Książkowe nowości na koniec lata!

Początek września będzie stał pod znakiem literatury faktu i emocjonujących historii. Jak to się stało, że Donald Trump został prezydentem? Dlaczego to właśnie Mirosław Hermaszewski był jedynym Polakiem w kosmosie? Jak podsumowuje swoje życie zdobywca 14 ośmiotysięczników? O tym wszystkim przeczytacie w nowych książkach Wydawnictwa Agora.

Nowości Wydawnictwa Agora z przełomu sierpnia i września ucieszą zwłaszcza wielbicieli książek reportażowych i biograficznych. Poniżej prezentujemy pięć najciekawszych tytułów.

Książki w formie ebooków są dostępne w Publio.pl >>

Rosyjska ruletka, Michael Isikoff i David Corn

Wielkie pieniądze. Biznes. Oszustwa. Skandale. Polityka na najwyższym szczeblu. Donald Trump. Hillary Clinton. I… Władimir Putin.

1:0 dla Rosji. Czy tak wygląda wynik cyberwojny, jaka rozegrała się w między dwoma potęgami? Kto tak naprawdę wygrał bitwę o Biały Dom, którą śledził cały świat? Właśnie na to pytanie poszukują odpowiedzi autorzy "Rosyjskiej ruletki".

W sprawie Russiagate co jakiś czas wychodzą na jaw nowe fakty. Michael Isikoff i David Corn w swoim reportażu starają się pokazać aferę w szerszej perspektywie. Śledzą m.in. powiązania Donalda Trumpa z rosyjskim biznesem i polityką, przyglądają się temu, w jak dużym stopniu na kampanię prezydencką wpłynęły Facebook, Instagram i Twitter. Zgromadzone przez amerykańskich dziennikarzy dowody wskazują, że "Putin naprawdę zhakował Amerykę i wygrał wybory za Trumpa".

Jedna z ważniejszych książek z gatunku literatury faktu w 2018 roku.

Okładka książki 'Rosyjska ruletka', David Corn, Michael IsikoffOkładka książki 'Rosyjska ruletka', David Corn, Michael Isikoff Wydawnictwo Agora

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski

Po wydanych w tym roku "Najlepszych. Kowbojach, którzy polecieli w kosmos" Toma Wolfa i "Spacemanie" Mike’a Massimino przyszedł czas na historię z polskiego podwórka.

Jest 27 czerwca 1978 roku. Z kosmodromu Bajkonur startuje statek Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą na pokładzie. I jak dotąd ostatnim. Co zdecydowało, że był nim właśnie Mirosław Hermaszewski?

W ujęciu Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego kulisy lotu Polaka w kosmos okazują się niemniej ciekawe niż sam wyczyn Mirosława Hermaszewskiego. Ich książka jest bowiem pełna nie tylko ciekawostek na temat polskiego kosmonauty, lecz także absurdów życia w państwie znajdującym się w orbicie ZSRR. Jak tu bowiem sięgać gwiazd – nawet samą myślą – gdy półki w sklepach świecą pustkami? Jak wygrać wyścig w kosmos, skoro wynik zaciętej rywalizacji bardziej zależy od układów i układzików? I dlaczego w ogóle władze ZSRR wpadły na pomysł, by wysyłać na orbitę przedstawicieli bratnich narodów?

Dla tych, którzy czytali biografię Mirosława Hermaszewskiego, reportaż "Cena nieważkości" będzie znakomitym uzupełnieniem książki. Dla tych, którzy dopiero wgryzają się w temat kosmicznych podbojów – to świetne wprowadzenie.

Okładka książki 'Cena nieważkości', Dariusz Kortko, Marcin PietraszewskiOkładka książki 'Cena nieważkości', Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski Wydawnictwo Agora

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Kamerdyner, Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski

Jedyna powieść w zestawieniu, jednak na tyle wierna realiom historycznym, że i wielbiciele literatury faktu znajdą w niej coś dla siebie.

Można już obejrzeć zwiastun nowego filmu Filipa Bajona oraz posłuchać promującej go piosenki Korteza. 5 września na półkach księgarni pojawi się zaś literacka wersja historii Marity von Krauss i Mateusza Krolla.

"Kamerdyner" to w równym stopniu opowieść o zakazanej miłości, co o dramatycznych wyborach, jakie kilkadziesiąt lat temu musieli podejmować Kaszubi. Przygarnięty po śmierci matki na przez von Kraussów Mateusz musi znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest Polakiem czy Niemcem? Zanim nadejdzie wrzesień 1939 roku…

W tle głównego wątku toczy się wielka historia – kończy się I wojna światowa, Polska odzyskuje niepodległość, a po 20 latach niemieckie wojska znowu wkraczają na jej terytorium. "Kamerdyner" przypomina również zbrodnię, do której doszło w Lasach Piaśnickich.

Okładka książki 'Kamerdyner', Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał PruskiOkładka książki 'Kamerdyner', Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski Wydawnictwo Agora

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Reinhold Messner. O życiu

Reinhold Messner jest pierwszym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, czyli wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Niekwestionowanym autorytetem, który jednak nie raz musiał mierzyć się z zarzutami środowiska wspinaczkowego i opinii publicznej, zwłaszcza po śmierci młodszego brata podczas ich wspólnej wyprawy na Nanga Parbat. W książce "O życiu" wraca pamięcią również do tamtych wydarzeń – nie po to jednak by się usprawiedliwiać.

Biografia Messnera to opowieść o najważniejszych wydarzeniach, które ukształtowały go jako wspinacza i człowieka, jednocześnie zaś luźny zbiór myśli na ważne dla niego tematy – począwszy od alpinizmu, przez moralność, wolność, odpowiedzialność, po kondycję współczesnego społeczeństwa. Literatura górska, która dzięki swojemu uniwersalizmowi może zaciekawić nie tylko fanów wspinaczki i trekkingów.

Okładka książki 'Reinhold Messner. O życiu', Reinhold MessnerOkładka książki 'Reinhold Messner. O życiu', Reinhold Messner Wydawnictwo Agora

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Elizabeth Hawley. Strażniczka gór, Bernadette McDonald

Książka o górskich wyprawach pokazanych z wyjątkowej perspektywy.

Elizabeth Hawley była skarbnicą wiedzy o wyprawach w Himalaje i Karakorum. W jej archiwum "Himalayan Database" znalazły się opisy 9,5 tys. ekspedycji. W świecie mężczyzn budziła szacunek, a nawet strach. Swoje życie w Katmandu skwitowała jednak stwierdzeniem: "Przybyłam do Nepalu i nie zamierzałam tu zostać. Po prostu nigdy nie wyjechałam". Bernadette McDonald, autorka wielu książek o górach, w tym biografii Wojtka Kurtyki i "Ucieczki na szczyt", zmierzyła się także z tajemniczą Miss Hawley. My zaś oprócz biografii tej niezwykłej strażniczki gór, otrzymujemy wiele niezwykłych historii, które zdołała zebrać przez ponad czterdzieści lat swojej działalności.

Okładka książki 'Strażniczka gór', Bernadette McDonaldOkładka książki 'Strażniczka gór', Bernadette McDonald Wydawnictwo Agora

Książki w formie ebooków są dostępne w Publio.pl >>

Więcej o: