Atwood, Flanagan, Hesse... książki na lato polecają redaktorki Krótkiej Przerwy [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

Długo czekaliśmy i wreszcie jest - lato i ciepłe, długie wieczory. Jeśli zastanawiacie się, jaką książkę wybrać, sprawdźcie te polecane co tydzień w Wakacyjnej Liście Osobistej.

W Wakacyjnej Liście Osobistej znane osoby przez całe wakacje polecają książki, które dobrze znać. W każdym tygodniu swoje propozycje przedstawiać będzie ktoś inny, bezpośrednio lub pośrednio związany z literaturą. Każdego dnia inny ebook z listy będzie można też kupić w księgarni Publio.pl w promocyjnej cenie 14,90 zł.

W pierwszym tygodniu letniej akcji swoją listą osobistą dzielą się z nami Natalia Szostak i Justyna Suchecka - dziennikarki, które znane są na YouTubie jako Krótka Przerwa. Co tydzień polecają dobre książki, seriale, filmy i nie tylko. Najchętniej mówią o kulturze, internecie i kobietach. Poniżej znajdziecie tytuły, które są ich wakacyjnym TOP-em:

Richard Flanagan - "Pragnienie"

Tylko 26 czerwca ebook "Pragnienie" Richarda Flanagana w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Połowa XIX w., do drzwi Charlesa Dickensa puka lady Jane Franklin. Nie jest ona jedynie kolejną wielbicielką autora „Olivera Twista”. Przychodzi do Dickensa z pewnym interesem. Zależy jej, by wielki twórca mocą swego pióra oczyścił imię jej męża, sir Johna. Pisarz od razu zabiera się do pracy, gotów bronić czci wielkiego podróżnika i odkrywcy. Bo czy prawdziwy Brytyjczyk, do tego szlachcic, byłby w stanie dokonać zbrodni? Oczywiście, że nie, to sprowadzałoby go do poziomu „dzikich”! Aby poznać losy Franklinów z czasów, gdy sir John był gubernatorem Tasmanii (znanej wtedy pod nazwą Ziemia van Diemena), cofamy się o 15 lat. Niedługo po ich przybyciu na wyspę bezdzietne małżeństwo zwraca uwagę na córkę niedawno zmarłego wodza Aborygenów – Mathinnę.

Laureat Bookera napisał rzecz dojmująco smutną, opowiadającą o najciemniejszych zakamarkach ludzkich dusz.

Margaret Atwood - "Oryks i Derkacz"

Tylko 27 czerwca ebook "Oryks i Derkacz" Margaret Atwood w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Nie będzie końca świata, ale z pewnością grozi nam koniec człowieka - taką wizję w książce „Oryks i Derkacz” roztacza przed nami Margaret Atwood. I choć świat, o którym pisze, dotyczy przyszłości teoretycznie odległej, to tak naprawdę w czasie lektury z przerażeniem możemy stwierdzić, że jest jednak niezwykle bliska.

Jak skończą się modyfikacje genetyczne, ingerencje w ludzkie ciało, brak szacunku dla przyrody, narastające rozwarstwienie społeczne? Módlmy się, by nie tak jak u Atwood. Bo choć czyta się o tym świecie doskonale, to raczej nikt z nas nie chciałby w nim żyć.

Josef Škvorecký - "Przypadki inżyniera ludzkich dusz"

Tylko 28 czerwca ebook "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" Josefa Škvoreckýego w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

wakacyjna lista osobistawakacyjna lista osobista mat. prasowe

Małgorzata Zubik, Iwona Szpala - "Święte Prawo"

Tylko 29 czerwca ebook "Święte Prawo" Małgorzaty Zubik i Iwony Szpali w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>
Przyjęło się, że kryminał to idealna lektura na lato, prawda? A co, jeśli kryminalną historię napisało samo życie? Lekturze książki reporterek Małgorzaty Zubik i Iwony Szpali towarzyszy nieustanne zdziwienie, że „to wszystko wydarzyło się naprawdę”. Prawa do kamienic sprzedawane są tu za kilkadziesiąt złotych, fałszerze dokumentów doprowadzają do wyrzucania ludzi z domów, kuratorzy z Karaibów działają w imieniu osób, które z pewnością nie żyją. A wszystko to dzieje się w Warszawie!

Jeśli wydaje Wam się, że „dekret Bieruta” czy „reprywatyzacja” to tylko historyczno-prawnicze nudy, „Święte prawo” udowadnia, że nie. Ten reportaż czyta się jak dobrą powieść, ale lektura podnosi też ciśnienie.

Wioletta Grzegorzewska - "Guguły"

Tylko 30 czerwca ebook "Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Nie musicie wiedzieć, czym są „guguły”. Anglojęzyczni czytelnicy i krytycy, którzy pokochali tę książkę, z pewnością nie wiedzieli. Tytuł książki Wioletty Grzegorzewskiej przetłumaczono zresztą na „Swallowing Mercury”.

Musicie jednak „Guguły” przeczytać, na co - zapewniamy - wystarczy jeden wieczór. Bo ta mała, poetycka historia po prostu wciąga. To cudowna opowieść o dorastaniu na wsi w czasach PRL-u, bardziej jednak cierpka niż słodka (tak, tak jak te tajemnicze tytułowe, niedojrzałe owoce). Wzrusza, bawi, a czasem przeraża. Czego chcieć więcej od dobrej historii?

Doceniono ją w wielkim świecie. Ta poetycka powieść znalazła się na liście 13 książek nominowanych do prestiżowej The International Man Booker Prize.

Hermann Hesse - "Wilk Stepowy"

Tylko 1 lipca ebook "Wilk stepowy" Hermanna Hessego w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Czy jeśli książka była kultowa w latach 60., to pół wieku później może wciąż być aktualna? Tak, jeśli myślimy o literackim arcydziele, a za takie śmiało może uchodzić „Wilk Stepowy” Hermanna Hessego. Bo kto z nas jak książkowy Harrry Haller nie ma czasem wrażenia, że nie przystaje do otaczającego świata? Kto nie był zmęczony ciągłą walką?

Pewnej nocy, gdy Harry nieszczęśliwy spaceruje starą dzielnicą miasta, zauważa nad jednymi z drzwi, którego wcześniej nie widział. „Magiczny Teatr - Wejście tylko dla wybranych”. I zapewniamy, że też bardzo będziecie chcieli wejść do środka i dać się porwać niemieckiemu nobliście.

Anna Cieplak - "Ma być czysto"

Tylko 2 lipca ebook "Ma być czysto" Anny Cieplak w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Julia i Oliwka mają po 15 lat i są przyjaciółkami ze szkoły, choć różni je niemal wszystko. Tą pierwszą wychowują na zmianę rozwiedzeni rodzice (i macocha), ta druga właściwie wychowuje się sama, bo jej mama wyjechała za pracą do Niemiec. Kiedy obie dziewczynki popełnią błąd, czekają je zupełnie inne konsekwencje.

Debiutantka Anna Cieplak zbiera za tę książkę pochwały i nominacje do nagród (do Literackiej Gdyni i Nagrody im. Gombrowicza). I słusznie, bo udanie oddała nie tylko trudy wieku dojrzewania, ale pokazała też, jak w kontakcie z młodymi zupełnie nie radzą sobie dorośli.

 

Zaskakująco dobra "Wonder Woman", animacje i mnóstwo efektów specjalnych. Premiery kinowe czerwca

Więcej o: