"Na krawędzi" - nowy thriller o ciemnej stronie kobiecej natury [RECENZJA]

Najciemniej pod latarnią. Ile więc trupów chowa w szafie terapeutka szpitala psychiatrycznego? Amerykańska psycholog A. F. Brady pokusiła się o napisanie thrillera. I tak powstało "Na krawędzi". Polska premiera powieści już 17 października.

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

"Zaginiona dziewczyna", "Ostre przedmioty", "Za zamkniętymi drzwiami", "Dziewczyna z pociągu", "Na skraju załamania", "Żona między nami"... - thrillery psychologiczne pisane przez kobiety - nie tylko dla kobiet - docierają do najwyższych miejsc w zestawieniach bestsellerów. Do coraz dłuższej listy powieści z gatunku, który doczekał się nawet własnej nazwy - domestic noir - dołącza właśnie "Na krawędzi". Czy książka A. F. Brady dorówna sławą najpopularniejszym tytułom?

Na krawędzi szaleństwa

Samantha James jest terapeutką w centrum psychiatrycznym Tyflos na Manhattanie - najlepszą w szpitalu, bo praca jest dla niej wszystkim. Nic dziwnego, że to właśnie do niej zostaje skierowany Richard. Wyjątkowo trudny pacjent, który odmawia współpracy, budzi lęk całego personelu. Wiadomo bowiem o nim jedynie tyle, że większą część swojego życia spędził w więzieniu. Za co jednak został skazany? Dlaczego trafił na oddział psychiatryczny? Dokumenty milczą na ten temat, a Sam będzie musiała dowiedzieć się tego sama. To, co odkryje, może jej się nie spodobać...

Zagadka jest tym trudniejsza do rozwiązania, że i pani doktor ukrywa niejeden sekret...

Szpital psychiatryczny jest znakomitą scenerią dla thrillera, a A. F. Brady nie wahała się wykorzystać potencjału dusznej przestrzeni gabinetów lekarskich i szarych korytarzy. Towarzysząc Sam podczas pracy, poznając pacjentów, odkrywamy kolejne elementy układanki. Z każdą przeczytaną stroną coraz wyraźniej widać, że pani doktor, uważana za wzorową terapeutkę, a i prywatnie kobietę bliską ideału, ma o wiele bardziej złożoną osobowość, niż pokazuje współpracownikom. Do tego skutecznie ukrywa przed wszystkimi nałóg alkoholowy. Przynajmniej tak jej się wydaje... Im bowiem dalej w powieść, tym trudniej odróżnić, co jest projekcją wyobraźni bohaterki, a co dzieje się naprawdę.

Smaczku temu wszystkiemu dodaje fakt, że sama autorka "Na krawędzi" z zawodu jest psychoterapeutką. Świetnie orientuje się więc nie tylko w realiach pracy szpitalnego psychologa, lecz także w tym, jak bardzo złożona i zdradliwa potrafi być ludzka psychika.

Thriller 'Na krawędzi', A.F. BradyThriller 'Na krawędzi', A.F. Brady Wydawnictwo Muza

 Komu wierzyć?

Jeśli ktoś oczekiwałby od "Na krawędzi" napięcia rodem z powieści Lagercrantza czy zagadki równie skomplikowanej jak w "Infernie" Browna, to... się zawiedzie. Twardego gliny prowadzącego niebezpieczne śledztwo też nie będzie. Ale przecież zupełnie nie o to tutaj chodzi. Tak jak w innych thrillerach psychologicznych z dopiskiem domestic noir największe zagrożenie nie przychodzi z zewnątrz. Wróg czai się bardzo, bardzo blisko... A. F. Brady pokazuje, co kryje się za pięknym wizerunkiem kobiety, która teoretycznie ma wszystko - odniosła sukces w pracy, po godzinach zaś spotyka się z mężczyzną, którego inne mogą jej tylko pozazdrościć. Chyba... Na tym idealnym portrecie pojawia się bowiem coraz więcej rys i pęknięć. My zaś zastanawiamy się, co jest prawdą; w którym momencie bohaterka powieści zaczyna się z nią rozmijać.

Samantha James zdecydowanie nie należy do postaci, które łatwo sklasyfikować i polubić. Zazdrosna perfekcjonistka-alkoholiczka zrobi wiele, by ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Będzie kłamać, manipulować, intrygować. Jednak - jak to w thrillerze - ktoś może okazać się od niej sprytniejszy.

Thriller, który gra na emocjach

"Na krawędzi" zostało skonstruowane jako klasyczny page-turner. Z krótkimi rozdziałami i akcją ograniczoną głównie do czterech ścian gabinetu Samanthy i szpitalnych sal. Napięcie jest tu zresztą budowane bardziej "w głowie" głównej bohaterki - to z jej perspektywy poznajemy wydarzenia. Komu może ufać, a komu nie powinna? Kto z najbliższych jej osób jest naprawdę niebezpieczny? Dokąd zaprowadzi ją nałóg? Jak rozpozna zamiary dziwnego pacjenta, skoro sama balansuje na granicy poczytalności?

Thriller A. F. Brady powoli staje się opowieścią o manipulacji i toksycznych związkach, strachu przed bliskimi, samotności ofiar przemocy domowej. O tym, że za perfekcyjną twarzą często kryje się mroczne oblicze. I może to być również twarz kobiety, bo i one mają swoją mroczną stronę, co autorzy literatury suspensu dopiero zdają się zauważać.

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

"Na krawędzi", A. F. Brody, tłum. Paweł Wolak, MUZA 2018.

Więcej o: