Żulczyk, Munro, Bowles... Paweł Sajewicz poleca [WAKACYJNA LISTA OSOBISTA]

W dziesiątym tygodniu naszej letniej akcji swoją listą osobistą dzieli się z nami Paweł Sajewicz, redaktor, dziennikarz, autor książki "Republika świecidełek".

W Wakacyjnej Liście Osobistej znane osoby przez całe wakacje polecają książki, które dobrze znać. W każdym tygodniu swoje propozycje przedstawiać będzie ktoś inny, bezpośrednio lub pośrednio związany z literaturą. Każdego dnia inny ebook z listy można też kupić w księgarni Publio.pl w promocyjnej cenie 14,90 zł.

W tym tygodniu naszej letniej akcji listą książek dzieli się z nami Paweł Sajewicz, redaktor, dziennikarz, autor książki "Republika świecidełek".

"Miasto gniewu"

Tylko 28 sierpnia ebook "Miasto gniewu" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Wielogłosowa, wartka opowieść o zamieszkach, które dwadzieścia pięć lat temu przetoczyły się przez Los Angeles. Mam taką teorię, że tamten amerykański kryzys brał się między innymi z lęku przed końcem historii, końcem stulecia, milenium. Ludzie odprawiali swoje bachanalia, patrząc z lękiem na rok 2000. Dla jednych to był bal na Titanicu, dla innych – bal debiutantów. W każdym razie takiego poziomu anarchii, jaki zapanował we wzorcowej demokracji, w naszych realiach wciąż nie sposób sobie wyobrazić. Powieść Gattisa doskonale przetłumaczył Robert Sudół.      

"Dziewczęta i kobiety"

Tylko 29 sierpnia ebook "Dziewczęta i kobiety" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Dosłowne tłumaczenie oryginalnego tytułu to „Żywoty dziewcząt i kobiet” i na tym można by poprzestać. „Żywoty” są kluczowe: to niby żaden temat, ale przecież wielki temat zarazem. Pewna dziewczynka żyje na kanadyjskiej prowincji, dorasta, zaczyna dostrzegać desperację z jaką ludzie dookoła próbują coś ze swojego życia zrozumieć. Tekstem rządzi zasada szczerości: codzienność jest u Munro tak zajmująca, bo nie podlega uproszczeniom. Wybitna, pełna niuansów literatura.

"Ślepnąc od świateł"

Tylko 30 sierpnia ebook "Ślepnąc od świateł" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Dario, Żulczykowy antagonista, to najlepiej skrojona postać w polskiej literaturze ostatnich paru lat. Jest wspaniała tradycja złoczyńców, których najstraszliwszą cechą pozostaje nie bestialstwo czy szaleństwo – choć Dario taki też jest – ale zdolność do posiadania władzy. Ci ludzie, o których wiadomo, że decydują. Którzy sobie z tej swojej władzy zdają sprawę i robią z niej użytek. Zjawiają się któregoś dnia i mówią: „Twoje życie należy do mnie”. Co czyni Daria tak przerażającym, to fakt, że nigdy nie przestajemy mu wierzyć. On nie tylko myśli, że ma władzę. On naprawdę ją ma.

"Ludzka rzecz"

Tylko 31 sierpnia ebook "Ludzka rzecz" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Rzadko się zdarza, żeby powieść tak rozkosznie niezdyscyplinowana, była jednocześnie tak klarowna. A już zwłaszcza w literaturze polskiej. A nawet w nurcie literaturze chłopskiej. No ale tu nie mamy do czynienia z wiarygodną wiejską gawędą, tylko z próbą jej naśladowania i to przez Pana Mądralę. Rzecz w tym, że naśladownictwo wychodzi ze wszech miar wiernie, a Pan Mądrala jest rzeczywiście diabelnie błyskotliwy, zna też wszystkie numery, wie które nacisnąć klawisze, żeby czytelnik zastrzygł uszami. Paweł Potoroczyn na co dzień jest menedżerem i ten jego nos do działań skutecznych nie zawiódł go i w pisaniu.       

"Pod osłoną nieba"

Tylko 1 września ebook "Pod osłoną nieba" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Dawno nie czytałem tej książki i nie byłbym już w stanie odtworzyć szczegółów fabuły. Wciąż jednak pozostaję pod wrażeniem wielkich tematów prozy Bowlesa: oddalenia, alienacji, chęci zgubienia się w obcej kulturze. Bowles pisze oszczędnie, żeby nie powiedzieć prosto, ale kiedy inni spekulują, jak to jest, gdy się zderzają cywilizacje, on relacjonuje. Potrafi też ubrać to, co niewypowiedziane, instynktowne, w zwarty literacki obraz. W przypadku tej powieści to para nieświadomych niebezpieczeństwa Amerykanów, którzy swoje małżeńskie problemy próbują rozwiązać na afrykańskiej pustyni. Czy istnieje lepsza metafora dla tej naiwności z jaką Zachód traktuje resztę świata?     

"Lord Jim"

Tylko 2 września ebook "Lord Jim" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

W liceum „oficjalna” wykładnia kazała czytać tę powieść w kontekście powstania styczniowego. To oczywiście było przeciwskuteczne i sprawiło, że nikt Conrada czytać nie chciał ani w ten, ani w żaden inny sposób. A można było na sto różnych sposobów: jako dzieło życia faceta, który „wymyślił XX wiek” (z globalizacją, postkolonializmem, terroryzmem), albo powieść przygodową (choć akurat fragment przygodowy jest tu najsłabszy), albo po prostu żeglarski thriller, gdzie na początku jest katastrofa, a potem życie jeszcze bardziej się komplikuje.         

"Maestro"

Tylko 3 września ebook "Maestro" w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Co mogę powiedzieć? Ukradłem Marcinowi Kąckiemu początek książki i zrobiłem z niego prolog własnej. Nie w sensie tematu, ale struktury, która zmierza do Wielkiego Pytania: Dlaczego? „Maestro” zaczyna się najmisterniej skonstruowanym „Dlaczego?” jakie znam. Dlaczego jeden z bohaterów zrobił coś, co w świetle dostępnej czytelnikowi wiedzy wydaje się nie tylko przerażające – to można sobie zracjonalizować – ale przede wszystkim irracjonalne. To jest taka książka, że trzeba czytać do samego końca, gdy raz się zaczęło – trzeba poznać odpowiedź, bo inaczej ten ślad szaleństwa zatruje człowiekowi życie.

Andrzej Chyra zagra polskiego Hannibala Lectera. Film "Ach śpij kochanie" będzie trzymał w napięciu

Więcej o: