Targi książki w Krakowie i Festiwal Conrada. Święto dla tych, którzy czytają

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i Festiwal Conrada to jedne z największych, jeśli nie największe imprezy książkowe w kraju. Nie ma się co dziwić - program obu z nich naszpikowany jest atrakcjami.

Targi Książki w Krakowie - czy wiesz, że?

Liczby mówią same za siebie. Podczas pierwszej edycji targów książki, która odbyła się w 1997 r., pojawiło się 140 wystawców i 4700 odwiedzających. Dla porównania: w 2010 r. wystawców było już 453, a odwiedzających - 31500, z kolei zeszłym roku wystawcy przybyli w liczbie 700, a odwiedzający - ponad 68000*. Festiwal Conrada nie doczekał się jeszcze takich statystyk, ale po tempie rozpędu i skali wydarzeń (obecnie mamy do czynienia z 9. edycją) można sądzić, że zanotuje podobne wzrosty frekwencji.

To nie jest kraj dla czytelników

Liczby te mogą wydawać się zaskakujące w obliczu raportów i badań świadczących o upadku czytelnictwa. Można by śmiało zapytać - po co organizować festiwale literatury w kraju, w którym nikt nie czyta. Otóż okazuje się, że nie jest z nami aż tak źle. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość organizatorom - ci dwoją się i troją, by ludzi, którzy zdobędą się na heroiczny wyczyn opuszczenia telewizorów i komputerów, przyciągnąć, zabawić, a na koniec zainteresować przeczytaniem, a może nawet (!) kupnem książki. 

Groźba napiera zewsząd

Jaka idea przyświeca tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, która odbywa się w dniach 23-29 X? Bardzo współczesna. Organizatorzy chcą rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, gwałtownych emocjach domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości. 

Stąd też w programie na przykład spotkanie "Kiedy pisarz nie powinien być sam?", czyli rozmowa o tym, czy pisarze w grupie są silniejsi i po co im stowarzyszenia, lub debata na temat tego, dlaczego ludzie nie lubią księgarń, czyli kto powinien wspierać kameralne punkty sprzedaży książek.

Ciekawą i niebanalną pozycją jest pasmo antydyskryminacyjne, czyli cykl spotkań poświęconych oswojeniu inności. Goście festiwalu mogą więc wziąć udział m.in. w warsztatach związanych z tematyką uchodźców, lekcją czytania dla więźniów w krakowskim Areszcie Śledczym, którą poprowadzi prof. Michał Paweł Markowski, czy pokazie obsypanego nagrodami filmu "Nie jestem twoim murzynem".

Na festiwalu nie zabraknie światowych gwiazd literatury powszechnej jak Dan Brown czy Eric Emmanuel-Schmitt, ale też polskich autorów takich jak Jacek Dukaj, Olga Tokarczuk, Magdalena Grzebałkowska czy Mariusz Szczygieł. Odbędzie się też spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, laureatem Nagrody Nike 2017, a całość zwieńczy gala wręczenia Nagrody Conrada - wyróżnienia dla najlepszego debiutu 2016 r. Wśród nominowanych są m.in. Katarzyna Boni ("Ganbare! Warsztaty umierania"), Katarzyna Boni ("Ma być czysto") czy Anna Cieplak ("Jak pokochać centra handlowe").

Konkursy na targach książki

Również na konkurencyjnej imprezie, o ile można mówić tu o konkurencji, wpadniemy w wir atrakcji i inspiracji. Spotkań z autorami w dniach 26-29 X na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie będzie co niemiara, dość wspomnieć takie nazwiska jak Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Szczepan Twardoch, Ziemowit Szczerek, Katarzyna Grochola, a z gwiazd zagranicznych - Camilla Läckberg czy Nicholas Sparks.

Na książkach tradycyjnych (bardzo ogólnie rzecz ujmując, podkreślmy) świat targów się na szczęście nie kończy. Organizatorzy udostępnią uczestnikom salon komiksu, czyli warsztaty przedstawiające historię komiksu, zabawę polegającą na pisaniu niekończącego się komiksu na rolce czy też warsztaty z mangi. 

Swoje miejsce na targach książki w Krakowie jak co roku będą miały też ebooki. Księgarnia Publio.pl jak co roku razem z redakcją krakowskiej "Gazety Wyborczej" organizują wielką akcję wymiany książek - "Książka za Książkę". Każdy, kto przyniesie papierowe książki (które trafią potem do małopolskich bibliotek), otrzyma rabaty łączące się z promocjami dostępnymi na targach książki, ale też kody na darmowe ebooki. To nie wszystko. Każdy, kto przyniesie minimum 5 książek, będzie mógł wziąć udział w konkursie i powalczyć o najnowszy wodoodporny czytnik PocketBook Aqua 2. Dodatkowo na stoisku Publio.pl miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w konkursach, w których do wygrania będą kolejne czytniki PocketBook.

Książka taka długa

Jeśli ktoś uważa, że nie lubi książek, oznacza to jedynie, że nie trafił nigdy na tę właściwą. Tak się mówi i zgodzę się z tym w pełni. Po zapoznaniu się z programem Festiwalu Conrada i Międzynarodowych Targów Książki można by rozszerzyć to stwierdzenie. Nie trafił na tę właściwą albo nigdy nie był na festiwalu, na którym książka wyzwalała tak pozytywną energię i była pretekstem do tak wielu niesamowitych działań. Nie sztuką jest przecież zadać do przeczytania "Krzyżaków" i oczekiwać od dzieci, że napiszą na 5 sprawdzian ze znajomości lektury. Sztuką jest sprawić, by po skończeniu książki zwyczajnie rwały się do tego, by sięgnąć po kolejną. Wspomniane festiwale są świetną okazją, by taką potrzebę w dzieciach obudzić, a i samemu doskonale się pobawić.

*Dane pochodzą z oficjalnej strony Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Więcej o: