Historia Voo Voo, świetne political fiction... książki na lato poleca Robert Drózd [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

W trzecim tygodniu naszej letniej akcji swoją listą osobistą dzieli się Robert Drózd. Poleca książki na każdy dzień nadchodzącego tygodnia.

W Wakacyjnej Liście Osobistej znane osoby przez całe wakacje polecają książki, które dobrze znać. W każdym tygodniu swoje propozycje przedstawiać będzie ktoś inny, bezpośrednio lub pośrednio związany z literaturą. Każdego dnia inny ebook z listy będzie można też kupić w księgarni Publio.pl w promocyjnej cenie 14,90 zł.

W tym tygodniu naszej letniej akcji listą książek dzieli się z nami Robert Drózd, założyciel Świata Czytników - najlepszego w Polsce bloga na temat e-czytania.

David Remnick - "Grobowiec Lenina"

Tylko 10 lipca ebook "Grobowiec Lenina" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Świetny reportaż historyczny. Dzięki książce korespondenta „Washington Post” przeniesiemy się do ZSSR końca lat 80. Poznamy największych ludzi radzieckiej polityki, ale też życie codzienne Rosjan. Dysonans między historią polityczną a tym, czym żyły ulice, pokazuje epizod z końca roku 1991 – właśnie rozwiązano Związek Radziecki, zdjęto flagi z młotem i sierpem. Zachodni korespondenci biegają więc po Placu Czerwonym, „desperacko szukając oznak wielkich emocji i gorących komentarzy”. Emocji jednak nie było. „Was to obchodzi, nas nie” – odpowiedziała dziennikarzom jakaś staruszka, która spieszyła się na zakupy i poszła w swoją stronę.

Jacek Inglot - "Polska 2.0"

Tylko 11 lipca ebook "Polska 2.0" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Jacek Inglot zawsze umiał budować alternatywne wizje rzeczywistości. Tym razem mamy aż dwie. Polska jako światowe mocarstwo będące spełnieniem wizji skromnego nauczyciela? A może skorumpowana i niebezpieczna prowincja, z której niektórzy uciekają na dno oceanów? Z wizjami Inglota można się nie zgadzać, tym bardziej że nawiązań do bieżącej polityki jest sporo, ale dawno nie czytałem tak aktualnego political fiction od polskiego autora.

Piotr Metz - "Voo Voo"

Tylko 12 lipca ebook "Voo Voo" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Zespół Voo Voo od ponad trzydziestu lat tworzy dla nas różnorodne muzyczne światy. Przyznaję, że jestem największym fanem wczesnych płyt – tak między „Sno-powiązałką” i „Zapłacono”, ale i z nowszych czerpię sporo radości. Książka Piotra Metza to rozmowy nie tylko z Wojciechem Waglewskim, ale i innymi muzykami grupy. Dzięki czemu mamy w ten świat wgląd nie tylko z perspektywy lidera. Szczególnie ciekawe są opowieści Karima Matusewicza.

 Agata Napiórska - "Jak oni pracują?"

Tylko 13 lipca ebook "Jak oni pracują?" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Kto nie chciałby usiąść za plecami znanych polskich pisarzy, kompozytorów, ilustratorów lub publicystów i zobaczyć, jak im idzie praca? Którzy z nich dokładnie wszystko planują, a którzy idą na żywioł? Jak wychodzi im łączenie pracy twórczej z inną pracą zawodową, życiem rodzinnym i wypadkami losowymi? Najlepiej czytać tę książkę, wybierając ze spisu treści naszych ulubionych autorów. Może nas czymś zaskoczą, a może czegoś się od nich nauczymy?

John Steinbeck - "Dziennik z podróży do Rosji ze zdjęciami Roberta Capy"

Tylko 14 lipca ebook "Dziennik z podróży do Rosji ze zdjęciami Roberta Capy" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

To jest niedawne wznowienie książki dość kuriozalnej, ale fascynującej. Oto parę lat po II wojnie światowej, w apogeum stalinizmu, John Steinbeck oraz Robert Capa odwiedzają Związek Radziecki. Każdy etap ich podróży jest zaplanowany i zainscenizowany. Czy słynny pisarz i fotograf byli na tyle naiwni, aby uwierzyć we wszystko, co widzą, czy po prostu opisali sowiecki świat, tak jak go im przedstawiono? A może właśnie tam, gdzie przygotowane przez gospodarzy plany nie działały (a zdarzało się to często), mamy najwięcej prawdy o ówczesnym ZSRR?

Zygmunt Mycielski - "Niby-dziennik ostatni 1981–1987"

Tylko 15 lipca ebook "Niby-dziennik ostatni 1981–1987" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Ostatnia – i jedyna wydana w postaci elektronicznej – część zapisków wybitnego, choć nieco zapomnianego dziś kompozytora. Po napisaniu „Niby dziennika” Mycielski był już po siedemdziesiątce. W książce podsumowuje swoje życie, a jednocześnie dzieli się uwagami na temat polskiej historii i polityki. Często niezwykle trafnymi. Obserwując „karnawał Solidarności”, Mycielski nieraz wyraża sceptycyzm i z perspektywy lat nieraz przyznamy mu rację.

Grzegorz Zalewski, dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz - "Droga inwestora"

Tylko 16 lipca ebook "Droga inwestora" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Na polskiej giełdzie znów zagościła hossa, dlatego warto wrócić do - moim zdaniem - najlepszego polskiego opracowania na temat psychologii inwestora giełdowego. Grzegorz Zalewski wraz z Tomaszem Zaleśkiewiczem rozmawiają o tym, co czeka niemal każdego, kto będzie szedł za tłumem. Czy razem z innymi wpadniesz w euforię, niedowierzanie, strach i, wreszcie, w panikę? A może – mając świadomość różnych zagrożeń – będziesz umiał ich uniknąć?

"Volta" Machulskiego, "Dunkierka" Nolana i nowy "Spider-Man" Wattsa. Oto premiery kinowe w lipcu

Więcej o: