Regina Brett: W Polsce czuję się jak w domu

Regina Brett jest amerykańską pisarką, dziennikarką i felietonistką. Jej pierwsza książka motywacyjna "Bóg nigdy nie mruga: 50 lekcji na trudniejsze chwile życia" została wydana w blisko 30 krajach. Zyskała tak dużą popularność, że trafiła na listę bestsellerów "New York Times".

Autorka promuje właśnie swoją kolejną książę i nie ukrywa, że ma do Polski sentyment. Dlatego zjedzie cały nasz kraj i spotka się ze swoimi czytelnikami osobiście.

Jej miłość do Polski zaczęła się od e-maila od amerykańskiego wydawcy: "Czy polecisz do Polski na promocję swojej książki?". Kilka miesięcy później wysiadła na Lotnisku Chopina w Warszawie wraz z siostrą Therese i ten dzień dał początek dość niezwykłym zdarzeniom. Promując zbiór felietonów "Bóg nigdy nie mruga", który w Polsce ukazał się dwa lata później niż w Stanach Zjednoczonych, Regina Brett nie wiedziała jeszcze, że dwie z jej kolejnych książek światową premierę będą miały właśnie w Polsce. Że wyłącznie dla polskich czytelników wyda dziennik, a zarazem kalendarz na każdy rok z 12 nowymi lekcjami. I wreszcie: że będzie gościć w Polsce jeszcze dwukrotnie, za każdym razem wzbudzając wielkie emocje; że odwiedzi w sumie blisko 20 miast – od Rzeszowa po Gdynię i od Szczecina po Białystok.

Pisz, Regino, pisz

Marzenia, żeby zostać pisarką, towarzyszyły jej od szkoły, ale droga do celu nie okazała się prosta – w zasadzie była kręta tak, jak to tylko możliwe: pisanie do szuflady – ale któż z aspirujących do pisarskiej doli tego nie zna?; odległe tematycznie studia: od biologii przez botanikę po ochronę przyrody; problemy z alkoholem; niespodziewana ciąża w wieku 21 lat – co oznaczało koniec z alkoholem, ale też ze studiami. A potem najróżniejsze sposoby zarabiania na chleb: praca urzędniczki w sądzie, sekretarki, kierowniczki biura, a także w zakładzie pogrzebowym przy przewożeniu ciał. Wreszcie wiele lat później Regina, po kolejnych zawirowaniach, ukończyła dziennikarstwo i po wysłaniu 30 życiorysów do różnych redakcji… otrzymała 30 odpowiedzi odmownych.

W swojej pierwszej, przełomowej książce Regina Brett przywołuje historyjkę o pewnym chłopcu – urodzonym optymiście, którego zaprowadzono do pokoju pełnego końskiego łajna. Chłopiec chwycił za łopatę i wiele godzin później, zapytany, dlaczego wciąż z uśmiechem nią macha, odparł: „Skoro jest tu tyle łajna, to musi być i kucyk”. I dziś Regina, równie uśmiechnięta, mówi, że dążąc do wymarzonego zawodu, po prostu nie przyjmowała odmowy do wiadomości i dalej machała łopatą. Od 1994 roku publikuje felietony i wydała 5 książek, z których każda jest bestsellerem. A pierwsze pytanie, jakie najczęściej słyszy na spotkaniach z czytelnikami, brzmi: „O czym będzie twoja następna książka?”.

Gwiazda rocka

Listopad 2018 roku. Centrum handlowe Lublin Plaza. Zaraz rozpocznie się trzecie z ośmiu tegorocznych spotkań z Reginą Brett w ramach trasy promującej jej nowy zbiór felietonów „Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić swoją prawdę”. Wczoraj Kielce, jutro – Białystok. Prawdziwe tournée. Ale na razie jesteśmy w Lublinie, gdzie zebrał się już istny tłum: młodsi i starsi, kobiety, ale  łatwo dostrzec równieżkilkunastu mężczyzn. Spotkanie potrwa kilka godzin, aż każda z kilkuset osób w kolejce otrzyma autograf, zamieni z autorką kilka słów i na chwilę zniknie w serdecznym uścisku. A wcześniej Regina wyjdzie na scenę, pokazując koszulkę, którą przygotowała specjalnie na tę trasę: z listą miast, które odwiedzi, i tytułem najnowszej książki. Śmieje się, że w Polsce czuje się jak prawdziwa gwiazda rocka. Z każdego spotkania autorskiego przynosi do hotelowego pokoju czekoladki, kwiaty, kartki z życzeniami i listy; w domu, w Stanach, czekają na nią przywiezione z poprzednich wizyt w Polsce: mały aniołek i malowany talerz. Wnukowi Asherowi przywiezie trzeciego już pluszowego jeżyka. I wróci do roli kochającej babci.

Mów własnym głosem

Wydaje się, że nieprzypadkowo słowa Reginy Brett tak zarezonowały w polskich  czytelniczkach  i czytelnikach. We wstępie do najnowszej książki autorka pisze:

Przez wiele lat zastanawiałam się, dlaczego Bóg wybrał Polskę na moją bratnią duszę. (…) I nagle uświadomiłam sobie, jak brzmi odpowiedź. W tym zranionym miejscu zapisano również najpiękniejsze karty historii.

Z tymi słowami o ranach, ale i najpiękniejszych chwilach utożsamia się wiele osób, które czytają książki Reginy i przychodzą na spotkania z nią. Regina Brett, autorka bestsellerów, ale też zwyczajna kobieta, która stoczyła zwycięską walkę z chorobą nowotworową; która musiała poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, ciężarem molestowania seksualnego i własnymi słabościami - dziś rozbudza nadzieję i napełnia otuchą swoich czytelników. I dodaje odwagi: dzielcie się swoją prawdą. Mówcie własnym głosem. Ujmijcie się za sobą. W ten sposób odzyskacie utraconą siłę.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>