Myślisz, że wiesz wszystko o zwierzętach? Ta książka udowodni Ci, że jesteś w błędzie

Z tej strony (dosłownie) zapewne nie znacie żadnego zwierzęcia - prócz swojego psa, jeśli nakarmicie go kośćmi. Tymczasem odpowiedź na pytanie "Czy to pierdzi" wcale nie jest taka prosta.

Choć nie każdy się do tego przyznaje, robią to wszyscy (tak, kobiety też wbrew obiegowej opinii). Robi to również znaczna część zwierząt, choć - jak przeczytacie w tej niezwykłej książce - nie wszystkie. Chodzi o pierdzenie. Dosłownie. Książka "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" odpowie na to nurtujące was (bez wątpienia) pytanie w sposób naukowy i w pełni profesjonalny. Okazuje się bowiem, że nie jest to wcale tak prosta sprawa.

W sumie to większość ssaków pierdzi. Ale nie wszystkie. Zaś z królestwa zwierząt en general sporo tego nie robi. A niektóre chciałyby (być może), ale nie potrafią, choć mogłyby. Choć w książce przeczytacie zaledwie o 80 gatunkach i dowiecie się, jak funkcjonują i (oczywiście, to najważniejsze) czy pierdzą, to wiedzę tę śmiało można przełożyć na wszystko, co nas otacza i żyje bądź żyło. Wiedza ta zmieni wasze życie - np. już nigdy nie spojrzycie na ośmiornicę i nie pomyślicie "jak to jest możliwe, że ona nie pierdzi?!".

 

W tej książce znajdziecie Prawdziwą i Ważną Wiedzę, podlaną naukowym sosem, popartą badaniami i naprawdę wciągającą. Spodoba się nie tylko dzieciakowi i nastolatkowi, ale również dorosłemu. Każdy gatunek opisano z pełną powagą, odnosząc się do naukowej wiedzy. Wielu badaczy, którzy zgłębiali ten problem, otrzymało następnie nagrodę Ig Nobla dla pracy naukowej, która najpierw śmieszy, potem skłania do myślenia (np. duet Emmanuel Ben-Soussan i Michel Antonietti w kategorii medycyna za badania prowadzące do minimalizacji ryzyka eksplozji gazów jelitowych podczas zabiegu kolonoskopii). Całość zdobią odpowiednie ilustracje, na końcu znajdziecie również słowniczek wyrazów skomplikowanych i biologicznych.

'Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt''Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt' materiały prasowe

Za powstaniem tej uroczej - naprawdę! - pozycji stoją Dani Rabaiotti - zoolożka badająca likaony pstre (pierdzą, i to jak) i Nick Caruso, ekolog zajmujący się salamandrami (zaskoczenie - nie wiadomo, czy pierdzą). Tytuł "Czy to pierdzi?" wzbudził już niemałe emocje. Niektórzy uznali, że wstawienie na okładkę słowa powszechnie uznanego za wulgarne to przesada. My w nim nie widzimy nic zdrożnego, choć zamienienie "pierdzieć" na "prukać" byłoby równie śmieszne, jak sama tematyka. Polecamy - ubawicie się do łez.

 

"Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" ("Does it fart? The definitive field guide to animal flatuence"), przeł. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis, 2018. Premiera 4 kwietnia 2018