojem, który jest za tym pokojem? Nie twierdzę, że nigdy nie mam dość Harry’ego i jego świata. Zarówno jego, jak i ten jego świat spowija mrok, a człowiek potrzebuje światła. Zawsze jednak, gdy pobędę trochę dłużej na oślepiającym dziennym świetle, zaczynam tęsknić za powrotem do melancholii i pesymistycznego nihilizmu Harry’ego - dodaje Nesbo.

A więc wrócił. Wprawdzie już na samym początku autor nie pozostawia wątpliwości, że Harry'emu przyjdzie rozprawić się ze złem, które zna, ale w obszernej części powieści oddaje pola innym bohaterom. Katrine Bratt – nie dość, że kobieta, to jeszcze szefowa. Pozornie lubiana przez współpracowników, w rzeczywistości jest obiektem zawiści. Ale cóż... „Nawet burdelmama zyskuje szacunek, jeśli tylko pracuje w branży dostatecznie długo” – jak zwykł mawiać Harry Hole.

Wampir 2.0

Jakie wydarzenie wyrywa Harry'ego z jego świeżo zdobytej (względnej) stabilizacji i (względnego) spokoju życiowego, pracy wykładowcy w Wyższej Szkole Policyjnej i małżeństwa z Rakel?

W Oslo zaczyna grasować seryjny morderca. Namierza ofiary przy użyciu randkowej aplikacji. A jakże - Tindera. Zabija przy użyciu szczęk (widocznych na okładce książki). Presja opinii publicznej i mediów, by schwytać sprawcę,  jest ogromna. I jak to zwykle bywa, okazuje się, że wielu ludzi może próbować, ale tylko jeden potrafi być tak skuteczny – odsunięty w niesławie Harry Hole. Detektyw, któremu odebrano wszystko, ale który mógł dzięki temu odstawić flaszkę i zacząć nowe życie.

Policjanci przerażeni są gwałtownością sprawcy i jego bardzo specyficznym podpisem. Sposób działania zabójcy przypomina Harry'emu coś, z czym musiał się już mierzyć w przeszłości. I gdy nachodzi go myśl, że to „może ten jeden przypadek...”, okazuje się, że na szali będzie musiał postawić to, co dla niego najważniejsze.

Wszystkie powroty Harry'ego Hole'a

To jedenasta część przygód detektywa, który łączy w sobie cechy charakteru Batmana i norweskiego trenera piłki nożnej. Możemy oczekiwać kolejnej części z detektywem w roli głównej, a na fanów Nesbo czeka filmowa gratka. Już jesienią do kin wchodzi film oparty na powieści „Pierwszy śnieg”.

 

Autor mówił: Zawsze wracam do Harry'ego, to moja bratnia dusza. Tylko że jej mroczna część - więc to zarówno elektryzujące, mrożące krew w żyłach, jak i wyczerpujące doświadczenie. Ale Harry i jego historia warta jest wszystkich nieprzespanych nocy.

A teraz zobacz: Ucho prezesa. Kto jest kim w hitowym serialu

Ucho prezesa. Kto jest kim w hitowym serialu

Więcej o: