Dla brodaczy: "Historia brody", "Na ostro i pod włos"
Zaprzyjaźniony brodacz (a jest ich ostatnio przecież sporo) z pewnością chętnie sięgnie po "Historię brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu" Christophera Oldstone’a-Moore’a (tłum. Mariusz Gądek). Wodzowie, wojownicy, rewolucjoniści i hipsterzy - zarost zawsze jest deklaracją tego, kim mężczyźni są i co pragną osiągnąć – twierdzi autor, barwnie opisujący niezwykłą historię zarostu. Bo zarost lub jego brak to – według Christophera Oldstone’a-Moore’a - coś więcej niż tylko poranny zabieg przed lustrem. Zarost pozwala mężczyźnie zaznaczyć swoją pozycję, wyrazić osobowość i daje poczucie wolności.
"Na ostro i pod włos. Wszystko, co musisz wiedzieć o sztuce golenia i pielęgnacji zarostu" Rafała Janty to wypełniony praktycznymi radami niezbędnik dla każdego faceta, który dba o swój wizerunek. Czy warto porzucić jednorazówkę dla brzytwy? Jak zabrać się za zapuszczanie brody i jak potem o nią dbać? Co każdy facet powinien mieć w łazience? Jakich kosmetyków warto używać? Jak wybrać dobrego barbera? – odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w środku.
Dla pań: "Face Paint", "Perfumy" i "Dress Scandinavian"
"Face Paint. Historia makijażu" (tłum. Beata Zandman) to bardzo ładna książka/gadżet dla dziewczyn – młodszych i starszych, dla których makijaż to coś więcej niż "poranny zabieg przed lustrem". Lisa Eldridge to słynna makijażystka, która maluje Kate Winslet, Keirę Knightley czy Emmę Watson. W książce opowiada o m.in. tym, jak kreuje się wizerunki ikon mody, ale też o twórcach współczesnego przemysłu kosmetycznego, takich jak Helena Rubinstein, Max Factor, Elizabeth Arden czy Estée Lauder. Mocną stroną książki są też efektowne zdjęcia.
Drugą odsłoną kobiecego piękna jest zapach. "Perfumy. Stulecie zapachów" Lizzie Ostrom (tłum. Edyta Świerczyńska) to zestaw opowieści o stu najsłynniejszych zapachach - o wizjonerach, którzy je stworzyli, o śmiałych kampaniach, które wprowadziły je na rynek, o mężczyznach i kobietach, którzy ich używali. Od belle epoque, przez szalone lata 60. aż po krzykliwe lata 90. – wędrujemy przez świat pełen zapachów, może nie aż tak jak z "Pachnidła" Suskinda, ale uwodzących miliony ludzi na całym świecie.
"Dress Scandinavian. Jak podkreślić swoją osobowość ubiorem, nadać wyjątkowy charakter prostym stylizacjom i odnaleźć równowagę we własnej szafie" (tłum. Anna Gralak) – wystarczy zacytować tytuł i wszystko staje się jasne. Książka Pernille Teisbæk, duńskiej stylistki i trendsetterki, to – jak zapewnia wydawca- "pełna modowych inspiracji mapa dobrego stylu w duchu slow fashion". Cokolwiek by to miało znaczyć, może to być fajny prezent dla niejednej strojnisi.
Dla instagramera i instagramerki: "Zostań gwiazdą Instagrama", Carroll Henry (tłum. Michał Zacharzewski), wyd. Jaguar
Masz konto na Instagramie i wrzucacie regularnie zdjęcia, lecz liczba fanów jakoś nie chce urosnąć? W poradniku znajdziecie praktyczne, sprawdzone rady, jak poprawić swój profil i zdobyć tysiące nowych obserwatorów na Instagramie. Pięćdziesięciu popularnych Instagramowiczów zdradza tu swoje sekrety (choć zapewne nie wszystkie): techniki fotograficzne, rodzaje opisów oraz style zarządzania kontem.
Dla tych, którzy ogarniają i nie nadążają: "Wielki Ogarniacz Życia" i "Slow Life"
"Nie chodzę na fitness, nie jem jarmużu, nie przesiaduję z ajfonem w popularnych kawiarniach popijając latte macchiato, ani nie biegam (Boże broń!). A mimo to żyję i mam się dobrze. Szokujące, wiem" – pisze pani Bukowa. Jej książka "Wielki Ogarniacz Życia" to opowieść o tym "jak być szczęśliwym nie robiąc niczego, co się powinno". Pani Bukowa to kobieta, "której nieudolne próby ogarnięcia życia śledzi na facebooku już niemal pół miliona osób". "Lubi jedzenie i internety. I wino. I leżeć sobie." Jak sprawdza się w realu internetowa forma? Sympatycznie, a już na pewno prezentowo – zwłaszcza dla fanek i fanów.
I druga książka, która "wyszła" z internetów. Joanna Glogaza prowadzi najpopularniejszego bloga o slow fashion w Polsce. Po założeniu firmy autorka musiała nauczyć się odpoczywać i oduczyć rozpraszać. Zdobytą wiedzą dzieli się na co dzień ze swoimi czytelnikami. Teraz także w wersji książkowej - "Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć".
Dla "artysty": "Frida Kahlo prywatnie" i "Patriota wszechświata. O Pawle Althamerze"
Dla osób z zacięciem artystowskim proponuję książkę Suzanne Barbezat "Frida Kahlo prywatnie" (tłum. Anna Basara). Jak żyła Frida Kahlo? Czym się otaczała? Jakie miejsca kochała? Które najbardziej ją inspirowały? Czym był dla niej Niebieski dom? – to tylko niektóre pytania, odpowiedzi na które można znaleźć wewnątrz. Książka prezentowa także ze względu na sposób wydanie i ilość ilustracji, są wśród nich m.in.: obrazy Fridy oraz archiwalne ilustracje i zdjęcia rodzinne, przedmioty i artefakty, które kolekcjonowała, a także fotografie miejsc, w których przebywała.
"Patriota wszechświata. O Pawle Althamerze" Karola Sienkiewicza to reportaż o życiu i twórczości jednego z najciekawszych i najbardziej znanych polskich artystów współczesnych. Paweł Althamer, wybitny rzeźbiarz, zasłynął wieloma akcjami, choćby Złotymi Ludźmi, którzy polecieli do Brukseli, napisem 2000 ułożonym ze świateł mieszkań bloku na Bródnie czy podróżami Koziołka Matołka. To jednak zaledwie wycinek jego pracy, która od trzydziestu lat toczy się na pograniczu performansu i działania społecznikowskiego - w swoje przedsięwzięcia angażuje znajomych, rodzinę i tak zwanych zwykłych ludzi.
Dla tych, co zerkają w przyszłość: "Pojutrze"
Przyszłość należy do miast – twierdzi Paulina Wilk, autorka książki "Pojutrze. O miastach przyszłości". Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców, muszą się zmieniać. Niektóre chcą być miastami sprawiedliwymi, ucieleśniającymi idee równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, które rozwijają się chaotycznie. Paulina Wilk zabiera czytelników w podróż do dziewięciu metropolii, a są to: Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga.
Dla miłośników przyrody: "Jak zwierzę" i "Białowieża"
Charles Foster, autor książki "Jak zwierzę. Intymne zbliżenie z naturą" (tłum. Jacek Konieczny) chciał dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda życie z perspektywy borsuka, wydry, jelenia, lisa i jerzyka. Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części hrabstwa Devon. Wzorem żyjącego w mieście lisa szukał jedzenia w kontenerach na śmieci londyńskiego East Endu, a jako jeleń szlachetny stał się przedmiotem polowania, jakie mogłoby się odbyć w górzystej części Szkocji. Podążając trasą migracyjną jerzyka, odbył podróż z Oksfordu do Afryki Zachodniej. Imponujące i szalone zarazem. Książka łączy wiedzę z neurobiologii, psychologii i przyrodoznawstwa z konwencją pamiętnika…
Urokliwą "biografię" Białowieży stworzyła Anna Kamińska, oddając głos jej byłym i obecnym mieszkańcom. To oni mówią o Białowieży – wbrew tytułowi "Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej" nie zawsze szeptem. Wyszła z tego pasjonująca opowieść, bo takie nieoczywiste miejsca zamieszkują nieoczywiści ludzie. Bez względu na to, czy się w nich urodzili, czy też byli "nawołocz" (czyli przybyszami), jak spora grupa bohaterów książki. Oni wybierają miejsce do życia ale też w pewnym sensie miejsce wybiera ich. I zaczyna kusić. A puszcza ma czym kusić.
Mam nadzieję, że wy też dacie się skusić na którąś z polecanych książek i że będzie to udany prezent.
Jeśli zaś w tym zestawie nie znaleźliście nic dla siebie, zerknijcie też do naszych propozycji kryminałów oraz powieści, biografii lub książek historycznych - w części pierwszej naszego świątecznego poradnika prezentowego oraz części drugiej.