"Angelus" - Literacka Nagroda Europy Środkowej - przyznana. Zwycięża powieść o łagrach i sowietach

Miasto Wrocław kolejny raz przyznało "Angelusa" - Nagrodę Literacką Europy Środkowej w dziedzinie twórczości prozatorskiej.

Co roku nagroda przyznawana jest najlepszej książce prozatorskiej żyjącego autora z terenów Europy Środkowej. Autorów zgłaszają wydawcy.

Angelus 2017: zwycięża Oleg Pawłow

W 2017 zwycięzcą Angelusa został Oleg Pawłow za powieść "Opowieści z ostatnich dni" w przekładzie Wiktora Dłuskiego (wydawnictwo Noir Sur Blanc). Przyznanie nagrody przewodniczący tegorocznego jury uzasadniał takimi słowami: "Wybitnie pokazuje bezsilność a nawet słabość przed państwowym lewiatanem." Dla zwycięzcy przeznaczono nie tylko statuetkę "Angelusa", ale również 150 tysięcy złotych.

'Angelus' 2017'Angelus' 2017 Fot. Angelus - Literacka Nagroda Europy Środkowej

"Opowieści z ostatnich dni" to trylogia, na którą składają się trzy krótkie powieści: Służbowa baśń, Sprawa Matuszyna i Karagandyjska tryzna. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu.
Pierwsza z nich opisuje dzieje kapitana ukaranego za to, że bez rozkazu obsadził pole kartoflami, by wyżywić swoich okradanych przez zwierzchność żołnierzy, druga – życie obozowego strażnika, trzecia – podróż grupy żołnierzy z trumną zabitego kolegi.
Posępny obraz tego czasu, jego grozy i absurdów, ludzkiej niedoli rozjaśnia wysokiej próby czarny humor, sugestywność psychologicznych portretów bohaterów i tak charakterystyczna dla wielkiej rosyjskiej prozy solidarność z prostym, poniżonym, bezbronnym człowiekiem.

Pawłow wciąga czytelnika do jądra ciemności chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego – w świat kazachskich stepów i łagrów, pomieszania grozy i absurdu. Doński kozak owładnięty strachem przed półbogiem Legawym, który chce zaprząc jego wolną duszę do sowieckiego kieratu, oficer wydziału specjalnego Skripicyn, który snuje swe pajęcze sieci w pułku pośrodku pustkowi, kapitan łagrowej straży, który za posadzenie przydziałowych ziemniaków stanie się wrogiem systemu – to tylko kilku spośród wielu bohaterów zamieszkujących ten okrutny i odrealniony świat.. Brutalność i dosadność dopełniona czarnym humorem jest znakiem rozpoznawczym Pawłowa, uznawanego za jednego z najciekawszych autorów nowej rosyjskiej prozy.

Nagrodę czytelników przyznano powieści "Dom kata" Andrei Tompa, w tłumaczeniu Anny Butrym (wydawnictwo Książkowe Klimaty)

Finaliści nagrody "Angelus" 2017:

W tym roku do nagrody "Angelus" nominowano siedem następujących najlepszych powieści:
"Dni króla", Filip Florian, tłum. Radosława Janowska-Lascar (Wydawnictwo Amaltea)
"Dom kata", Andrea Tompa, tłum Anna Butrym (Książkowe Klimaty)
"Fałszerze pieprzu", Monika Sznajderman (Wydawnictwo Czarne)
"Galicyanie", Stanisław Aleksander Nowak (Wydawnictwo W.A.B.)
"Karbid", Andrij Lubka, tłum. Bohdan Zadura (Warsztaty Kultury w Lublinie)
"Książka o Unie", Faruk Šehić, tłum. Agnieszka Schreier (Biuro Literackie)
"Opowieści z ostatnich dni", Oleg Pawłow, tłum. Wiktor Dłuski (Oficyna Literacka Noir sur Blanc)

Więcej o:
Komentarze (1)
"Angelus" - Literacka Nagroda Europy Środkowej - przyznana. Zwycięża powieść o łagrach i sowietach
Zaloguj się
  • Leon Kalewski

    Oceniono 4 razy -4

    Świetna literatura, Rosjanie górą...tak się pisze, a nie jakieś tam neoliberalne i postmodernistyczne pierdy w stylu Kiry Pietrek czy Salci!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX