10 książek, które warto przeczytać tej jesieni - poleca je Kamil Bałuk

Lato nieuchronnie się kończy, więc nadszedł czas na ostatnią Wakacyjną Listę Osobistą. W tym tygodniu swoimi propozycjami dzieli się z nami Kamil Bałuk, autor reportażu "Wszystkie dzieci Louisa".

W Wakacyjnej Liście Osobistej znane osoby przez całe wakacje (i odrobinę dłużej) polecały książki, które dobrze znać. W każdym tygodniu swoje propozycje przedstawiał ktoś inny, bezpośrednio lub pośrednio związany z literaturą. Każdego dnia inny ebook z listy można było też kupić w księgarni Publio.pl w promocyjnej cenie 14,90 zł.

W ostatnim tygodniu naszej akcji listą książek dzieli się z nami Kamil Bałuk - reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w "Dużym Formacie", "Przekroju" i "Wysokich Obcasach". Nominowany do Nagrody Newsweeka im T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Laureat piątek edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego. Autor reportażu "Wszystkie dzieci Louisa". 

"Upadek" - Albert Camus

Tylko 18 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Moja znajomość literatury światowej jest wątła, ale spośród klasyki "Upadek" utkwił w mojej pamięci najmocniej. Camus, opisując przemianę paryskiego prawnika Jean-Baptiste Clamence'a, buduje modelowe studium hipokryzji, absurdalności życia, erozji człowieczeństwa. Miejscami irytujący monolog jest w tym wypadku formą idealną. Plus ta kompozycyjna klamra i ostatnie strony, które zmieniają wszystko – chciałbym tak kiedyś umieć pisać. No i: "wszystkie te książki nie całkiem przeczytane, ci przyjaciele nie całkiem kochani, te miasta nie całkiem zwiedzane". To, sorry, ale o nas. 

"Mokradełko" - Katarzyna Surmiak-Domańska

Tylko 19 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Współczuję jej, nienawidzę jej, denerwuje mnie, chciałbym jej pomóc, nigdy już nie chcę o niej czytać, potem bardzo chcę poczytać o niej więcej. Sprzecznych uczuć jest cała gama. Bohaterka książki, Halszka Opfer, nie spełnia kryteriów, jakie według nas powinna spełniać ofiara. Nie siedzi cicho, jest bezczelna, może nawet się lansuje? Niektórzy sąsiedzi twierdzą, że to, co ją spotkało, to wyłącznie jej wina, a my zaczynamy się zastanawiać, czy tak czasem nie jest. Surmiak-Domańska w kameralnej, dramatycznej opowieści zamyka metaforę patologicznej polskiej rodziny. Nie można się oderwać, nie można nie wrócić.

 "Schodów się nie pali" - Wojciech Tochman

Tylko 20 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

W reportażach Tochmana ludzie szukają siebie nawzajem. Dotknięty rzadką chorobą Mateusz szuka kogoś, kto go pokocha. Dzieci - zaginionego rodzeństwa. 35-letni adwokat - odnalezionego po latach brata bliźniaka, który postanawia zniknąć ponownie. Zmuszana do prostytucji kobieta - sprawiedliwości i spokoju, kogoś, kto ją zrozumie. W tym zbiorze nie ma zbędnych słów, są za to świetnie napisane, kameralne historie. Zostają z czytelnikiem na długo, są jak drzazgi w palcu: za małe, żeby łatwo usunąć, za duże, żeby o nich zapomnieć.

"Sześć odcieni bieli" - Hanna Krall

Tylko 21 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

"Tylko pani może pomóc, mówi mistrz. A ja: pan ma na myśli tego dziwkarza?"

Hanna Krall, jaką nie każdy zna. W reportażach najważniejszej polskiej reporterki miłość nierozłącznie miesza się ze śmiercią, tylko że w "Sześciu odcieniach bieli" tej pierwszej jest zdecydowanie więcej. Tematy są z pozoru błahe, jak romans pięknej żony sztygara, miłość prowincjonalną, perypetie patologicznej dłużniczki czy odcinek programu Wielka Gra. Ale w codzienności, szarości, Krall poprzez szczegóły: guzik jeansów, tapczan, linoleum, wprowadza nas w intymną relację z drugim człowiekiem. Szkoda kończyć. 

"Czesałam ciepłe króliki" - Alicja Gawlikowska-Świerczyńska

Tylko 22 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Boję się opisywać zło, bo zawsze mam, czasem niepotrzebną, pokusę wyszukiwania w nim dobra. A może tak właśnie trzeba? Nie mogę wyjść z podziwu, jak można było zapisać tak ciepłą i optymistyczną rozmowę o życiu w obozie koncentracyjnym! To piękna książka, którą kilkakrotnie kupiłem komuś w prezencie. Czytamy o: jedzeniu i jego braku, miłości, seksie, prostytucji, złodziejstwie. 92-letnia pani Alicja opowiada o tym wszystkim lekko i z dystansem, wręcz humorem, jakby obóz był czymś zwyczajnym, ludzkim. No właśnie - czy aby nie jest? 

"Kaprysik" - Mariusz Szczygieł

Tylko 23 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Tej książki nie mógł napisać żaden inny autor. Nikt inny nie znajduje pod kawiarnianym stołem kartki z listą 21 nazwisk, z których jedno brzmi znajomo i jest początkiem śledztwa. Nikomu innemu pewna kobieta nie opowiada o odkryciu, że jej zmarła matka zapisywała skrupulatnie każdy dzień swojego życia. To znaczy - może ktoś znajduje tę kartkę, ale ją wyrzuca. Może ktoś słyszy historię o zapiskach w zeszytach matki, ale puszcza mimo uszu. Przecież te historie zdarzają się naprawdę, tuż obok, nie zawsze jednak potrafimy je dostrzec. Słyszałem, że jest możliwe opisać rzeczywistość tak, żeby czytelnik ją pokochał. Oczywiście. Wystarczy być Mariuszem Szczygłem. 

"Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" - Dorota Masłowska

Tylko 24 września ebook w cenie 14,90 zł - sprawdź tutaj >>

Miałem czternaście lat, kiedy przeczytałem pierwsze zdania: "Najpierw ona mi powiedziała, że ma dwie wiadomości: dobrą i złą. Przechylając się przez bar. To którą chcę najpierw". To pierwsza książka, jaką pokochałem, a przecież to trudna miłość. W nastoletniej naiwności stwierdziłem, że wspaniale musi być tak sobie pisać, skoro może dzięki temu powstać językowy fajerwerk, jak w "Wojnie polsko-ruskiej". Dziś już tak nie myślę, to znaczy uważam, że pisać nie jest tak znowu wspaniale. I choć czytam głównie reportaże, to nie przypominam sobie, by któryś z reporterów wszedł w taką bliskość z chropowatą polską rzeczywistością, jak Dorota Masłowska w 2002 roku.