Tłumaczenie "Biegunów" Olgi Tokarczuk znalazło się w finale prestiżowego konkursu. Ma już na koncie dwie inne nagrody

Olga Tokarczuk napisała powieść "Bieguni", a Jennifer Croft ją przetłumaczyła na angielski. Obie wykonały swoją pracę tak dobrze, że przekład znalazł się w finale amerykańskiego konkursu The National Book Award.

The National Book Award to jeden z najważniejszych konkursów literackich w USA. Nagrody przyznaje się książkom, które pojawiły się na amerykańskim rynku wydawniczym, a ten jest ogromny. 14 listopada dowiemy się, czy przekład książki polskiej autorki wygrał ze swoimi konkurentami.

Tłumaczenie książki Olgi Tokarczuk ma nominację do The National Book Award

"Bieguni" Olgi Tokararczuk zostali opublikowani w języku angielskim w Wielkiej Brytanii w 2017 roku. Autorką tłumaczenia jest Jennifer Croft, a prace nad przekładem współfinansował Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Tłumaczka zainteresowała się twórczością Olgi Tokarczuk w czasie swojego pierwszego pobytu w Polsce w 2009 roku.

Croft wykonała swoją pracę tak dobrze, że jej tłumaczenie trafiło do finałowej piątki w kategorii książek tłumaczonych na angielski The National Book Award- informuje Interia.

Pozostali finaliści to Margaret Mitsutani z tłumaczeniem z japońskiego "The Emissary" Yoko Tawady, Martin Aitken z przekładem norweskiej powieści "Love" autorstwa Hanne Orstavik, Jhumpa Lahiri, który z włoskiego przetłumaczył "Trick" Domenica Starnona oraz Tina Kover przekładająca powieść "Disoriental" Negara Djavadi z Iranu.

Warto przy tym wszystkim podkreślić, że tłumaczenie książki Olgi Tokarczuk dostało już w tym roku dwie inne nagrody: Man Booker International Prize oraz Found in Translation Award. Możliwe więc, że mamy tutaj konkretnego faworyta.

Man Booker International Prize 2018: Olga TokarczukMan Booker International Prize 2018: Olga Tokarczuk Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Man Booker International Prize 2018 to obok Pulitzera czy Literackiej Nagrody Nobla jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury. Wśród 13 nominowanych autorów znalazła się Olga Tokarczuk i jej powieść ''Bieguni'' (2007). 22 maja ogłoszono zwycięzców - Olgę Tokarczuk  oraz tłumaczkę Jennifer Croft.

Pisarka w rozmowie z Hanną Zielińską na antenie Tok.fm przyznała jeszcze zanim wygrała Bookera, że "strasznie się cieszy, że "Biegunom" przytrafiła się taka szansa (...) i takie drugie życie po 10 latach".

"Bieguni" przynieśli Oldze Tokarczuk też jej pierwszą nagrodę literacką Nike, którą otrzymała równo 10 lat temu, w 2008 roku. 

Książki autorki dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Na co do kina w październiku?

Więcej o: