Nie żyje Ursula K. Le Guin, królowa fantastyki i science fiction. Miała 88 lat

Ursula K. Le Guin, jedna z najważniejszych autorek science fiction i fantastyki XX wieku, nie żyje. Autorka zmarła po długiej chorobie we własnym domu.

Stworzyła cykl "Ziemiomorze" i "Ekumena", jej powieści zna każdy, kto choć raz zetknął się z fantastyką. Porównywano ją do Tolkiena w spódnicy, ale tak naprawdę Ursula K. Le Guin była autorką niepowtarzalną, wielokrotnie nagradzaną najważniejszymi odznaczeniami (Hugo, Nebulą, Gandalfem, Locusem i innymi). O śmierci autorki poinformowała rodzina na jej oficjalnym koncie na Twitterze:

Zadebiutowała w 1966 roku "Światem Rocannona", który otworzył cykl "Ekumena" (nazywany również cyklem "Hain"). Przez fanów jest szczególnie kochana za doskonały cykl "Ziemiomorze", który ostatnio doczekał się dodatkowych dwóch części ("Opowieści z Ziemiomorza" oraz "Inny wiatr" - obie wydane w 2001 roku). Pisała właściwie nieprzerwanie do 2008 roku. Jej powieści sprzedawały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Kilka z nich doczekało się również ekranizacji, jednak sama autorka nie przepadała za nimi i uważała, że nie odpowiadają jej wizji.

Jej prace są szczególnie cenione przez antropologów kultury - właściwie w każdej powieści można doszukać się odwołań do kultur tradycyjnych i zderzenia różnych światów na różnym poziomie rozwoju. I nic w tym dziwnego - Ursula K. Le Guin była córką antropologa Alfreda L. Kroebera i badaczki indiańskiego folkloru Theodore Kroeber. Wpływ jej rodziców widać w każdej powieści.

Elementy antropologii widać nie tylko w jej powieściach z nurtu fantasy i fantastyki. Ursula K. Le Guin przemycała koncepcje ekologii, kontaktu międzykulturowego jak również feminizmu również do swoich powieści science fiction.

Jej śmierć jest niepowetowaną stratą dla świata fantastyki i science fiction. Swoim smutkiem dzielą się najbardziej znani autorzy obu nurtów:

Więcej o:
Komentarze (10)
Nie żyje Ursula K. Le Guin, królowa fantastyki i science fiction. Miała 88 lat
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 13 razy 13

  Wielka szkoda. Wielka strata. Smutno.

 • pomruk

  Oceniono 12 razy 12

  Wielki żal...

 • maxym9

  Oceniono 11 razy 11

  klasycy odchodzą. Lubię Jej twórczość, poznałem Ją przez Fantastykę

 • yaqza81

  Oceniono 10 razy 10

  Eeech, najpierw Pratchett, teraz Le Guin...

 • stellar14

  Oceniono 3 razy 3

  E tam Ursula. Piekarski, Ziemkiewicz, ten co napisał wielkie dzieło Hel-3 i jest nawet lekturą, to są wielcy pisarze SF. Z jedynie słuszną ideologią.
  A nie jakieś tam pokemony.
  UWAGA - IRONIA.

 • popsuty2x

  Oceniono 2 razy 2

  Miejmy nadzieję, że przeszła do innego świata ;)

  PS. Dość tych strat od hipokrytów i żalów, gdy kobieta umiera po długiej chorobie :(

 • plantin

  Oceniono 1 raz -1

  Co za idiotyzm - fantastykę z grubsza można podzielić m.in. na fantasy i s-f, autorze newsa doucz się zanim splodzisz podobny tekst.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX