Wciąż nie masz prezentu na Dzień Dziecka? Te książki ucieszą młodszych i starszych

Książki bawią i uczą, uwrażliwiają i pozwalają przezwyciężyć dziecięce lęki, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby w zestawie prezentów na Dzień Dziecka nie znalazła się przynajmniej jedna z nich.

Przejrzałem nowości kilku moich ulubionych dziecięcych wydawców i mam nadzieję, że niejeden rodzic z moich podpowiedzi skorzysta.

Nasza Księgarnia

Wśród nowości Naszej Księgarni znalazłem m.in. bardzo fajną propozycję dla maluchów - wierszowaną, kolorową i kartonikową książeczkę "Nie bój się i pocałuj mnie!". To zabawna opowieść o księciu zamienionym przez złą czarownicę w żabę. Prosi więc czytelników o pocałunki, które mogą go odczarować. Jest jednak pewna pułapka… "Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu" to opowieść dla dzieci ciut starszych, które stają wobec pierwszych fundamentalnych zmian w swoim życiu. Dusia wcale nie jest pewna, czy chce iść do przedszkola. Ponieważ jednak na odwagę najlepiej robią pluszaki, mama szyje jej przytulankę-świnkę w spodniach w kwiatki. Razem powinno im być raźniej.

Obowiązkową lekturą dla dzieci w wieku przedszkolnym są ukazujące się przed laty w formie małych książeczek, a teraz zebrane w dużych tomach bajki z cyklu "Poczytaj mi mamo". Do księgarń trafi właśnie tomy czwarty i piąty drugiej już edycji cyklu, nawiązującej kwadratowym formatem do oryginalnych wydań. W środku znajdziecie bajki m.in.: Ryszarda Marka Grońskiego, Marii Konopnickiej, Joanny Papuzińskiej, Adama Bahdaja, Wandy Chotomskiej, Małgorzaty Musierowicz i Juliana Tuwima zilustrowane przez najlepszych polskich grafików. Do czytania przed snem (i nie tylko wtedy) nadają się wyśmienicie.

Dla starszych dzieci wyszukałem w ofercie Naszej Księgarni książkę "Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie". To z jednej strony zbiór podstawowych faktów z dziedziny astronomii, z drugiej zaś zaproszenie do fascynującej podróży przez mity, legendy i wyobrażenia ludzkości na temat budowy wszechświata czy pochodzenia gwiazdozbiorów. Dużym atutem książki jest też jej forma graficzna.

Zakamarki

Zakamarki to przede wszystkim dużo ciekawej skandynawskiej literatury dla najmłodszych i tych ciut starszych czytelników. Punktem wyjścia do tych opowieści są zawsze dziecięce emocje. Te książki wspaniale je oswajają.

"Feralne urodziny ze Skarpetką" to historia "dramatycznego splotu niezręcznych sytuacji towarzyskich" z… zaskakującym zakończeniem. Bo przyznajcie, nie jest łatwo odnaleźć się w sytuacji, gdy przychodzicie na przyjęcie urodzinowe przebrani za królika i okazuje się, że nikt inny się nie przebrał. No i na dodatek są to urodziny ukochanej, która jeszcze nie wie, że nią jest…

"Maskarada" to kolejny tom cyklu z parą mocno niekonwencjonalnie się zachowujących bohaterów: z mrówkojadem i orzesznicą, których tym razem jeżozwierz zaprasza na bal przebierańców. Jest więc karnawałowo, ale też nie brakuje miejsce na chwilę refleksji. Na przykład nad tym, czym "białe kłamstwa" różnią się od zwykłych?

 

"Sznurówka, ptak i ja" to piękna opowieść o samotności i przyjaźni. Selma spędza wakacje u dziadków na wyspie, gdzie nie musi się przejmować tym, że nie ma przyjaciółki. Stara się udawać, że nie słyszy ptaka, który siedzi w jej wnętrzu i dziobie ją w serce powtarzając, że Selma nigdy się z nikim nie zaprzyjaźni. Wszystko się zmienia, gdy Selma poznaje Sznurówkę, pewną siebie dziewczynkę, która też przyjechała na wakacje na wyspę.

Lasse i Maja to bohaterowie najpopularniejszej bodaj serii kryminalnej dla dzieci. Książeczka "Teatr z Lassem i Mają" to zaproszenie do wspólnej zabawy w teatr. Znajdziecie w niej cztery scenariusze i podpowiedzi dotyczące rekwizytów. Wystarczy zebrać grupkę dzieci (udział dorosłych też nie jest wykluczony) i do dzieła!

Wydawnictwo Literackie

Do nieco starszych dzieci adresowana jest większość książek Wydawnictwa Literackiego, które chciałem dziś zaproponować.

"Komisarz Gordon. Jeszcze jedna sprawa" to książeczka z innej popularnej kryminalnej serii dziecięcej. Leśnym komisariatem kieruje teraz mała myszka Paddy, a stary komisarz Gordon korzysta z urlopu. Komisarz tęskni za pracą i jest trochę zazdrosny o Paddy, która dobrze sobie radzi. Paddy brakuje komisarza. Tymczasem w lesie dzieją się niepokojące rzeczy: ktoś hałasuje w nocy pod komisariatem, to w dodatku zaginęło dwoje zwierzęcych dzieci.

Urocza i baśniowa jest "Dziewczynka, która wypiła księżyc". Mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma. Aby ją obłaskawić co roku pozostawiają więc w lesie – jako ofiarę dla niej – niemowlę. Ale Xan jest dobra. Mieszka z mądrym potworem Glerkiem i smoczkiem Fyrianem. Ratuje dzieci, karmi je blaskiem gwiazd i oddaje w opiekę rodzinom po drugiej stronie lasu. Jednemu z nich przypadkowo daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o wielkiej mocy. Xan postanawia sama wychować dziewczynkę. Kiedy zbliżają się trzynaste urodziny Luny, jej moc przybiera na sile...

 

Pamiętacie książkę "Kto wypuścił bogów?"? "Po prostu misja" jest jej kontynuacją. Tym razem jej bohaterowie - dwunastoletni Elliot Hooper i jego boscy pomocnicy - podczas misji ratowania świata stoczą walkę w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej, a pomagać im będzie m.in. ożywiony przez Hermesa słynny szkielet krwiożerczego tyranozaura. Tym razem Maz Evans nie nabija się już tylko z greckich bóstw, dostaje się również mieszkańcom pałacu Buckingham.

I jeszcze jedna mądra, lekko baśniowa, a przy tym życiowa opowieść – "Przyjaciel z szafy". Amanda Szuruburska ma wymyślonego przyjaciela – Rudgera. Nikt poza nią nie może go rzecz jasna zobaczyć. Pewnego dnia domu dziewczynki odwiedza jednak pan Trznadel. Przyszedł pod pozorem przeprowadzenia ankiety, naprawdę jednak poluje na takich jak Rudger - wymyślonych. Gdy Amanda ma wypadek i trafia do szpitala, Rudger zostaje sam. Czy zdoła ukryć się przed panem Trznadlem?

Dwie siostry

Książki wydawnictwa Dwie Siostry są zawsze mądre i piękne równocześnie, świetnie więc nadają się na prezenty.

W serii "Mistrzowie ilustracji" ukazały się właśnie "Baśnie angielskie". To wybór najciekawszych opowieści ludowych z Wielkiej Brytanii, zebranych przez XIX-wiecznego australijskiego pisarza, folklorystę i historyka. Spotkacie w nich m.in.: bohaterskich rycerzy, sprytnych chłopów, leniwe dziewczyny i głupich chłopaków, niezbyt rozgarniętych zbójców i krwiożercze potwory, wiedźmy, wróżki, skrzaty i gadające zwierzęta. A wszystko to pięknie zilustrowane. Dla dzieci w każdym wieku

"Księga ryków" pełna jest zwierzęcych odgłosów. Są tu dźwięki wydawane przez zwierzęta małe i duże, domowe i dzikie, swojskie i egzotyczne. A prezentują je nam zwierzęce rodziny złożone z mamy, taty i dziecka. Dzięki temu w czasie lektury dzieci poznają nie tylko ich ryki, piski i syki, lecz także nazwy samca, samicy i młodego każdego z gatunków.

Przed piłkarskimi mistrzostwami świata wysypało grami i książkami o tej tematyce. Mają swoją i Dwie Siostry. "Piłka w grze!" to książka aktywnościowa dla młodych fanów piłki nożnej, którzy rysując i kolorując mogą zanurzyć się w fascynujący świat piłki nożnej: zaprojektować koszulki i buty dla swojej drużyny i szaliki dla jej kibiców, wymyślić nowy model piłki na mistrzostwa świata, czy stworzyć jedenastkę marzeń złożoną ze słynnych piłkarzy.

"Pora na kalafiora" to "soczyście kolorowy warzywnik obrazkowy dla maluchów". Popularne warzywa są ułożone parami – tak by było widać, co je ze sobą łączy, a co różni. W ich poznawaniu pomogą maluchom sympatyczne owady myszkujące po ilustracjach.

 

Zielona Sowa

W nowościach wydawnictwa Zielona Sowa znalazłem m.in. książkę "Uczucia", która pomaga dzieciom w odkrywaniu i zrozumieniu świata uczuć. Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dzieci nie tylko poznają poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczą, że w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni. Ich przewodnikiem po tym niezwykłym świecie jest mały chłopiec.

 

Bardzo lubię też encyklopedie obrazkowe Zielonej Sowy z serii "Wielka księga wiedzy". Dzięki "Skąd się bierze jedzenie?" dzieci dowiedzą się m.in. która roślina potrzebuje wiatru aby wyrosnąć, która rośnie w ciemności, a która tylko pod wodą, poznają rośliny i ich owoce, sposoby sadzenia i wyrastania. "Wielka księga wiedzy o słowach. Jak to powiedzieć?" to opowieść o słowach, przede wszystkim nietuzinkowych, niespotykanych, rzadkich i wyjątkowych, także tych, których czasami nawet nie zapisujemy. "Cały ten świat" to baza informacji o otaczającej nas przyrodzie, zwierzętach, człowieku, środkach transportu, muzyce i kosmosie, pełna ciekawostek na właściwie każdy temat. Dodam jeszcze, że wszystkie te książki są bajecznie kolorowe.

"Trzymaj mnie mocno" to śliczna historia o rodzinie, przyjaźni i wzajemnym wsparciu. Mała wyderka zawsze mocno trzyma się swojej mamy. Pewnego dnia, gdy mama wyrusza na poszukiwanie pożywienia, Miki poznaje nowego przyjaciela - Amaka, który tak jak ona jest małą wydrą morską. Kiedy na morzu nagle zrywa się potężny sztorm, wyderki nie mają innego wyjścia, jak tylko mocno się trzymać…

Na koniec coś dla miłośników psów, czyli bardzo sympatyczna seria opowieści o psach-superbohaterach, autorstwa krakowskiej dziennikarki, tłumaczki i pisarki Barbary Gawryluk – "Pies na medal". "Junior - opiekun osób starszych" pracuje w domu opieki osób starszych, w którym umila swoim towarzystwem życie mieszkańców ośrodka, a "Czart - pies lawinowy" jest jednym z najzdolniejszych ratowników górskich. Inne pieski są przewodnikami osób niewidomych, pracują w WOPR lub dla policji, na lotniskach oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci.

Mam nadzieję, że znaleźliście w tym zestawie książki dla waszych dzieci. Miłej lektury, koniecznie wspólnej!

Książki polecał Ryszard Kozik. Razem ze swoim synem polecają również gry planszowe i karciane dla dzieci - najlepsze na Dzień Dziecka. Przeczytacie o nich TUTAJ > > >

Więcej o: