Marta Dymek z Jadłonomii poleca książki na lato [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

W siódmym tygodniu naszej letniej akcji swoją listą osobistą dzieli się Marta Dymek. Poleca książki na każdy dzień nadchodzącego tygodnia.

W Wakacyjnej Liście Osobistej znane osoby przez całe wakacje polecają książki, które dobrze znać. W każdym tygodniu swoje propozycje przedstawiać będzie ktoś inny, bezpośrednio lub pośrednio związany z literaturą. Każdego dnia inny ebook z listy można też kupić w księgarni Publio.pl w promocyjnej cenie 14,90 zł.

W tym tygodniu naszej letniej akcji listą książek dzieli się z nami Marta Dymek. Autorka kultowego bloga Jadłonomia i książki pod tym samym tytułem. Od sześciu lat prowadzi stronę z przepisami i wciąż tak samo cieszy ją każda kolejna osoba przekonana do tego, że kuchnia roślinna jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Współpracuje z najciekawszymi polskimi magazynami kulinarnymi i prowadzi autorski program kulinarny na kanale Kuchnia+ "Zielona Rewolucja Marty Dymek". W maju ukazała się jej druga książka „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”. 

"Prowadź swój pług przez kości umarłych"

Tylko 7 sierpnia ebook "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Ostatnio o tej książce znowu zaczęło być głośno za sprawą ekranizacji Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Chciałabym was jednak namówić, żebyście poczekali z seansem do momentu, aż przeczytacie pierwowzór i sami wyobrazicie sobie Janinę Duszejko, tajemniczy las oraz jego jeszcze bardziej zagadkowych bywalców. Książka szczególnie polecana do czytania nad jeziorami, w górach, borach i kniejach. 

"Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu"

Tylko 8 sierpnia ebook "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Książka rozbudzająca kulturoznawczą wrażliwość. Uczy, bawiąc, bawiąc, uczy, o rzeczach głupich traktuje mądrze, a w brzydkich zjawiskach znajduje coś ładnego. Przypomina, że to właśnie w kulturze uważanej za niską można przejrzeć się najlepiej.

"Farmagedon"

Tylko 9 sierpnia ebook "Farmagedon" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

To książka o wszystkim, czego nie widać i czego nie chcemy zauważyć, a co nieuchronnie łączy się z produkcją jedzenia. I choć przywoływane obrazy odbierają ochotę na kawałek bekonu, to autor nie epatuje okrucieństwem bez celu. Nie chce szokować. Pokazuje to wszystko po to, żebyśmy sami mogli zadać sobie pytanie, czy na pewno chcemy jeść bezrefleksyjnie. 

"Saga Puszczy Białowieskiej"

Tylko 10 sierpnia ebook "Saga Puszczy Białowieskiej" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Simona Kossak, polska biolożka i obrończyni przyrody, kilkadziesiąt lat temu zaczęła swoją sagę poświęconą puszczy zdaniem "Puszcza Białowieska umiera". Przez to, jak złowieszczo i aktualnie brzmi to dziś, po tę książkę powinni sięgnąć wszyscy. Zwłaszcza ci, którzy nie są pewni, o co tu może chodzić. 

"Dwanaście srok za ogon"

Tylko 11 sierpnia ebook "Dwanaście srok za ogon" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Zetknięcie z książką Stanisława Łubieńskiego było dla mnie szczególnym doświadczeniem. Poznałam nazwy, barwy i zwyczaje ptaków; dowiedziałam się, czym się od siebie różnią, jak sypiają i co jedzą; ale przede wszystkim poznałam autora, który z niewyobrażalną skromnością dzieli się wiedzą i miłością. I chyba ta taktowność w opowiadaniu o skrzydlatej faunie sprawia, że "Dwanaście srok za ogon" nieodwracalnie zaraża wrażliwością i uważnością na przyrodę.

"Zjadanie zwierząt"

Tylko 12 sierpnia ebook "Zjadanie zwierząt" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

"Zjadanie zwierząt" to książka dla wszystkich tych, którzy nigdy nie zadawali sobie pytania o to, co znaczy i co niesie za sobą jedzenie oraz hodowla mięsa. Chociaż Foer stawia to pytanie, to nie próbuje na nie odpowiadać – pozwala wypowiedzieć się farmerom, hodowcom indyków oraz świń. I to właśnie w ich odpowiedziach można się przejrzeć oraz naprawdę porządnie przestraszyć. 

"Piąty Smak"

Tylko 13 sierpnia ebook "Piąty Smak" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Od czasu wydania tej książki kilka lat temu wracałam do niej wiele razy i za każdym razem co innego budziło mój apetyt. Czasem burczało mi w brzuchu nad opisami uczt pani Danièle Mazet-Delpeuch, innym razem rozmarzałam się nad melbą Augusta Escoffiera, a jeszcze innym razem Carlo Petrini budził we mnie głód walki o dobre jedzenie.

Komentarze (1)
Marta Dymek z Jadłonomii poleca książki na lato [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]
Zaloguj się
  • Ola Bela

    Oceniono 1 raz 1

    "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu" Masłowskiej, wielokrotnie przechodziłam obok tej książki w księgarni nie mogąc się zdecydować. Być może jeszcze się skuszę :) Natomiast dla mnie książką ostatnich miesięcy jest "Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy". Bardzo realistycznie oddaje rzeczywistość, w jakiej tworzymy związki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX