Autor najlepszej książki 2017 roku, prócz statuetki Nike dłuta prof. Gustawa Zemły, otrzyma też 100 tys. złotych.
Jurorami tegorocznej edycji byli: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.
Cezary Łazarewicz pokonał sześcioro innych autorów, nominowanych za książki:
Książki nominowane do NIKE Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Zeszłoroczną nagrodę otrzymała Bronka Nowicka, autorka tomu poetyckiego "Nakarmić kamień".
Nagroda Nike przyznawana jest od 1997 roku w pierwszą niedzielę października. W konkursie mogą brać udział wszystkie gatunki literackie, ale ponieważ Nike otrzymać może tylko jedna osoba, nie kwalifikują się prace i opracowania zbiorowe. Do ostatniej chwili przed rozdaniem nagród również samo jury nie wie, kto ją otrzyma - decyzja podejmowana jest na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody.
Prócz Nike przyznanej zgodnie z decyzją jury, wyłaniana jest również Nike Czytelników. W tym roku otrzymał ją Stanisław Łubieński za książkę "Dwanaście srok za ogon".
Książki, które zwyciężyły w tej edycji Nike, są dostępne w formie ebooków w Publio.pl
Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W tym roku nagrodę przyznano 21. raz.