Literacka nagroda Nike już przyznana. Wygrał Marcin Wicha

W 2018 roku siedmiu autorów konkurowało o najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. Laureat otrzymał 100 tysięcy złotych i symboliczną statuetkę.

Po raz 22. odbyło się rozdanie nagród literackich Nike. To niewątpliwie jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Nagroda powędrowała do Marcina Wichy za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Nike 2018

Wicha za swoją książkę dostał też nagrodę publiczności w tym samym konkursie. Opis książki ze strony wydawnictwa Karakter tak streszcza jej główną myśl:

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

Przewodniczący jury tak chwalił tę powieść:

Marcin Wicha pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy, i robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co.

Książka Marcina Wichy w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Nike 2018 - finaliści

W finałowej siódemce autorów walczących o nagrodę za najlepszą książkę roku znaleźli się byli Anna Bikont (" Sendlerowa. W ukryciu"), Wojciech Bonowicz ("Druga ręka"), Mikołaj Grynberg ("Rejwach"), Ewa Lipska ("Pamięć operacyjna"), Paweł Sołtys ("Mikrotyki"), Marcin Wicha ("Rzeczy, których nie wyrzuciłem") i Jerzy Kronhold (" Stance"). 

Nagrodę literacką Nike przyznano po raz pierwszy w 1997 roku. Wygrał ją wtedy za "Widnokrąg" Wiesław Myśliwski. Więcej o: