Co czytać w wakacje? Polecamy gorące kryminały na upalne lato

Wybierając się na wakacje warto pamiętać więc o książce, albo jeszcze lepiej książkach, które równie dobrze sprawdzą się na plaży, jak i w hotelowym pokoju, gdy pogoda nas w nim "uwięzi".

Pada czy nie, czas spędzony z książką nigdy nie jest czasem straconym. Dlatego na każdą pogodę polecamy kryminały, które naprawdę warto przeczytać tego lata.

Zacznijmy od czegoś naprawdę gorącego, czyli "Pocałunku stali" Jefferyego Deavera (Prószyński i S-ka). W centrum handlowym na Brooklynie detektyw Amelia Sachs śledzi podejrzanego o zabójstwo. Widzi, jak do układu napędowego schodów ruchomych wpada mężczyzna. Rzuca się więc na pomoc, a jej podejrzany ucieka. W sprawę angażuje się życiowy partner Sachs, Lincoln Rhyme, niepełnosprawny ekspert kryminalistyki, do niedawna jeszcze współpracujący z nowojorską policją. Ma spróbować wykazać, że awaria była skutkiem zaniedbania kogoś, od kogo będzie można dochodzić odszkodowania. Szybko jednak okazuje się, że wypadek był dziełem przestępcy – początkiem serii ataków przy użyciu urządzeń codziennego użytku, nad którymi morderca przejmuje władzę, aby zamienić je w śmiercionośne narzędzia.

"Łowca" Larsa Keplera to szósty już tom serii kryminalnej, której głównym  bohaterem jest komisarz Joona Linna (Wydawnictwo Dolnośląskie). Tym razem śledztwo będzie miał wybitnie utrudnione, bo drugi już rok siedzi w więzieniu. Niespodziewane odwiedziny jednej z najważniejszych osób w państwie dają mu jednak nadzieję na ułaskawienie, pod warunkiem, że uda mu się zdobyć zaufanie przenoszonego właśnie do tego więzienia mężczyznę, posądzanego o kierowanie grupą organizującą zamachy na ważnych polityków. Ofiary przed śmiercią słyszą dziecięcą rymowankę o królikach. Dochodzenie prowadzi znana nam z poprzednich części cyklu Saga Bauer.

 

Mam też propozycję obowiązkową dla miłośników Vigaty i komisarza Montalbano: "Polowanie na skarb" Andrei Camillerego (Noir sur Blanc, uwaga: nowy, większy format i inna niż dotychczas szata graficzna). Z nudów i bezczynności komisarz podjął zabawę z osobą przysyłającą mu zaproszenia do zabawy w poszukiwanie skarbu. Wskazówki, które otrzymuje, zaciekawiają go i wciągają, wkrótce jednak zaczynają też niepokoić. Zaczyna podejrzewać, że za nieszkodliwą z pozoru zabawą kryje się coś mrocznego, a on będzie musiał zmierzyć się z jej autorem.

W powieści "Sześć Cztery" Hideo Yokoyamy (Wydawnictwo Literackie) mamy oczywiście zbrodnię, a właściwie dwie: jedną sprzed lat i drugą – jak najbardziej współczesną, przez dużą część opowieści rozgrywają się one jednak w tle, na pierwszy plan wychodząc w mniej więcej dwóch-trzecich książki. Nie oznacza to jednak wcale, że zanim do wspomnianych dwóch-trzecich dotrzemy, będziemy się nudzili. Poznajemy bowiem japońskie społeczeństwo, a raczej jego wycinek: specyficzne środowisko policyjne, w którym jednak odbijają się jak w lustrze odmienności kulturowe i obyczajowe. Ale do rzeczy. Ktoś porywa nastolatkę i żąda od rodziny 20 mln jenów okupu. Takie porwania się zdarzają, tyle że tym razem porywacz w kontaktach z rodziną dziewczyny posługuje się zdaniami sprzed kilkunastu lat. Wówczas porwano małą dziewczynkę, policyjna akcja zakończyła się niepowodzeniem, porywaczom udało się przejąć pieniądze, a policja znalazła zwłoki dziewczynki... Te blisko 750 stron czyta się świetnie, a zarówno historia kryminalna, jak i opowieść społeczno-obyczajowa są naprawdę wciągające.

 

Powieść "Ostre przedmioty" Flynn Gillian (Znak) doczekała się właśnie mocnej promocji w postaci zrealizowanego na jej podstawie serialu HBO z Amy Adams w roli głównej. W rodzinnym miasteczku dziennikarki śledczej Camille Preaker zostają zamordowane dwie dziewczynki. Camille dostaje polecenie opisania toczącego się śledztwa, musi więc wrócić do Wind Gap w stanie Missouri, małej miejscowości, z której uciekła i której nienawidzi. Mroczna, wciągająca lektura.

Nie mniej mroczne jest "Torfowisko" Jansson Susanne (Marginesy). Nathalie też wraca w rodzinne strony (Mossmarken to kraina lasów i mokradeł), z których nie ma dobrych wspomnień. Wynajmuje mały domek w pobliżu mokradeł, żeby móc prowadzić badania i napisać pracę doktorską na temat bagien. Poznaje sympatycznego studenta, który często biega obok jej domku i zaczyna się z nim spotykać. A pewnego wieczora ratuje mu na mokradłach życie - nagłe załamanie pogoda, a następnie równie nagła jej poprawa sprawiają, że kierowana wspomnieniami sprzed lat i złym przeczuciem rusza jego śladem i znajduje go w ciężkim stanie. Chłopak zapada w śpiączkę, a tymczasem na bagnach zostają znalezione zwłoki. W dawnych czasach składano tam bóstwom ofiary ze zwierząt i ludzi. Czy ktoś robi to i dziś? Własne śledztwo prowadzi też Maya Linde, fotografka pracująca dla policji.

Arturo Perez-Reverte jest dla mnie królem współczesnej literatury przygodowej, takim Aleksandrem Dumas przełomu wieków XX i XXI. Wspaniale potrafi gromadzić materiały do swych powieści (jak to robi pokazał w powieści "Misja: Encyklopedia") i ma wyjątkowy dar opowiadania przygodowej fabuły, bez względu na to, czy sięga po tematy współczesne czy historyczne. "Falcó" to pierwsza część cyklu, który sprzedano już w ponad półmilionowym nakładzie. Hiszpania, lata 30. XX wieku. Lorenzo Falcó, były przemytnik broni, szpieg i agent tajnych służb wywiadowczych, pracuje dla faszystów, choć ich poglądów nie podziela. Jest wielbicielem używek, pieniędzy i pięknych kobiet. Jesienią 1936 roku Falcó otrzymuje zadanie: ma wziąć udział w akcji odbicia z rąk komunistów przywódcy Falangi José Antonio Primo de Rivery. Rusza więc do Alicante, nie podejrzewając, że zna zaledwie część prawdy o celu akcji, w której uczestniczy… Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Polecam też "Coraz głębiej" Laury Lippman (Marginesy). Louisa "Lu" Brant to nowa prokuratorka okręgowa z ambicjami. Niech chce aby plany pokrzyżowała jej kontrowersyjna sprawa, w którą zamieszany jest cierpiący na zaburzenia psychiczne włóczęga. W trakcie przygotowań do procesu natrafia jednak na wątki dotyczące własnej rodziny. Oskarżonym jest dawny znajomy jej brata - AJ. Kiedy Lu miała dziesięć lat, AJ ocalił przyjaciela kosztem życia innego człowieka. Ława przysięgłych oczyściła 18-latka z zarzutów, uznając ze działał w obronie koniecznej. Ale czy naprawdę słusznie. A może krążące wówczas pogłoski o gwałcie na siostrze ofiary nie były zemstą odrzuconej nastolatki?

 

"Niespłacone długi" (Noir sur Blanc) to pierwsza w Polsce książka greckiego pisarza Petrosa Markarisa. Po krachu gospodarczym cały kraj staje na granicy chaosu - co chwilę wybuchają kolejne protesty i demonstracje. Światkiem finansowym wstrząsają makabryczne zabójstwo dwóch bankierów, a media i policja ostrzegają przed zagrożeniem aktami terroru. Nienawiść wobec finansistów rośnie z dnia na dzień, a miasto zalewają ulotki nawołujące do buntu przeciwko bankom i niepłacenia rat i odsetek.

Janusz Majewski to nie tylko wybitny reżyser filmowy ale też dobry pisarz. Jego "Ryk kamiennego lwa" (Marginesy) to druga - po "Czarnym mercedesie" – powieść z nadkomisarzem Rafałem Królem, który musi uciekać przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Niestety, Lenka parę dni wcześniej zniknęła. Kiedy Król jedzie do Molendowej, wdowy, którą znał z dawnych lat, zastaje zgliszcza. Zaczyna poszukiwania Lenki. Dzięki rekomendacji swoich warszawskich zwierzchników z konspiracji, nawiązuje współpracę z lwowskim podziemiem…

 

Na koniec smakowity kąsek dla wszystkich wielbicieli literatury sensacyjnej: "Outsider" Stephena Kinga (Prószyński i Sk-a). W parku miejskim znaleziono zmasakrowane ciało 11-latka. Świadkowie i odciski palców wskazują, że sprawcą zbrodni jest Terry Maitland, jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje aresztowanie. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny dowód: ślady DNA. W toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły…

Książki dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Więcej o: