Prezent na święta? 12 książek, które ucieszą nie tylko mola książkowego [CZĘŚĆ I]

W części pierwszej naszego świątecznego cyklu pod choinkę polecamy powieści, biografie i książki historyczne.

Okres świąteczno-noworoczny zawsze kojarzył mi się nie tylko z obżarstwem ale też czytaniem, takim spokojnym, z oddechem, ciut odświętnym i luksusowym. Czy może więc być lepszy prezent pod choinkę niż powieść, biografia lub książka historyczna?

Annie Proulx, "Drwale", Czwarta Strona, tłum. Jędrzej Polak

"Drwale" są - jak twierdzi wydawca - opus magnum Annie Proulx, zdobywczyni Nagrody Pulitzera oraz National Book Award, autorki "Kronik portowych" i "Tajemnicy Brokeback Mountain". To wielopokoleniowa saga, która zaczyna się pod koniec XVII wieku, kiedy dwaj ubodzy Francuzi, René Sel i Charles Duquet, przybywają do Kanady. Przez trzy lata wycinają lasy w zamian za ziemię. Śledzimy losy potomków Sela i Duqueta na przestrzeni trzystu lat: podróże przez Amerykę Północną do Europy, Chin i Nowej Zelandii, zemstę wrogów, wypadki, zarazy, najazdy Indian i ich zagładę. W pogoni za fortuną bezmyślnie czerpią z "nieskończonych" zasobów naturalnych, zostawiając potomnym widmo bliskiej katastrofy ekologicznej.

Marlon James, "Księga nocnych kobiet", Wydawnictwo Literackie, tłum. Robert Sudół

Wydaną w Polsce przed rokiem "Krótką historią siedmiu zabójstw" Marlona Jamesa się - przyznaję – nie zachwyciłem. Zupełnie odwrotnie jest z "Księgą nocnych kobiet" – to naprawdę świetna powieść, choć wydawałoby się, że o niewolnictwie już dawno napisano wszystko. Tytułowych nocnych kobiet jest sześć, a nawet siedem. Łączy je osoba nadzorcy Jacka Wilkinsa – jest dla nich ojcem albo katem, choć w sumie na jedno to wychodzi. Spotykają się nocą, bo wtedy mniej rzuca się to w oczy, i knują w jaskini. O rewolucji, która wymiecie wszystkich białych i ogarnie całą wyspę.

Carla Montero, "Zimowy wiatr na twojej twarzy", Rebis, tłum. Wojciech Charchalis

Lata dwudzieste XX wieku. W górach Asturii rozbija się samolot - ta katastrofa odmienia życie mieszkańca wioski leżącej u ich podnóża. Bohaterowie powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w hiszpańskiej Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku zbiegów okoliczności działają w… polskim ruchu oporu (mamy tu Warszawę okresu okupacji, walkę w partyzantce, ucieczkę z transportu do Auschwitz). Dodajmy, że nie wszyscy odnajdują się w nowym powojennym porządku.

Carla Montero, 'Zimowy wiatr na twojej twarzy', Rebis, tłum. Wojciech CharchalisCarla Montero, 'Zimowy wiatr na twojej twarzy', Rebis, tłum. Wojciech Charchalis Materiały prasowe

Amor Towles, "Dżentelmen w Moskwie", Znak Literanova, tłum. Anna Gralak

"Dżentelmen w Moskwie" to hołd złożony drugiemu człowiekowi, ale też Rosji - krajowi wielkich artystów i szlachetnych ludzi. Przez jeden wiersz hrabia Rostow musi zamienić apartament w najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy na mikroskopijny pokój na poddaszu. Taki wyrok wydał bolszewicki sąd. Pozbawiony majątku i wszystkiego, co dotychczas definiowało jego status, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Z pomocą zaprzyjaźnionego kucharza, pięknej aktorki i niezwykłej dziewczynki na nowo buduje swój świat.

Szczepan Twardoch, "Ballada o pewnej panience. Wszystkie najważniejsze opowiadania", Wydawnictwo Literackie

Zagubieni, pogruchotani, a przede wszystkim samotni są bohaterowie najnowszej książki Szczepana Twardocha "Ballada o pewnej panience". To czwarty zbiór opowiadań Twardocha. Znalazło się w nim jedenaście historii napisanych przez autora powieści "Morfina", "Drach", czy "Król" w ciągu ostatnich ośmiu lat. Nie układają się one co prawda w spójną narracyjnie i czasowo opowieść, tematycznie większość z nich jest jednak bardzo zbliżona. To przejmujące opowieści o ludzkiej samotności, zagubieniu, krzywdzie, zemście i rozpaczy.

Michał Witkowski, "Wymazane", Znak

Z innej wrażliwości i innego sposobu opowiadania wyrasta "Wymazane" Michała Witkowskiego. Jak zawsze u niego jest groteskowo ale i gorzko, zabawnie, inteligentnie, no i oczywiście przerysowane (co rzecz jasna nie wszystkim się podoba). Tytułowa miejscowość Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów "Tijuana". To tu mieszka Piękny Damian, wielbiciel starych i grubych kobiet, który wpada w sidła miejscowej królowej pieczarek Alexis.

Peter Longerich, "Hitler. Biografia", Prószyński i Sk-a, tłum. Michał Antkowiak

Trudno co prawda uznać biografię Adolfa Hitlera za książkę świąteczną, dla wielbicieli gatunku to jednak smakowity kąsek. Peter Longerich proponuje nam nowe spojrzenie na rządy Hitlera i jego rolę w dziejach narodowego socjalizmu. Polityka zagraniczna, operacje militarne, terror i masowe morderstwa, stosunek do Kościołów, sprawy kulturalne, a także codzienne życie Niemców, w każdej z tych dziedzin kierownicza aktywność Hitlera sięgała bardzo szczegółowych kwestii - udowadnia autor. Systematycznie rozbijał on te struktury władzy, które stały mu na drodze, zamiast nich tworząc wodzowską dyktaturę - aż osiągnął władzę tak ogromną, że nie był już zdany na aprobatę społeczeństwa.

Peter Longerich, 'Hitler. Biografia', Prószyński i Sk-a, tłum. Michał AntkowiakPeter Longerich, 'Hitler. Biografia', Prószyński i Sk-a, tłum. Michał Antkowiak Materiały prasowe

Max Hastings, "Tajna wojna 1939-1945. Szpiedzy, szyfry i partyzanci", Wydawnictwo Literackie, tłum. Michał Romanek, Łukasz Müller

Przed drugą wojną światową szpiedzy i kryptolodzy nie odgrywali tak ważnej roli w żadnym konflikcie zbrojnym. Max Hastings, jeden z najwybitniejszych żyjących historyków wojny, jako pierwszy opisał działania wywiadu brytyjskiego, amerykańskiego, niemieckiego, sowieckiego i japońskiego w jednej pasjonującej opowieści szpiegowskiej. Dlaczego Niemcy ponieśli tak spektakularne porażki wywiadowcze, a Sowieci, mimo słabej kryptologii, odnosili takie sukcesy? Skąd brała się siła wywiadu Jej Królewskiej Mości, a skąd - słabość szpiegów cesarskiej Japonii? Czy Amerykanie w pełni wykorzystali swój potencjał?

Norman Davies, "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię", Znak, tłum. Elżbieta Muskat-Tabakowska

Norman Davies słynie ze swych kreślonych lekkim piórem panoramicznych, przekrojowych wizji historii. Tym razem ma wyjątkową okazję do snucia takich opowieści. W swej najnowszej książce, zainspirowanej podróżą dookoła świata, na nowo opowiada o globalnej historii. To trochę taka historyczna jazda bez trzymanki. Jak zapewnia wydawca, "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię" jest "najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych". Brzmi dobrze?

Anna Brzezińska, "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach", Wydawnictwo Literackie

Anna Brzezińska napisała książkę o "historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety". Na niemal ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice. Mnóstwo bardzo ciekawych informacji opisanych w bardzo ciekawej literacko formie.

Cezary Łazarewicz, "Elegancki morderca", W.A.B.

Wiem, że tę książkę też trudno byłoby nazwać świąteczną ale dla wielbicieli kryminałów i kryminalistyki to może być świetny prezent. Władysław Mazurkiewicz, pierwszy polski powojenny seryjny morderca, przyznał się podczas śledztwa do ponad trzydziestu morderstw. Jego znajomi i sąsiedzi mówili o nim, że był – skąd my to znamy? - dobrze wychowany, kulturalny, uczynny i wrażliwy. Zajmował się szeroko pojętymi "interesami", ale nikt dokładnie nie wiedział, z czego tak naprawdę żyje. Krążyły pogłoski, że w czasie wojny kolaborował z gestapo, przypuszczano, że współpracuje z UB… Czyż to nie wciągające?

Ignacy Karpowicz, "Miłość", Wydawnictwo Literackie

A jak powieść, to najlepiej piękna i mądra, jak najnowsza książka Ignacego Karpowicza. Jej bohaterowie są głęboko nieszczęśliwi. Chcą kochać ale nie mogą. I nie jest tu najważniejsze, co im tego zabrania – konwenans, obawa przed skrzywdzeniem rodziny (albo przed odrzuceniem przez nią), czy bezlitosne prawo. Boleśnie pragną bliskości ukochanej osoby ale na miłość nie mogą sobie pozwolić, bo są "odmieńcami" - homoseksualni, biseksualni, "inni". Są odrzucani przez tych "normalnych", ale często odrzucają też sami siebie. Nienawidzą swej seksualności, wstydzą się jej, wypierają, próbują ją stłumić, karzą siebie za bycie sobą. Zapadają się w siebie. Ta bardzo osobista opowieść o odrzuceniu, samotności i beznadziejnej potrzebie miłości, ma w sobie moc terapeutyczną. By móc z tego leku na nienawiść i pogardę skorzystać, nie wystarczy jednak po prostu połknąć tabletkę.

A jeśli nie powieści, biografie i książki historyczne, to może kryminały? Te najlepsze proponujemy Wam w drugiej części naszego świątecznego poradnika prezentowego.

Sprawdź książki z powyższej listy dostępne w formie ebooków >>

Więcej o: