Roman Bratny nie żyje. Polski prozaik, poeta, publicysta i scenarzysta filmowy miał 96 lat

"Kolumbowie. Rocznik 20", "Szczęśliwi torturowani" i "Brulion". To tylko niektóre tytuły, które pozostaną po zmarłym w wieku 96 lat Romanie Bratnym.

Roman Bratny, pisarz, poeta i scenarzysta filmowy zmarł w wieku 96 lat. Informację potwierdziła ją jego córka - Julia Bratny - czytamy w serwisie Dzieje.pl

Roman Bratny (Mularczyk) urodził się w 1921 roku. W czasie wojny wydawał podziemne pisma literacko-społeczne "Kuźnia" i "Dźwigary". Był oficerem Armii Krajowej i walczył w powstaniu warszawskim. Jego pierwszy tomik wydała w konspiracji organizacja Miecz i Pług.

Do jego najbardziej znanych powieści należą "Szczęśliwi torturowani" i "Brulion" oraz "Kolumbowie. Rocznik 20".

W powieści "Kolumbowie. Rocznik 20", wydanej w 1957 roku, Roman Bratny opowiedział o losach młodych mieszkańców Warszawy wchodzących w życie w czasach wojny. W trzech tomach - "Śmierć po raz pierwszy", "Śmierć po raz drugi" i "Życie", znajdują się opisy autentycznych wydarzeń z czasów wojny i trudnych doświadczeń autora.

 

Roman Bratny był nie tylko poetą i prozaikiem. Pisał również scenariusze dla telewizji, filmu i radia - wiele z nich powstało na podstawie jego twórczości. Do najbardziej znanych należy serial pt. "Kolumbowie" o przedstawicielach pokolenia Kolumbów, wyreżyserowany w 1970 roku przez Janusza Morgensterna. Powstał na podstawie dwóch pierwszych tomów najbardziej znanej powieści Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20".

 

Pisarz miał 96 lat.

Szaflarska, Pyrkosz, Vetulani, Wodecki. Odeszli w 2017 roku, ale zostają w naszej pamięci