Literacką Nagrodę Nobla 2017 zdobył brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia - Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro otrzymał Literacką Nagrodę Nobla 2017. Autor takich powieści jak "Niepocieszony" i "Nie opuszczaj mnie" to brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia.

Właśnie poznaliśmy tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla! Zwycięzcą jest  Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, autor takich powieści jak "Pejzaż w kolorze sepii", "Niepocieszony" i "Nie opuszczaj mnie".

Jego nazwisko odczytała sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

Kazuo Ishiguro urodził się w 1954 roku w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii kiedy miał pięć lat. W 1986 roku pisarz otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść "Malarz świata ułudy" (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku prestiżową Nagrodę Bookera za trzecią powieść "Okruchy dnia" (The Remains of the Day). Za powieść "Nie opuszczaj mnie" (Never Let Me Go) był nominowany do Nagrody Bookera 2005. Dziś jest jednym z najpopularniejszych angielskich autorów.

Jego powieść "Okruchy dnia" została zekranizowana w 1993 roku. Reżyserem był James Ivory.

Kazuo Ishiguro mieszka i tworzy w Londynie.

"Pogrzebany olbrzym" i "Okruchy dnia" są dostępne w formie ebooka w Publio.pl

Literacka Nagroda Nobla 2017 - kto miał szansę wygrać?

O tegorocznego Nobla w dziedzinie Literatury walczyli twórcy z całego świata. Wśród faworytów oprócz Kazuo Ishiguro znaleźli się także Ngugi Wa Thiong'o, kenijski pisarz, tworzący w języku kikuju, znany wielu Polakom japoński pisarz i eseista Haruki Murakami ("Przygoda z owcą", "Norwegian Wood", "Kafka nad morzem"),  Margaret Atwood, autorka powieści "Opowieść podręcznej" o życiu w teokratycznym państwie i dyskryminacji kobiet, której ekranizacja  otrzymał aż 13 nominacji do tegorocznej Emmy - i stanęła na podium.

Haruki MurakamiHaruki Murakami Fot. Stuart Isett EAST NEWS

Dużą szansę na Literackiego Nobla mieli także izraelski pisarz Amos Oz, Amerykanie Philip Roth i Joyce Carol Oates, koreański poeta Ko Un oraz syryjski poeta i krytyk literacki Adonis (“Witając wiatr i drzewa”).

W rankingach od lat pojawiały się też takie nazwiska jak włoski pisarz i dziennikarz Claudio Magris ("Dunaj" i "Mikrokosmosy"), czeski i francuski pisarz Milan Kundera (“Nieznośna lekkość bytu”, “Nieśmiertelność”) czy polski poeta Adam Zagajewski (“Asymetria”, “ Anteny”), który od wielu lat znajduje się w czołówce potencjalnych kandydatów (wierzymy, że za rok się uda!).

Adam ZagajewskiAdam Zagajewski MICHAŁ ŁEPECKI

Laureaci Literackiej Nagrody Nobla

Chociaż w zakładach bukmacherskich co roku pojawiają się najpopularniejsze nazwiska, szwedzka akademia bywa nieprzewidywalna. Jury zaskoczyło nas rok temu, gdy literacką Nagrodę Nobla otrzymał Bob Dylan (Przypominamy: Literacka nagroda Nobla dla gwiazdy muzyki>>) oraz w 2000 roku, gdy Nobla odebrał nieznany pisarz z Chin - Gao Xingjian.

Bob DylanBob Dylan KI PRICE / REUTERS / REUTERS

W historii literackiej Nagrody Nobla nie brakuje kontrowersji - wygrana zaangażowanego w politykę angielskiego dramaturga Harolda Pintera podzieliła środowisko literackie. w 2006 roku Nobla otrzymał Orhan Pamuk, który otwarcie pisze o ludobójstwie Ormian w Turcji. Decyzja komisji nie została ciepło przyjęta przez jego rodaków. Książki Pamuka wycofano z tureckich bibliotek, a pisarz stał się obiektem ataków środowisk ekstremistycznych.

Literacki Nobel jest przyznawany od 115 lat, a wśród 112 nagrodzonych znalazło się 14 kobiet. Cztery razy wyróżniono dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie przyznano go w ogóle.

Polscy twórcy do tej pory byli wyróżnieni cztery razy. Nobla dostali: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (28)
Literacką Nagrodę Nobla 2017 zdobył brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia - Kazuo Ishiguro
Zaloguj się
 • aria-pura

  Oceniono 14 razy 10

  „Okruchy dnia” – absolutnie genialny film. To za tę rolę Hopkins powinien dostać Oskara, a nie za brednie o kanibalach. Do dziś nie mogę uwierzyć, że coś tak arcyangielskiego napisał Japończyk.

 • jackanapes

  Oceniono 10 razy 6

  Gratulacje oczywiście, a my znów przegapiliśmy okazję żeby zaistnieć.
  Gdybyśmy wystawili poetę Wencla albo literata Terlikowskiego, to ten Nobel byłby nasz.
  A tak… szkoda gadać. Nawet Władek Reymont jak ich czytuje to płacze.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 4 razy 4

  super!!!
  prawie wszytkie jego powiesci mam w mojej bibliotece!
  chapeau bas!

 • maly_obibok

  Oceniono 8 razy 4

  Z całym szacunkiem, dla tych, którzy w ostatnich latach dostawali byli wyróżnieni ( z wyjątkiem Dylana, w jego przypadku bez większego szacunku) to jednak Kundera jest od dawna zdecydowanie najwybitniejszym żyjącym pisarzem. Musi być jakiś polityczno - towarzyski powód, że go pomijają albo jakieś uprzedzenie. Inaczej nie da się tego wytłumaczyć. Przez lata wytykano Akademii, ze nie nagrodziła Conrada czy Tołstoja, w przyszłości będą jej wytykać, że w czasach, gdy żył Kundera, nagrodę dawali Dylanowi. Oczywiście może ktoś twierdzić, że to ich sprawa i dają komu chcą, ale skąd wiadomo, że tak jest? Może jedyny powód jest taki, że to tępe pały i o niektórych pisarzach nic nie wiedzą? nawet jeśli to najwybitniejsi pisarze ?

 • rembka

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo! Za 'Okruchy dnia' mu sie nalezalo.

 • mapi7

  Oceniono 3 razy 3

  Hura! Bardzo się cieszę! Kocham jego powieści. Najbardziej "Nie opuszczaj mnie " i "Okruchy dnia".

 • taroudant

  Oceniono 7 razy 3

  No i znów się nie udało, kolego Zagajewski :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX