Prezent na święta? Mamy propozycje dla miłośników kryminałów i sensacji [CZĘŚĆ II]

Książki pod choinkę? Jak najbardziej! Oto 12 propozycji dla miłośników kryminałów i sensacji.

Arne Dahl, "Pustkowia", Czarna Owca, tłum. Maciej Muszalski

Zacznijmy od powieści "Pustkowia" Arnego Dahla. Autor popularnych cykli o Drużynie A (jednostce szwedzkiej policji zajmującej się przestępczością międzynarodową) i tajnej jednostce Europolu (zajmującej się światowym terroryzmem) nigdy nie trzymał się uparcie bohaterów. Zawsze była ich większa grupa, a na pierwszy plan wysuwali się niejako na zmianę. Najnowsza powieść nie ma jednak z cyklami nic wspólnego. To debiut pary detektywów - Sama Bergera i Molly Blom. Ellen Savinger zaginęła trzy tygodnie temu. Berger ma złe przeczucia, ale koledzy ze sztokholmskiej policji twierdzą, że skoro nie ma ciała, nie ma przestępstwa. Dochodzenie nabiera tempa, gdy Sam uświadamia sobie, że dotyczy także jego przeszłości, a on może być głównym celem mordercy.

Andrea Camilleri, "Taniec mewy", Noir sur Blanc, tłum. Monika Woźniak

"Taniec mewy" Andrei Camilleriego to kolejny tom jednej z moich ulubionych serii kryminalnych. Tym razem komisarz Montalbano, główny bohater cyklu, musi odszukać inspektora Fazio, który zniknął. Okazuje się, że prowadził śledztwo w sprawie przemytu w porcie rybackim. Dodajmy, że dzieje się tak dużo (strzelanina w tunelu, próba zabójstwa w szpitalu, starcie z mafią, spotkanie ślicznej i ambitnej pielęgniarki…), że Montalbano zapomina – ups – że właśnie przyjechała do Vigaty jego "wieczna narzeczona" Livia.

Andrea Camilleri, 'Taniec mewy', Noir sur Blanc, tłum. Monika WoźniakAndrea Camilleri, 'Taniec mewy', Noir sur Blanc, tłum. Monika Woźniak Materiały prasowe

Mons Kallentoft, "Zapach diabła", Rebis, tłum. Anna Krochmal, Robert Kędzierski

"Zapach diabła" to dziesiątą już powieść Monsa Kallentofta o Malin Fors i zarazem pierwszą część nowego cyklu inspirowanego ludzkimi zmysłami. W Bangkoku znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Szwedki. Na miejsce zbrodni wezwana zostaje Malin. Opuściła Linköping, uciekając przed samą sobą i swoimi demonami. Jest oficerem łącznikowym w ambasadzie szwedzkiej. Jednak sprawa zamordowanej kobiety dotyka ją osobiście, więc Malin zaczyna współpracować z tajską policją przy skomplikowanym i niebezpiecznym dochodzeniu. Wkrótce ginie młody mężczyzna, z którym miała romans, a okoliczności wskazują na bezpośredni związek z poprzednim morderstwem. Prowadząc śledztwo Malin musi walczyć równocześnie z własnymi słabościami i nałogami.

Camilla Läckberg, "Czarownica", Czarna Owca, tłum. Inga Sawicka

Długo kazała nam czekać na kolejny tom swojej sagi kryminalnej (to naprawdę taki gatunek, połączenie kryminału ze skandynawską sagą) Camilla Läckberg. Ale w końcu ukazała się "Czarownica" Zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina wydarzenie sprzed trzydziestu lat. Z tego samego miejsca zginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało zostało wkrótce znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać związku między obiema sprawami. Pomaga im Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.

Marc Elsberg, "Helisa", W.A.B., tłum. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Trzecia - po "Blackoucie" i "Zero" – powieść Marca Elsenberga poświęcona zagrożeniom, jakie niosą dla ludzkości nowe technologie i ich nadużywanie. Firma zajmująca się inżynierią genetyczną zaprasza do swej siedziby grupę zamożnych, bezdzietnych małżeństw i składa im bardzo kuszące propozycje. Mogą sami wybrać, jak będą wyglądały i w jakie cechy zostaną wyposażone ich dzieci. Na dowód pokazują liczną już grupę "nowoczesnych" dzieci, które przyszły na świat dzięki manipulacjom genetycznym. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli, bo dwoje z "nowoczesnych" dzieci ma inne plany: chce uwolnić wirus, który sprawi, że dzieci ze specjalnymi zdolnościami zaczną rodzić się na całym świecie i nikt nie będzie musiał za to specjalnie płacić.

Marta Guzowska, "Reguła nr 1", Marginesy

Bohaterka "Reguły nr 1" Marty Guzowskiej, Simona Brenner jest archeolożką i złodziejką. W dzień bada starożytną biżuterię, a nocą ją kradnie. Zostaje wciągnięta w makabryczną grę – ktoś kazał jej odszukać i ukraść złote runo, najcenniejszą na świecie złotą sztabę, która nie istnieje. Kiedy jednak dookoła niej zaczynają ginąć ludzie, Simona zaczyna podejrzewać, że mit o złotym runie jest prawdą. W poszukiwaniu skarbu jedzie na kazachskie stepy, do centralnej Anatolii i do Aten. Musi stawić czoło demonom przeszłości i cały czas oglądać się za siebie.

Marta Guzowska, 'Reguła nr 1', MarginesyMarta Guzowska, 'Reguła nr 1', Marginesy Materiały prasowe

John Douglas , Mark Olshaker, "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców", Znak, tłum. Jacek Konieczny

Książka Johna Douglasa –jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów. A Netflix zapowiada już serial na podstawie tej książki.

Aleksandra Marinina, "Motywy osobiste", Czwarta Strona, tłum. Aleksandra Stronka

Anastazja Kamieńska znowu w formie. W małym miasteczku w głębi Rosji zostaje brutalnie zamordowany stary lekarz. Szybko okazuje się, że przyczyn zbrodni należy szukać w przeszłości - historie pacjentów ofiary pełne są tajemnic i wielu z nich miało powód do zemsty. Kiedy akcja przenosi się do Moskwy, nabiera zawrotnego tempa. Córka zabitego lekarza przypadkowo spotyka ekscentrycznego naukowca, który na wieść o śmierci jej ojca znika. Giną kolejne osoby, a w tle trwa wyścig potentatów farmakologicznych o fotel w Dumie.

Tomasz Konatkowski, "Pięć czaszek", W.A.B.

"Pięć czaszek" Tomasza Konatkowskiego to piąty już tom cyklu z komisarzem Adamem Nowakiem, który… myśli o emeryturze. Śledztwo w sprawie pięciu bezgłowych spalonych trupów ma być ukoronowaniem jego kariery. Jednak to, co wyglądało na mafijne porachunki, zaczyna łączyć się z niezwykle groźnym przedsiębiorcą, działającym na rynku nieruchomości, człowiekiem, któremu nie warto wchodzić w drogę.

Magda Stachula, "Trzecia", Znak Literanova

Magda Stachula pisze thrillery psychologiczne. Zadebiutowała "Idealną", która była bestsellerem 2016 roku. Jej druga powieść nosi tytuł "Trzecia". Jej bohaterka, Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów. Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek. Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy. Tymczasem on wie już o niej wszystko. Ma listę. Eliza jest na niej trzecia.

Magda Stachula, 'Trzecia', Znak LiteranovaMagda Stachula, 'Trzecia', Znak Literanova Materiały prasowe

Bartosz Szczygielski, "Krew", W.A.B.

Drugi tom pruszkowskiej trylogii noir. Gabriel Byś po tym jak brał udział w strzelaninie został odsunięty od prowadzenia wszelkich spraw. Prokurator Stachowicz podczas śledztwa w tej sprawie powołał biegłego, który na jego prośbę skierował Bysia na obserwację psychiatryczną. Podczas jego (na wpół dobrowolnego) pobytu w Tworkach, na terenie szpitala zostaje odnalezione ludzkie, bijące serce, a Gabriel podejmuje swoje prywatne śledztwo.

Małgorzata Rogala, "Zastrzyk śmierci", Czwarta Strona

Ewa Frydrych znajduje szczelnie owinięte taśmą ciało męża. Był szefem portalu krytyki kulinarnej, którego opinie nie wszystkim przypadły do gustu. Dlaczego ktoś wstrzyknął mu truciznę i pozbawił życia? Czy chodziło tylko o zemstę, czy za zbrodnią kryje się coś jeszcze? Wkrótce w podobny sposób zaczynają ginąć kolejne osoby. Sprawę prowadzą starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk.

A jeśli nie kryminał czy sensacja, to może powieść, biografia lub książka historyczna? Te najlepsze proponujemy Wam w pierwszej części naszego świątecznego poradnika prezentowego.

Więcej o: