Pisarz Harlan Ellison nie żyje. Mistrz science fiction miał 84 lata

Zmarł Harlan Ellison. Znany pisarz i krytyk odszedł we śnie 28 czerwca w wieku 84 lat.

O śmierci Harlana Ellisona świat dowiedział w nocy z 28 na 29 czerwca. Popularny amerykański pisarz i krytyk zmarł w czwartek. Odszedł we śnie w wieku 84 lat. Informacje te potwierdziła agencja Associated Press.

Kim był Harlan Ellison?

Harlan Ellison najbardziej znany jest dzięki "Niebezpiecznym wizjom". Wydana w 1967 roku antologia krótkich form science fiction zdefiniowała Nową Falę w fantastyce światowej. Opublikowane teksty zdobyły szereg nagród, w tym dwa wyróżnienia Hugo czy dwie Nebule.

Pisarz na swoim koncie ma także opowiadanie "Chłopiec i jego pies", które w 1975 roku zaadaptowano na pełnometrażowy film pod takim samym tytułem. Produkcję nagrodzono m.in. Saturnem.

Ellison tworzył również scenariusze do kultowych seriali takich jak "Star Trek: The Original Series", "Babylon 5" czy "Strefa Mroku". Jego prace wielokrotnie doceniała Amerykańska Gildia Scenarzystów.

Harlan Ellison w Polsce

W Polsce oprócz wydanych w 2002 roku "Niebezpiecznych wizji" ukazały się dwa zbiory opowiadań autora. "Ptak śmierci" to seria wyłącznie najlepszych dzieł Harlana Ellisona, która nie ma anglojęzycznego odpowiednika. Na początku 2018 roku w księgarniach zadebiutowała z kolei dwutomowa kolekcja "To, co najlepsze".

BK

Książki autora dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Więcej o: