Google zrobiło Doodle, żeby wszystkim przypomnieć, kim był Wiktor Hugo

30 czerwca 1862 roku ukazał się ostatni rozdział ''Nędzników'' - monumentalnego dzieła jednego z najważniejszych francuskich pisarzy. Z tej okazji Google przybliża swoim użytkownikom jego sylwetkę.

30 czerwca Google poświęciło Doodle Wiktorowi Hugo, bowiem od równo 155 lat czytelnicy mogą czytać jego ''Nędzników'' w całości. W tym samym roku ukazało się również pierwsze polskie wydanie tej powieści.

Google Doodle upamiętnia ''Nędzników''

fot. Sophie Diao | Google Doodle

Prace nad nią zajęły Hugo 20 lat. Na kartach pięciu tomów autor chciał pokazać przekrojowy obraz francuskiego społeczeństwa oraz wyłożyć swoją wizję sprawiedliwego porządku społecznego. Wierzył, że każdy człowiek może zmienić się na lepsze, a drogą ku temu miał być obejmujący wszystkie dziedziny życia postęp.

Jego wybitne dzieło łączyło w sobie elementy powieści realistycznej z eseistyką oraz silnymi akcentami romantycznymi. Przy tym wszystkim Hugo skupiał się bardzo mocno na swoich bohaterach, których losy miały zwrócić uwagę na jego zdaniem ważne problemy - wykluczenie i dyskryminację społeczną.

Powieść porusza wyobraźnię artystów aż po dziś dzień, czego niewątpliwie dowodem są jej liczne adaptacje filmowe i teatralne.

Najważniejsze powieści Wiktora Hugo 

Nim ukazali się jednak ''Nędznicy'' Hugo podbił serca czytelników innymi bardzo ważnymi pozycjami.

fot. Sophie Diao | Google Doodle

Pierwsza z nich to wydana w 1831 roku ''Katedra Marii Panny w Paryżu'', lepiej znana pod tytułem ''Dzwonnik z Notre-Dame''. Tam skupił się na pokazaniu obrazu piętnastowiecznego Paryża i całego tego stulecia przez pryzmat miasta. Całość opiera się na dramatycznym wątku miłosnym i zgubnym pożądaniu archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej cyganki Esmeraldy. Opisując ich dzieje, Hugo poruszył też niespotykany jak na tamte czasy wątek tolerancji.

Ich historia jest na tyle nośna, że nawet Disney w 1996 roku zrobił na jej podstawie animację dla dzieci. W 1998 roku powstał też słynny francuski musical ''Notre-Dame de Paris'', w którym w rolę dzwonnika Quasimodo wcielił się swego czasu popularny także w Polsce piosenkarz Garou.

''Kontemplacje''

''Kontemplacje'' są tomem wierszy. Poświęcone są głównie tragicznie zmarłej córce pisarza Leopoldine.

fot. Sophie Diao | Google Doodle

 W czasie pomiędzy ukazaniem się tych dwóch ważnych powieści Hugo cały czas pracował nad ''Nędznikami''. Kiedy opublikowano ich ostatni rozdział, Hugo już 10 lat przebywał na wygnaniu. 

Sylwetka Victora Hugo

Nim Wiktor Hugo skończył 30 lat był już uznanym poetą, dramaturgiem i powieściopisarzem. Urodził się 26 lutego 1802 roku, zmarł 22 maja 1885 roku w Paryżu. Poza działalnością artystyczną, był też bardzo aktywny w życiu społecznym.

Wspierał rewolucję lipcową w 1830 roku, brał udział w rewolucji 1848 roku. Z powodu swoich poglądów politycznych spędził na dobrowolnym wygnaniu poza granicami Francji 19 lat. Wrócił tam dopiero w 1870 roku, po upadku Napoleona III. Oprócz tego był członkiem Akademii Francuskiej, deputowanym do Konstytuanty i Zgromadzenia Narodowego.

Książki Wiktora Hugo są dostępne w formie ebooków w Publio.pl. Sprawdź >>

A TERAZ ZOBACZ:

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o: